راه رفتن

راه رفتن برای افراد مبتلا به التهاب مفاصل از دویدن بهتر است. زیرا فشار کمتری به مفاصلتان وارد می کند، نیاز به مهارتهای خاصی ندارد و ارزان است. اگرچه یک جفت کفش پیاده روی ساق دار نیاز دارید. می توانید تقریباً هرجا و هر زمانی که بخواهید راه بروید. اگر در لگن، زانو، مچ پا یا پا مشکلات جدی دارید، با پزشکتان مشورت کنید، شاید راه رفتن برایتان خوب نباشد.

آزمون صحبت کردن

زمانی که ورزش می کنید، باید بتوانید به آسانی و بدون آنکه نفس کم بیاورید، صحبت کنید. اگر هنگام ورزش رفع التهاب مفاصلنتوانید به طور طبیعی صحبت کنید، باید از سرعت ورزش کردن خود بکاهید.

ورزشهای آبی

شنا کردن و ورزش در آب گرم، به خصوص برای التهاب مفاصل و عضلات سفت و آزرده مناسب است. آب گرم (بین ۸۳ تا ۹۰ درجه فارنهایت) به شل شدن عضلات و کاهش درد کمک می کند. آب مانند تکیه گاه عمل می کند و در نتیجه فشار کمتری به استخوان بندی لگن، زانوها و ستون مهره هایتان وارد می شود. ورزشهای آب گرم را می توانید در حالت ایستاده و نشسته ایجاد دهید. ارتفاع آب در حالت ایستاده تا شانه یا سینه است. در آب عمیق تر از تیوبهای بادی یا جلیقه یا کمربند شنا استفاده کنید تا در حین ورزش کردن در آب شناور بمانید.

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری، به خصوص داخل منزل و با دوچرخه ثابت، روش خوبی برای بهبود بخشیدن تناسب اندام شما بدون وارد آوردن فشار بیش از حد به استخوانهای لگن، زانوها و پاهایتان است. ارتفاع صندلی دوچرخه را طوری تنظیم کنید که وقتی پدال دوچرخه در پایین ترین حد قرار می گیرد، زانویتان صاف شود. در آغاز ورزش، با سرعت بیش از ۱۵ تا ۲۰ مایل در ساعت یا ۶۰ دور در دقیقه پدال نزنید. پس از ۵ دقیقه که خودتان را گرم کردید، فشار بیشتری وارد کنید. فشار را تا حدی اضافه کنید که مشکلی در پدال زدن نداشته باشید. ورزش با دوچرخه ثابت باید با سرعت کم شروع شود و اگر مشکل زانو و التهاب مفاصلدارید، با فشار کم یا بدون فشار آوردن ورزش کنید.

نکته بهداشتی

به تدریج مدت زمان انجام ورزشهای استقامتی را حداقل سه بار در هفته، ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز افزایش دهید. ورزش استقامتی باید تنها بخشی از کل برنامه ورزشی تان باشند. ورزشهای استقامتی را جانشین ورزشهای درمانی التهاب مفاصلکه از طرف تیم مراقبت بهداشتی به شما توصیه شده نکنید.

« ورزش کردن کار سختی است.» شاید درمورد برنامه ورزشی تان بیش از حد جاه طلب هستید. شاید سعی می کنید بیش از حد توان خود ورزش کنید.آرامش داشته باشید. ورزش کردن به صورت تفریحی، بهترین راه برای ادامه دادن آن است.
« دلبستگی به ورزش کردن را از دست می دهم و فراموش می کنم که آن را انجام دهم.» اگر برای ادامه برنامه ورزشی رفع التهاب مفاصل دچار مشکل هستید، به چیزهایی فکر کنید که می توانند بربینش شما اثر بگذارند. برای چه می خواستید این برنامه ورزشی را شروع کنید؟ آیا آن دلایل هنوز مهم هستند؟ ورزشهایی را که باید انجام دهید، یادداشت کنید و در انتهای هر روز ورزشهایی را که انجام داده اید، علامت گذاری کنید.
«مفاصلم دیگر مرا اذیت نمی کنند.» احتمالاً ورزش در این مسئله خیلی دخیل است. به جای قطع برنامه ورزشی تان، ورزشها و فعالیتهای متفاوت دیگری را امتحان کنید تا به برنامه تان تنوع ببخشید.

ورزشهای مربوط به دامنه حرکت مفاصل

این نکات را رعایت کنید تا بیشترین منفعت را ببرید:
• اهداف منطقی برای خود تعیین کنید.
• فردی را پیدا کنید که بخواهد همراه با شما ورزش کند.
• این ورزشها را یک یا دوبار در روز انجام دهید.
• هر ورزش را ۳ تا ۱۰ مرتبه انجام دهید.
• آهسته ورزش کنید.بالا و پایین نپرید.
• در حین ورزش رفع التهاب مفاصل تنفس کنید و بلند بشمرید.
• اگر درد شدید دارید، ورزش نکنید.افراط نکنید.
قبل از شروع هر برنامه ورزشی با پزشکتان مشورت کنید.

منبع: کتاب ورزش و التهاب مفاصل

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس