آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

برنامه ورزشی مناسب

184

افراد مبتلا به التهاب مفاصل اغلب از یک برنامه ورزشی متعادل ومتنوع سود می­برند. سه نوع عمده از ورزشهایی که باید در برنامه ورزشی­ تان لحاظ شود، تمرینات مربوط به دامنه حرکت مفاصل(قابلیت انعطاف­پذیری)، حرکات قدرتی و ورزشهای استقامتی هستند.

افزایش انعطاف پذیری

این ورزشها به این دلیل مفیدند که سفتی مفصل را کاهش می­دهند و قابلیت انعطاف آن را افزایش می­دهند. این مسئله به شما کمک می­کند که فعالیتهای روزانه خود را انجام دهید. دامنه حرکت، فاصله طبیعی حرکات مفاصلتان در جهات مشخص است. نمونه هایی از ورزشهای مربوط به دامنه حرکت در صفحات انتهایی این کتابچه نشان داده شده است. اگر مفاصلتان بسیار دردناک و متورم هستند، آنها را به آرامی در محدوده دامنه حرکتی­شان حرکت دهید.

نکته مهم  :

 سعی کنید هر روز مفاصلتان را محدوده کامل دامنه حرکتی­شان حرکت دهید. فعالیتهای روزانه مثل کارهای منزل، بالا رفتن از پله­ها، لباس پوشیدن، حمام کردن،  آشپزی کردن و بلند شدن یا خم شدن مفاصل را محدوده کامل دامنه حرکتی حرکت نمی دهند. فعالیتهای روزانه نباید جایگزین ورزشهای مربوط به دامنه حرکتی  شوند.

ورزشهای قدرتی

این ورزشها به این دلیل مفیدند که باعث حفظ یا افزایش قدرت عضله می­شوند. عضلات قوی به پایداری و راحت­تر بودن مفاصل کمک می­کنند. دو دسته از ورزشهای قدرتی برای افراد مبتلا به التهاب  مفاصل، تمرینات ایزومتریک و ایزوتونیک هستند.

ورزشهای ایزومتریک

در این ورزشها، عضلات سفت می­شود اما مفاصل حرکت نمی کند. این مسئله به شما کمک می­کند که بدون حرکت دادن مفاصل دردناک، عضلاتتان را قوی­تر بکنید. نمونه­ هایی از ورزشهای ایزومتریک، مربوط به عضله چهارسر ران است که در آم عضله بزرگ جلوی ران سفت می شود یا ورزشهای مربوط به عضلات سرینی که در آن عضلات سرینی که در آن عضلات باسن سفت می­شود.

ورزشهای ایزوتونیک

در این تمرینات برای قوی کردن عضلات، مفاصلتان را حرکت می­دهید. ورزشهای ایزوتونیک شبیه ورزشهای مربوط به دامنه حرکتی به نظر می­رسند، اما این ورزشها با افزایش سرعت و تعداد انجام حرکات یا اضافه کردن وزنه ­های سبک به ورزشی که درحال انجام است(در حد یک یا دو پوند) باعث افزایش قدرت عضله می­شوند. ورزشهای آبی باعث تقویت عضلات می­شوند زیرا آب هم کمک کننده است و هم ایجاد مقاومت می­کند. عوض کردن وضعیت انجام ورزشها نیز می­تواند باعث تقویت عضلات شود. به عنوان مثال، هنگامی که سعی می­کنید در وضعیت نشسته بازویتان را بالا ببرید، با مقاومت بیشتری روبرو می­شوید تا زمانی که در وضعیت دراز کشیده به روی زمین بخواهید این کار را انجام دهید.

ورزش ایزوتونیک

ورزشهای قدرتی در افراد مبتلا به التهاب مفاصل باید با دقت طراحی شوند. دانستن اینکه چه عضلاتی نیاز به تقویت شدن دارند و اینکه چگونه چگونه ورزش را بدون وارد کردن فشار زیاده از حد به مفاصل انجام دهید، کلیدهای اصلی برنامه ورزشی موفقیت آمیز هستند. با فیزیوتراپ، متخصص کاردرمانی یا پزشکتان مشورت کنید.

ورزشهای استقامتی

ورزشهای استقامتی مفیدند، زیرا قلبتان را تقویت می­کنند. این روشها ریه­ هایتان را کارآمدتر و بنیه شما را قوی تر می­کند. بنابراین می­توانید بدون خستگی کارهایتان را سریعتر انجام دهید. با تمرینات استقامتی می­توانید بهتر بخوابید، وزنتان را کنترل کنید و روحیه­تان را تقویت کنید.

برخی از سودمندترین ورزشهای استقامتی برای افراد مبتلا به التهاب مفاصل راه رفتن، ورزشهای آبی و استفاده از دوچرخه ثابت است.

منبع: کتاب ورزش و التهاب مفاصل

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان