هزینه درمانی روش طب سوزنی

یکی از پرسش های رایج بیمارانی که برای درمان مراجعه می کنند معمولا موضوع هزینه است. امروزه این نکته حتی در مقالات علمی و پزشکی هم مورد تاکید و بحث است و در مورد بیماری ها و روش های مختلف درمانی، پس از آنکه تحقیقات علمی، موثر بودن یک روش درمانی را به خوبی ثابت کرد و از لحاظ عوارض جانبی، آن روش را معقول و منطقی توصیف کرد نوبت به بررسی هزینه مالی آن می رسد.

هزینه درمانی طب سوزنی کمی بیشتر از ویزیت معمولی پزشکان می باشد و البته در کشورهای دیگر و چین توسط سیستم بیمه های خدمات درمانی حمایت می شود که در ایران هنوز این روش تحت پوشش بیمه ای قرار نگرفته است.

از آنجا که همه وسایل مورد نیاز این روش درمانی از خارج از کشور تهیه می شود و گاهاً پزشک برای تهیه این وسایل مجبور است به کشور چین یا دیگر کشورها مسافرت کرده و وسایل مورد نیاز خود را تهیه نماید و از طرفی این روش حدود 30 تا 120 دقیقه یا بیشتر وقت پزشک را در بالین بیمار به خود اختصاص می دهد و یک روش کاملاً عملی است و قسمتهای مختلفی از بدن بیمار حتی گاهی نواحی حساسی چون ناحیه سر – اطراف چشم – روی بدن – پشت بدن – پاها – دستها و … سوزن زده می شود و در طول این ساعت ها مدام سوزنها باید تغییر وضعیت بدهند و مورد تحریک قرار بگیرند، پس زمان اقامت در تخت مطب با کار مداوم پزشک و دستیاران و نیز اکثر مواقع نیاز به کارهای اضافی تر مثل (بادکش درمانی)، موکسی باسیون (یا حرارت گیاهی)، استفاده از امواج لامپ Infra Red، ماساژ نقاط با دست، مغناطیس درمانی، حجامت درمانی روی نقاط طب سوزنی، یا گاهی استفاده از دانه گیاهی روی نقاط طب سوزنی در گوش و خلاصه 30 تا 120 دقیقه کار درمانی با کار مداوم، کمی هزینه ها را بالاتر از ویزیت معمولی می برد .

مزایای طب سوزنی

اما با این همه، از روش های دیگر همچون استفاده از داروهای شیمیایی گران قیمت و یا شیمی درمانی های وسیع یا روشهای خطرناکتری چون برداشتن عضو که با آسیب های بیشتر همراه است و حتی ممکن است روشهای دیگر نتواند درمان قطعی نماید و موقتاً تسکین بدهد و یا بیماری راخاموش نگه دارد و درمان اساسی نباشد پس طب سوزنی آسانتر، ارزانتر، بی خطر، امیدوار کننده تر است و نیز علاوه بر مشکل اصلی بیمار چند مشکل فرعی بیمار را نیز با این روش بر طرف می نماید.

هزینه درمانی طب سوزنی در ایران

اما اگر بخواهیم برآورد ساده ای از هزینه ها در ایران داشته باشیم باید بگوییم بسته به کارهای انجام شده در یک جلسه و نوع نسخه و بیماری ممکن است 20 تا 40 هزار تومان برای هر جلسه طب سوزنی در نظر گرفته شود و تعداد جلسات هم عموما 8 تا 15 جلسه است، هر چند گاهی تنها یک جلسه درمانی کافی است و گاهی بیش از 15 جلسه نیاز خواهد بود.
امروزه برخی کشورهای جهان نظیر انگلستان، طب سوزنی را در پوشش بیمه ای قرار داده اند و در ایران هم بیمه های برخی سازمان ها یا موسسات و همچنین برخی بیمه های مکمل، این روند را اغاز نموده اند که آینده ای همراه با آسایش و سلامتی بیشتر را نوید می دهد.

عوامل موثر در افزایش هزینه های درمانی طب سوزنی

طب سوزنی یک طب انطباق پذیر است و اساسا در جامعه های فقیر رشد خود را ادامه داده است. برخی عوامل هزینه های جلسات درمانی را افزایش میدهند که قابل مدیریت میباشند از جمله قیمت سوزن های طب سوزنی، تعداد سوزن ها بکار گرفته شده، دفعات ویزیت بیمار، روش درمان بکار رفته و مقدار زمان درمان و….. .

با مشارکت بیماران و بکارگیری علوم جدید کاملا میتوان نه تنها جلوی افزایش هزینه ها را گرفت بلکه آنها را نیز کاهش داد. برای مثال: جهت کاهش مصرف سوزن ها میتوان از دستگاه الکترو اکوپانکچر یا لیزر های کم توان، طب فشاری یا cupping استفاده بیشتری کرد. در این روشها مشارکت بیماران بسیار ضروری است.

منبع: دکتر مغاری متخصص طب سوزنی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس