آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

پای پرانتزی و درمان آن

Z

پای پرانتزی

پای پرانتزی در نوزادان شایع است و بیشتر بعلت قرار گرفتن نا مناسب پاها در رحم است.با ایستادن و راه افتادن کودک قوس پا کاهش مییابد. این حالت در بیشتر موارد تا دو سه سالگی بهبود میابد. در این زمان با ایستادن قوزک داخلی و زانوها بهم میچسبند. اما باقی ماندن این حالت پس از دوتا سه سالگی میتواند غیر طبیعی باشد.

پای پرانتزی شدید میتواند نشانه بیماری “ریکتز” باشد. این بیماری در اثر کمبود ویتامین “د” ایجاد می شود.
گاهی آزمایش خون ضروری است. در برخی از کودکان رادیو گرافی پاها ضروی است بخصوص اگر کودک بالای سه سال دچار پای پرانتزی باشد . یا پرانتزی بودن پاها قرینه نباشد یا پای پرانتزی بجای کاهش ، افزایش پیدا کند. در برخ مواد پزشک ممکن است در معاینه متوجه علایمی گردد که نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد.

درمان پای پرانتزی

در فرم طبیعی آن نیاز به درمان خاصی نیست اما در مواردی که پای پرانتزی ثانویه به بیماری خاصی است، درمان بیماری اولیه باید انجام شود. در موارد خاص استفاده از کفش مخصوص و حتی جراحی توصیه می شود.

درمان پای پرانتزی و زانوی ضربدری در کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید  انجام میشود از جمله :تمرین درمانی ، ورزش پای پرانتزی ،کفش مخصوص و…..   که بعد از معاینه تخصصی و ارزیابی بیومکانیکال درمورد آن تصمیم گرفته میشود اگر چه در بسیاری ازموارد درمان نمی خواهد .

در ادامه بحث زانوهای پرانتزی وضربدری می خواهیم به این نکته اشاره کنیم که در صورتی که این حالت زانوهای پرانتزی در کودکان و نوجوانان یعنی قبل از پایان یافتن سن رشد مشاهده شود باید حتما احتمال کمبود ویتامین  و نرمی استخوان در این افراد بررسی شود. به این علت که کنترل نرمی استخوان اگر به موقع صورت بگیرد می تواند نقش موثری را در اصلاح حالت پرانتزی بودن در این کودکان داشته باشد

همچنین استفاده از کفشها و کفی های طبی مناسب در کودکان و نوجوانان می تواند نقش اصلاح کننده را برای انحراف مفصل زانوها یعنی حالت ضربدری و پرانتزی در کودکان داشته باشد و کمک موثری را می تواند برای این افراد بکند.

اما در سنین بعد از رشد یعنی زمانی که دیگر صفحه رشد  استخوانی بسته شده و رشد فرد به پایان رسیده امکان اصلاح ضربدری و پرانتزی بودن بدون روشهای جراحی وجود ندارد یعنی بعد از پایان یافتن سن رشد فقط با استفاده از روشهای جراحی است که می شود زانو را صاف و اصلاح کرد و روشهای جراحی هم برای کسانی توصیه می شود که که زانوهایشان خیلی باز یا خیلی بسته و یا حالت ضربدری و پرانتزی بودن زانوهایشان خیلی پیشرفته باشد.در بقیه افراد روشهای غیرجراحی وجود دارد که می تواند کمکشان کند.

مقالات مرتبط

بیماری سیاتیک

دردهای تیرکشنده که از پشت لگن تا پاشنه پا احساس می‌شود درد سیاتیک است و بر اساس اینکه کدام قسمت

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان