آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ورزش های دیسک کمر

دیسک کمر بستگی دارد به شدت و حد آن و همچنین در کدام مهره از ستون فقرات است. با توجه به این توضیحات می توان حرکات اصلاحی تجویز کرد.
اگر دیسک کمر شما بنا به گفته پزشک متخصص جوری است که بتوان با حرکات اصلاحی درمان کرد، پس شروع کنید به انجام حرکات، شامل:
آب درمانی(راه رفتن در استخر و انجام حرکت کششی سبک)

همچنین شما بایستی عضلات فیله کمر خود را تقویت کنید.(بصورت دمر روی زمین دراز بکشید، دست راست و پای چپ خود را از زمین بلند کرده و 7 ثانیه مکث کنید، همین حرکت را برای طرف دیگر نیز تکرار کنید) البته پا نباید از زانو خم شود.

نرمش های کمر در سه دسته ساده، متوسط و مشکل توضیح داده میشود. ابتدا با نرمش های ساده شروع کنید و بعد از چند هفته که توانستید آنها را به راحتی انجام دهید میتوانید بترتیب به مراحل بعدی بروید.

 نرمش های ساده کمر

 در زیر نرمش های ساده و اساسی کمر توضیح داده میشود :

چرخش لگن Pelvic tilt

به پشت بخوابید و دست هایتان را روی شکم خود قرار دهید. زانو ها را خم کرده و کف پا ها را روی زمین قرار دهید. عضلات شکم خود را منقبض کنید بطوریکه کمر شما به کف زمین فشرده شود. این وضعیت را پنج ثانیه حفظ کرده و سپس عضلات را شل کنید.
بعد از چند ماه نرمش که عضلات شما قویتر شد با منقبض کردن عضلات شکم و لگن، باسنخود را از زمین بلند کنید بطوریکه زانو و لگن و شانه های شما در یک خط صاف قرار بگیرند. به اندازه سه بار نفس کشیدن عمیق در همین وضعیت مانده و سپس به آرامی به حالت اول برگردید.

چرخش تنه Lower trunk rotation

به پشت بخوابید. زانو ها را خم کرده و کف پا ها را روی زمین قرار دهید. در حالیکه شانه های خود را بطور ثابت و بدون حرکت روی زمین نگه داشته اید به آرامی زانو های خود را تا آنجا که میتوانید به سمت چپ خم کنید. سپس به آرامی زانو های خود را تا آنجا که میتوانید به راست خم کنید.

چهار دست و پا Cat and camel

هر دو زانو و کف هر دو دست خود را روی زمین بگذارید. اجازه بدهید شکم شما به پایین بیفتد وکمر به طرف پایین قوس بردارد. 5 ثانیه در این حالت مانده و سپس دوباره کمر خود را صاف کنید و 5 ثانیه در همین حال بمانید. 3 بار و هر بار 10 مرتبه این کار را انجام دهید.

منبع :دکتر حیدریان

مقالات مرتبط

یبوست در کودکان

وقتی صحبت از میزان دفع كودكان درمیان است. هیچ برنامه یا مقدار “نرمالی” وجود ندارد – تنها می‌توان گفت چه

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان