پروتز انگشت

هر بند انگشت از قسمت های متعددی تشکیل شده است. در مرکز آن استخوان قرار دارد. در اطراف استخوان، عروق و اعصاب، تاندون ها و در اطراف آنها بافت چربی زیر پوستی و سپس پوست قرار گرفته است.

از دهه های قبل عمل جراحی پیوند انگشت قطع شده در صورتی که انگشت در چند ساعت اول به دست جراح برسد انجام میشده است. در مواردی که مدتها از قطع انگشت گذشته باشد برای انگشتان بسیار مهم مانند شست دست گاهی عمل جراحی پیوند انگشت انجام میشود. در این جراحی انگشتی از پای فرد قطع شده و به دست وی پیوند زده میشود.

در هیچ کدام از این دو عمل بخصوص در عمل دوم شکل انگشت پیوندی مانند انگشتان دیگر نخواهد بود. این اعمال جراحی بیشتر از آنکه برای زیبایی دست انجام شود به جهت بهبود عملکرد دست صورت میگیرند.

ایجاد یک انگشت جدید با انتقال تک تک عناصر آناتومیکی که در انگشت قرار دارد هم یا غیر ممکن است و یا اگر بتوان استخوان و پوستی را به محل جدید منتقل کرد شکل زیبایی نخواهد داشت.

امروزه بهترین راه برای بهتر کردن شکل یک انگشت قطع شده استفاده از پروتز و انگشت مصنوعی است.

پروتز انگشت برای افرادی که دارای این سطوح قطع عضو می باشند قابل استفاده می باشد

 ۱-بند اول انگشت یا انگشتان

۲- بند اول و دوم انگشت یا انگشتان

برای افرادی که انگشت در آنها از انتها قطع شده است تعلیق پروتز یا بواسطه استفاده از چسب و یا به وسیله ایجاد فشار خلأ ناشی از حفره خالی موجود در پروتز صورت می گیرد

مراحل ساخت پروتز انگشت در مرکز توانبخشی امید

جهت ساخت پروتز انگشت لازم است که فرد حداقل دو بار به این مرکز مراجعه نماید. در مراجعه اول اندازه گیری های لازم به عمل آمده، رنگ پوست فرد ساخته می شود و قالبگیری انگشت یا انگشتان سالم و آسیب دیده فرد انجام می شود. پس از طراحی و ساخت پروتز در مراجعه دوم پس از آموزش نحوه استفاده از پروتز، رنگ آمیزی نهایی به منظور مشخص نمودن جزییاتی چون ناحیه مفاصل و دور ناخن ها انجام می گیرد. جنس پروتز از سیلیکون که مادهای انعطاف پذیر و مقاوم در برابر سرما، گرما و شستشو میباشد است؛ و جنس ناخن آن اکریلیک بوده که از لحاظ سختی به ناخن طبیعی شباهت بسیار دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*
کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید
آدرس کلینیک دیباجی: خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک ۱۷

آدرس کلینیک مطهری: خیابانَ ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد (افتخار سابق)،پلاک ۳۴، طبقه همکف

-Share →
آدرس کلینیک دیباجی:

تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف


طراحی سایت و سئو