آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ورزش های دیسک گردن

دیسک گردن یک غضروف بین مفصلی دو مهره مجاور گردن را شامل می‌شود.  در اثر فشارهای مکانیکی و حرکات ایجاد شده،‌ به تدریج دیسک گردن دچار تغییراتی شده که از حالت نرمال خود خارج و در نهایت سبب بیرون زدگی دیسک می‌شود.

سه جلسه حرکات کششی  در هفته به مدت سه ماه، ۸۰ درصد از میزان درد گردن  را می‌کاهد و در درمان دیسک گردن موثر است . این نتیجه گیری  در پی  تحقیقات مرکز ملی  تحقیقات پیرامون ورزش در دانمارک که به روی  ۴۲ زن ۳۶ تا ۵۲ ساله انجام داد، بدست آمد. محققان معتقدند که سه حرکتی  که افراد در این جلسات انجام دادند و دراینجا در مورد آنها صحبت می‌کنیم، شاید ماهیچه های  آسیب دیده را با ماهیچه‌های  نوساز جایگزین کنند.

برای  هر حرکت زانوها را کمی‌ خمیده نگه دارید. از وزنه های ۱ تا ۲٫۵ کیلوگرم  استفاده کنید. حرکات را در ۸ تا ۱۲ نوبت سه تایی  و سه باردر هفته به طور غیرمتوالی  انجام دهید

بالا انداختن شانه‌ها

دستها را در کنار خود نگه دارید به طوری  که کف دستها به سمت داخل باشد، کتف‌ها را به طوری  که دستها کاملا صاف و بدون خمیدگی  باشند تا نزدیکی  گوش ها بالا بیاورید، کمی‌ در این حالت نگه داشته و سپس پایین بیاورید.

پروانه معکوس

به حالت رکوع قرار بگیرید. دستها را شل در هوا رها کنید و کف دستها را به سمت خود نگه دارید. آرنج ها را کمی‌ خمیده نگه داشته و در این حالت کتف‌ها را به طرف داخل فشار دهید و دستها را موازی  با سطح زمین تا کمر بالا بیآورید و کمی‌ در این حالت تامل کرده و سپس دست ها را پایین بیاورید.

صاف و عمودی

کف دستها را روبروی  رانها نگه دارید. دستها را کمی‌ به سمت بیرون خم کرده و آنها را تا یقه ی  پیراهن خود بالا بیاورید. کمی‌ در این حالت بایستید و سپس دستها را پایین بیاورید.

منبع : دکتر بیدکی

مقالات مرتبط

علائم کمر درد

علايم درد در ميان افراد متفاوت است . افراد اغلب در موقع خم شدن براي برداشتن اشياء دچار درد شديد

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان