آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ورزش قبل از بارداری

782

قبل از اینکه بخواهید باردار شوید اگر به طور منظم ورزش کنید، دوران بارداری خوبی خواهید داشت. در نتیجه ورزش دایمی قبل از این دوران، استقامت بدن افزایش می یابد و مادر در حمل جنین مشکل نخواهد داشت. ورزش قبل از بارداری به باروری و لقاح پذیری بهتر کمک می کنند؛ به ویژه اگر تخمدان شما پلی‌کیستیک باشد یا اضافه وزن داشته باشید.

1. ورزش را عادت هر روز خود کنید

ورزش در دوران بارداری: اهمیت و شروع زودهنگام

احتمالاً فکر می‌کنید که پس از باردار شدن، ورزش‌های مفید برای این دوران را انجام خواهید داد. اما باید به این نکته توجه کنید که وضعیت بدن و اندام شما در روزهای اولیه شکل‌گیری جنین نیز بسیار مهم است. به یاد داشته باشید که سلامت بدن مادر تاثیر مستقیمی بر روی سلامت جنین دارد. بنابراین، هر چه زودتر ورزش کردن را آغاز کنید، بهتر است. علاوه بر این، اگر به ورزش کردن عادت کنید، پس از بارداری می‌توانید ورزش را با وجود وزن اضافه ادامه دهید و به راحتی ادامه دهید.

2. انواع ورزش ها را با هم انجام دهید

انواع فعالیت هایی را انتخاب کنید که از آنها لذت می برید. به طور مثال، اگر به دلیل بارانی بودن هوا نتوانستید بیرون بروید و پیاده روی کنید، می توانید کلاس ایروبیک خود را بروید. بعلاوه، وقتی چندین نوع فعالیت ورزشی را همزمان انجام می دهید، می توانید  پس از باردار شدن هر کدام که برای این دوران مفید است را ادامه دهید. به طور مثال، شنا کردن یکی از بهترین ورزش ها برای دوران بارداری است زیرا احساس بی وزنی به شما دست می دهد. شنا به ویژه در ماه های آخر که جنین بزرگ و سنگین شده است بسیار خوب است.

3. بدن خود را قوی کنید

هنگام بارداری شکم و سینه ها بزرگ می شوند و مرکز ثقل بدن نیز تغییر می کند و منجر به درد و آسیب دیدن دیگر اعضای بدن می شود. اگر قبل از بارداری ماهیچه های کمر و شکم خود را تقویت کنید، پس از براداری کمتر دچار کمردرد خواهید شد.ورزش هایی که باعث تقویت عضله های شکم و کمر می شوند مزیت دیگری نیز دارند؛ باعث می شوند طرز قرار گیری بدن، ایستادن و نشستن باردار اصلاح شود که در این دوران بسیار مهم است.

4. خیلی سخت ورزش نکنید

اگر قصد دارید هر روز 10 کیلومتر پیاده روی یا صخره نوردی کنید، باید عادت‌های خود را کمی تغییر دهید. وقتی قصد بچه‌دار شدن ندارید، ممکن است هر چه قدر دوست دارید از این کارها انجام دهید. اما وقتی تصمیم به بارداری گرفتید، باید کمی متعادل و حساب شده ورزش کنید. ورزش‌های سنگین و زیاد ممکن است باعث استرس بدن شوند و به جای مفید بودن، برای بدن ضرر داشته باشند. بهتر است به جای آنها، فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، کوهنوردی سبک و شنا را انجام دهید که برای تخمک‌گذاری مفید هستند. البته، همچنان بهتر است این ورزش‌ها را نیز زیاد انجام ندهید تا به نفستان بند بیاید و به جای آنها، ورزش‌های آرام و متعادل را انتخاب کنید.

5. به دنبال وزن کم کردن نباشید

شاید قبل از بارداری وسوسه شوید وزن خود را کم کنید تا پس از آنکه وزنتان زیاد می شود خیلی چاق نشوید. اما زمانی که تصمیم می گیرید بچه دار شوید برای رژیم های غذایی و ورزش های چربی سوز زمان مناسبی نیست. در دوره قبل از حاملگی باید مواد غذایی لازم را به بدن برسانید نه اینکه آن را محدود کنید. سعی کنید همه نوع غذا را به اندازه کافی و مفید میل کنید و میوه و سبزیجات را در اولویت قرار دهید.

6.  به طور مرتب قلب را ورزش دهید

برای بهبود ورزش قلب و عروق، بهتر است روزانه حداقل 30 دقیقه وقت برای ورزش اختصاص دهید. برای این منظور می‌توانید پیاده‌روی تند یا شنا کردن یا انجام حرکات روی دستگاه الیپتیکال را انتخاب کنید. اگر به طور منظم فعالیت‌هایی انجام دهید که منجر به افزایش ضربان قلب شود، می‌تواند به بهبود بارداری کمک کند. بدن باید در وضعیت فیزیکی و روحی خوبی قرار داشته باشد تا بتوانید استقامت لازم برای حمل جنین را داشته باشید. حاملگی می‌تواند به عنوان نوعی ماراتن محسوب شود که باید پیش از شروع مسابقه، بدن خود را به خوبی آماده کنید.

7.  از تناسب اندام همسر خود غافل نشوید

تناسب اندام و سلامت بدن پدر نیز 90 روز پیش از لقاح پذیری بسیار اهمیت دارد. دلیل آن نیز زمانی است که اسپرم برای تکامل و رشد صرف می کند. برای داشتن قدرت باروری، بدن مرد هم باید در سلامت کامل باشد و برای این منظور باید به طور مرتب ورزش کند.

8.  پس از بارداری در مورد ورزش با پزشکتان مشورت کنید

قبل از بارداری باید ورزش های مفید را به طور مرتب انجام دهید. اما پس از این دوران چون شرایط بدن به کلی تغییر می کند، بهتر است نوع ورزش هایی که می خواهید ادامه دهید را با پزشک خود در میان بگذارید.

برای مطالعه ” پا درد در بارداری ” کلیک کنید.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان