دریافت کلسیم نه تنها بر تراکم بافت استخوان اثر می گذارد، بلکه سایر فرایندهای بدن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. بدن شما باید سطح کلسیم خون را در حد مشخصی نگه دارد تا فرایندهای زیر به طور طبیعی صورت گیرند؛ انقباض عضلات، ضربان قلب و لخته شدن خون. از آنجایی که نقش کلسیم در چنین فرایندهایی بر نقش آن در ایجاد تراکم استخوان ارجحیت دارد، بدن زمانی که میزان دریافت کلسیم کافی نباشد، از کلسیم استخوانها برای نگه داشتن سطح کلسیم خون در حد طبیعی استفاده می کند. اینکه به چه میزان کلسیم نیاز دارید، به سن و جنس و میزان احتمال ابتلا به پوکی استخوان در شما بستگی دارد. اغلب بزرگسالان به ۱۰۰۰تا ۱۵۰۰ میلی گرم کلسیم در روز نیاز دارند که می تواند از طریق مواد غذایی یا مکملهای کلسیم دار تامین شود. متاسفانه، اغلب افراد تنها نصف ای میزان یا ۵۰۰ میلی گرم را از رژیم غذایی خود دریافت می کنند.

اگر خانمی با سن ۳۵ سال هستید، دریافت کلسیم کافی بسیار اهمیت دارد، زیرا بدن شما هنوز به آسانی قدر به جذب و ذخیره کلسیم در استخوانهایتان است.

با بالا رفتن سن، بدن شما به میزان کمتری کلسیم را جذب و استفاده می کند، افزایش دریافت کلسیم تا ۱۵۰۰ میلی گرم راه بسیار مهمی برای غلبه بر این کمبود در سن بالای ۵۰ سال است.

دریافت ویتامینD کافی نیز مهم است، زیرا میزان جذب کلسیم را از روده ها افزایش می دهد. بدن شما با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب ویتامین D تولید می کند. منابع غذایی غنی از ویتامین D عبارتند از کبد، روغن ماهی و شیر غنی شده با ویتامین D.

منابع غذایی کلسیــم:

غذاها بهترین منابع طبیعی کلسیم هستند. می توانید با افزایش مصرف فرآورده های، لبنی، میزان کلسیم رژیم غذاییتان را افزایش دهید. شیر، پنیر و ماست بیشترین مقادیر کلسیم را دارا هستند. یک لیوان شیر،حدود ۴۰۰میلی گرم کلسیم یا ۴/۱ کلسیم مورد نیاز روزانه را داراست. برای پیشگیری از افزایش چربی و کالری رژیم غذاییتان، از فرآورده های شیری کم چربی یا بدون سرشیر استفاده کنید زیرا این محصولات هم همان مقدار کلسیم را تامین می کنند.

سایر غذاهای حاوی کلسیم فراوان عبارتند از سبزیجات دارای برگ سبز، ساردین، پنیر، سویا و بادام. برخی غذاها مثل آب پرتقال ، نان و برشتوکهای صبحانه می توانند با کلسیم غنی شوند.

مکملهای غذایی حاوی کلسیم:

اگر فرآورده های شیری را دوست ندارید یا قادر به استفاده از آنها نیستند، مکملهای کلسیم دار نیاز شما را به آن میزان کلسیمی که از طریق غذا دریافت نمی کنید، تامین می کنند. مکملهای حاوی کلسیم به صورت قرص یا شربت در دسترس هستند.

مکملهای حاوی کلسیم از نظر مقدار کلسیم بسیار متنوع هستند. مکملهای کلسیم کربنات بیشترین میزان از کلسیم مفید یا طبیعی را دارا هستند. اگر مکمل کلسیمی استفاده می کنید، حتماً آن را همراه با غذا صرف کنید و روزانه ۶ تا ۸ لیوان بنوشید. اگر سابقه سنگ کلیه دارید یا اگر سنگ کلیه در خانواده و فامیل شما دیده شده با پزشکتان در این باره مشورت کنید.

Share →

تماس با ما

شعبه دیباجی: تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17
شماره تماس شعبه دیباجی:
021-22780701-2

مشاوره: 09107803155

تماس با ما

شعبه مطهری:تهران، جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد ( افتخار )، پلاک 34
شماره تماس شعبه مطهری:
021-88898440-44

مشاوره: 09107803155