آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

هزینه درمان با طب سوزنی

هزینه درمانی روش طب سوزنی

یکی از پرسش های رایج بیمارانی که برای درمان مراجعه می کنند معمولا موضوع هزینه است. امروزه این نکته حتی در مقالات علمی و پزشکی هم مورد تاکید و بحث است و در مورد بیماری ها و روش های مختلف درمانی، پس از آنکه تحقیقات علمی، موثر بودن یک روش درمانی را به خوبی ثابت کرد و از لحاظ عوارض جانبی، آن روش را معقول و منطقی توصیف کرد نوبت به بررسی هزینه مالی آن می رسد.

هزینه درمانی طب سوزنی کمی بیشتر از ویزیت معمولی پزشکان می باشد و البته در کشورهای دیگر و چین توسط سیستم بیمه های خدمات درمانی حمایت می شود که در ایران هنوز این روش تحت پوشش بیمه ای قرار نگرفته است.

زیرا تمام وسایل مورد نیاز این روش درمانی از خارج از کشور تهیه می‌شود، پزشکان گاهی مجبورند به کشورهای دیگر مانند چین سفر کنند تا وسایل مورد نیاز خود را تهیه کنند. این روش حدود 30 تا 120 دقیقه یا بیشتر وقت پزشک را در بالین بیمار مصرف می‌کند و نیاز به کار مداوم پزشک و دستیاران دارد. همچنین، در طول این مدت، سوزن‌ها باید به طور مداوم تغییر وضعیت داده و مورد تحریک قرار بگیرند. این روش ممکن است نیاز به اجرای کارهای اضافی مانند بادکش درمانی، موکسی باسیون (حرارت گیاهی)، استفاده از امواج لامپ Infra Red، ماساژ نقاط با دست، مغناطیس درمانی، حجامت درمانی روی نقاط طب سوزنی، یا استفاده از دانه‌های گیاهی روی نقاط طب سوزنی در گوش را داشته باشد. به همین دلیل، زمان اقامت در تخت مطب با کار مداوم پزشک و دستیاران و نیاز به کارهای اضافی، هزینه‌ها را بالاتر از ویزیت معمولی می‌برد.

مزایای طب سوزنی

اما با این همه، از روش های دیگر همچون استفاده از داروهای شیمیایی گران قیمت و یا شیمی درمانی های وسیع یا روشهای خطرناکتری چون برداشتن عضو که با آسیب های بیشتر همراه است و حتی ممکن است روشهای دیگر نتواند درمان قطعی نماید و موقتاً تسکین بدهد و یا بیماری راخاموش نگه دارد و درمان اساسی نباشد پس طب سوزنی آسانتر، ارزانتر، بی خطر، امیدوار کننده تر است و نیز علاوه بر مشکل اصلی بیمار چند مشکل فرعی بیمار را نیز با این روش بر طرف می نماید.

هزینه درمانی طب سوزنی در ایران

در صورتی که بخواهیم به طور ساده از هزینه‌ها در ایران برای جلسات طب سوزنی صحبت کنیم، باید بگوییم که هزینه‌ها بسته به نوع نسخه و بیماری و همچنین انجام شده در یک جلسه، متغیر است. اما به طور معمول، هزینه‌ها بین 20 تا 40 هزار تومان برای هر جلسه طب سوزنی در نظر گرفته می‌شود و تعداد جلسات عموماً بین 8 تا 15 جلسه است. البته گاهی اوقات تنها یک جلسه درمانی کافی است، در حالی که در موارد دیگر ممکن است بیش از 15 جلسه نیاز باشد.

اکنون در برخی کشورهای جهان مانند انگلستان، طب سوزنی در پوشش بیمه‌ای قرار گرفته است و در ایران نیز برخی سازمان‌ها یا موسسات و همچنین برخی بیمه‌های مکمل، این روند را شروع کرده‌اند. این اقدام نشان‌دهنده آینده‌ای بهتر با آسایش و سلامتی بیشتر است.

عوامل موثر در افزایش هزینه های درمانی طب سوزنی

طب سوزنی یک روش درمانی انطباق‌پذیر است و اساساً در جوامع فقیر رشد خود را ادامه داده است. برخی عوامل می‌توانند هزینه‌های جلسات درمانی را افزایش دهند که قابل مدیریت هستند، از جمله قیمت سوزن‌های طب سوزنی، تعداد سوزن‌های استفاده شده، تعداد ویزیت‌های بیمار، روش درمان استفاده شده و مدت زمان درمان و…

با مشارکت بیماران و بهره‌گیری از علوم جدید، می‌توان نه تنها جلوی افزایش هزینه‌ها را گرفت، بلکه آنها را نیز کاهش داد. به عنوان مثال، برای کاهش مصرف سوزن‌ها، می‌توان از دستگاه‌های الکترواکوپانکچر یا لیزر‌های کم توان، طب فشاری یا cupping استفاده بیشتری کرد. در این روش‌ها، مشارکت بیماران بسیار ضروری است.

منبع: دکتر مغاری متخصص طب سوزنی

مقالات مرتبط

پروتز بالای زانو

فهرست مطالب1 2 انواع کلی مفاصل زانو یکی از مهمترین قسمتها در پروتز بالای زانو و روی زانو مفصل پروتز است. در پروتز بالای

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان