آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

پیشگیری از شکستگی استخوان

224

حادثه برای هر کسی ممکن است پیش بیاید. همه افراد در هر سنی باید مراقب خود باشند.
اما در دوره سالمندی، این مراقبت باید بیشتر باشد؛ زیرا در صورت بروز حادثه احتمال آسیب دیدگی به خصوص شکستگی بیشتر می شود و مدت زمان برای ترمیم زخم ها و شکستگی ها، طولانی تر است.
یک زمین خوردن ساده بر روی فرش، ممکن است باعث شکستگی استخوان لگن و بستری طولانی مدت در بیمارستان شود. شایع ترین حادثه در دوره سالمندی افتادن و زمین خوردن است، که گاهی به علت عوامل موجود در محیط زندگی پیش می آید، مانند لیز بودن کف حمام و کافی نبودن نور راه پله.
گاهی نیز علت شکستگی استخوان ناشی از زمین خوردن مربوط به خودمان است. به عنوان مثال به علت تغییر فشار خون و سرگیجه، تعادل ما به هم خورده و به زمین می افتیم.
برای پیشگیری از حوادث، باید علل ایجاد کننده آن را بر طرف کنیم. از محیط خانه شروع می کنیم.یکی از عوارض بسیار مهم پوکی استخوان شکستگی است.

محیط خانه
1- پله ها: شایع ترین محل زمین خوردن، پله ها هستند. معمولاً این اتفاق در پله آخر ایجاد می شود؛ جایی که ممکن است به اشتباه تصور کنیم که پله ها تمام شده اند. هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها، حتماً چراغ راه پله و پاگرد را روشن کنید تا نور کافی باشد. لبه پله اول و پله آخر را با چسباندن نوار رنگی یا رنگ کردن مشخص کنید تا انتهای پله بهتر دیده شود. وجود نرده در کنار پله ها ضروری است. اگر نصب نرده امکان ندارد، یک میله محکم با فاصله مناسب بر روی دیوار نصب کنید به طوری که بتوان از آن کمک گرفت. درصورتی که روی پله ها را با فرش یا موکت پوشانده اید، حتماً باید کف پوش پله را به وسیله گیره های مخصوص، به پله ثابت کنید و مراقب باشید که چین نخورد و کشیده نشود.
2- آشپزخانه: آشپزخانه نیز یکی از محل های شایع زمین خوردن و شکستگی استخوان است. کف پوش آشپزخانه نباید لیز باشد. از واکس های براق کننده برای کف آشپزخانه استفاده نکنید؛ زیرا علاوه بر این که خطر لیز خوردن را بیشتر می کند، با انعکاس نور و به وجود آوردن اختلال دید نیز خطر زمین خوردن را افزایش می دهد. در صورت شستن کف آشپزخانه و یا خیس شدن آن به هر دلیلی، بلافاصله آن را خشک کنید.
برای این کار خم نشوید. روی زمین بنشینید و یا از وسایل دسته بلند استفاده کنید.
3- حمام: حمام نیز به دلیل خیس بودن کف آن، از محل های بسیار پر خطر برای زمین خوردن است. بنابراین هنگام استحمام، نکات زیر در نظر داشته باشید:

  • از دمپایی هایی برای حمام استفاده کنید که کف لیز نباشد.
  • دمپایی های ابری اصلاً مناسب نیستند.
  •  از پادری های پلاستیکی مخصوصی که از لیز خوردن و شکستگی استخوانجلوگیری می کند برای کف حمام استفاده کنید.
  • اگر حمام کردن در حالت ایستاده برای شما سخت است، از یک صندلی یا چهارپایه برای نشستن زیر دوش دستی نیز می تواند کمک کننده باشد.
  • میله هایی را به عنوان دستگیره بر روی دیوار حمام نصب کنید که بتوان قبل از لیز خوردن با گرفتن آنها تعادل خود را حفظ نمود.

انجام ورزش های تعادلی به حفظ تعادل کمک کرده و خطر سقوط و شکستگی استخوانرا کم می کند.

4- اتاق: کلید برق اتاق، باید در نزدیک ترین محل به درب ورودی باشد تا مجبور نباشید برای روشن کردن لامپ، در تاریکی راه بروید.

  • فرش کف اتاق را طوری قرار دهید که لبه های آن به پاگیر نکندو پتو یا روفرشی روی فرش پهن نکنید؛ زیرا امکان جمع شدن و لیز خوردن و گیر کردن به پا را زیاد می کند.
  • وسایل خانه را طوری بچینید که سر راه نباشند، بخصوص در مسیر اتاق خواب به توالت و آشپزخانه که نیاز است شب ها مورد استفاده قرار گیرند.
  • در مورد وسایل برقی مثل تلویزیون، رادیوو… دقت کنید که سیم آنها از کنار دیوار رد شده باشد و در مسیر عبور و مرور نباشد.
  • بهتر است در انتخاب خانه، خانه ای را انتخاب کنید که بین اتاق ها اختلاف سطح یا پله وجود نداشته باشد؛ زیرا وجود پله یا اختلاف سطح داخل منزل خطر زمین خوردن را افزایش می دهد.
  • برای انجام کارهایی مثل نشستن شیشه پنجره یا دیوارها، از دیگران کمک بگیرید و تا جایی که امکان دارد از بالا رفتن از نردبان یا ایستادن روی چهار پایه که منجر به شکستگی استخوان می گردد ،خودداری کنید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان