آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

پا درد نشانه چیست؟

چیزهای ناشناخته در پزشكی بسیار است. اما پا درد در میان آنها نیست. در بسیاری از موارد ، فقط به علت نامناسب بودن كفش است.

در بررسی‌ای كه روی 356 زن انجام شد، 313 نفر آنان كفش تنگ می‌پوشیدند. پس عجیب نیست كه 285 نفر آنان دچار درد باشند.

كفش‌های نوك تیز انگشتان و تمام پا را می‌فشارند. اگر كفش تنگ می پوشید و سابقه خانوادگی گرفتاری پا دارید، قطعا دچار پا درد خواهید شد.

پا درد خود را به صورت های مختلف نشان می‌دهد، از جمله پینه شست پا، میخچه، برآمدگی، برآمدگی پاشنه، در گوشت رفتگی ناخن و نوروم مورتون (درد شدید بین اگشتان سوم و چهارم پا در اثر عصب تحت فشار) نوروم مورتون ممكن است با التهاب كیسه زلالی مفصل یا درد استخوان كف پا اشتباه شود.

4094 orig2

اگر اضافه وزن دارید، زیاد سر پا هستید، یا قوس كف پایتان زیاد است ممكن است دچار التهاب نیام كف پایی شوید كه درد زیر پاشنه و قوس پا است.

پا درد در اثر استفاده بیش از حد از نیامی كه از پاشنه تا جلو پا كشیده شده است به وجود می‌آید. نیروی راه رفتن و دویدن فشار زیادی بر این ناحیه وارد می‌كند.

یك علت دیگر پا درد ،زگیل‌ كف پایی است كه از یك عفونت ویروسی ناشی می‌شود. زگیل كف پایی اغلب با پینه اشتباه می شود اما این زگیل‌ها نوك ریز سیاه دارند و اگر آنها را فشار دهید كمی درد می‌گیرند. شكستگی‌ها نیز از علل شایع درد هستند.

اگر تورمی در جلوی پا و درست پشت انگشتان دیدی، به فكر شكستگی باشید.

از علل دیگر پا درد واكنش آلرژیایی به رنگ یا جنس كفش و جوراب، محدودیت گردش خون و حالت شدید پای ورزشكار (رشد قارچ تریكوفیتوم رو به روم در كف پا) ا ست.

درمان پا درد

وقتی گرفتار پا درد شوید،‌تمام مدت بی قرارید. در اینجا راه‌هایی برای تسكین پا درد گفته می‌شود:

كفش‌هایتان را درآورید. هر وقت فرصت می‌كنید كفش‌هایتان را درآورید یا اصلا دمپایی بپوشید. (اگر بیماری قند دارید، كفش را در نیاورید.)

پاها را بلند كنید. در آخر روز، دراز بكشید و پاهایتان را بالاتر از سطح بدن قرار دهید. این كار باعث برگشت مایعات جمع شده در پا شده و پا درد و گاهی نیز تورم و فشار را كاهش می‌دهد.

كفش‌ها را عوض كنید. عوض كردن نوع كفش در طول روز فشار روی پا را كاهش می‌دهد. هر وقت می توانید،‌كفش راحت بپوشید و كفش های شیك ناراحت را كنار بگذارید.

بعضی رنگ‌های صنعتی مصرف شده در كفش و جوراب باعث التهاب تماسی پوست می شود كه خارش،‌قرمزی و سوزش را به دنبال دارد. اگر فكر می كنید ناراحتی شما ناشی از نوع كفش یا جوراب است،‌چند روز آن را عوض كنید تا مطمئن شوید.

پا را خیس كنید. خیساندن پاها به مدت 20 دقیقه در روز خوب است ( به شرطی كه بیماری قند نداشته باشد. چون این كار ممكن است پا را خشك تر كرده و اگر آب داغ باشد، ممكن است احساس نكنید و پوست را بسوزانید). بعد از آن، پا را حتما با كرم مرطوب كنید.

پا را ماساژ دهید. ماساژ دادن روزانه پا با كرم مرطوب كننده در درمان پا درد كسانی كه تمام مدت سر پا هستند موثر است. كفش مناسب بخرید. وقتی كفش می خرید. حتما نوع خوب آن را انتخاب كنید. دقت كنید: جلوی كفش باید 12 میلی متر فضای خالی داشته باشد، پشت پاشنه محكم باشد و پاشنه كوتاه باشد. كفش بندی هم بهتر از كفش بدون بند است. هر دو لنگه كفش را با جورابی كه همیشه آن را می پوشید با دقت امتحان كنید. پهن‌ترین جای پا باید در پهن‌ترین جای كفش قرار گیرد. همیشه در بعدازظهر كفش بخرید چون در طول روز پایتان ورم می‌كند.

كفش بزرگ بپوشید. اگر دچار نوروم مورتون هستید، كفش بزرگ با كفی مخصوص بپوشید.

مقالات مرتبط

درمان فلج بل

فلج عصب زوج هفتم مغزی یا عصب صورتی منجر به فلج بل (Bell’s palsy) می‌شود. در این حالت عضلات صورت

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان