سلول های عصبی این توانایی را دارند که پس از آسیب به طور مجدد خود را ساماندهی کنند. به این حالت انعطاف پذیری یا نوروپلاستیسیتی سلول های عصبی گفته می شود. در فیزیوتراپی این امکان فراهم می شود که این ساماندهی را تسریع کرد.

در زمان های اولیه آسیب(به ویژه شش ماه اول)، نروپلاستیسیتی بیشتر است در ذیل برخی از اهداف و کارایی های فیزیوتراپی بر شمرده می شود:

   آموزش وضعیت صحیح راه رفتن و ایستادن
تنظیم یک برنامه منظم جهت افزایش هماهنگی و بالانس
تاکید بر ایجاد حرکات ارادی و افزایش سرعت عمل همراه با حداکثر دقت
تنظیم یک برنامه برای کنترل اسپاستیسیتی
استفاده از برنامه های عملکردی برای بکارگیری مفاصل بدن
ارائه تمارین داخل منزل برای کارایی هرچه بیشتر

رژیم درمانی و سکته مغزی

نوع تغذیه در پیشگیری ثانویه و کنترل عود مجدد نقش بسزایی دارد. لذا پیشنهاد می شود یک کارشناس تغذیه بر روند تغذیه بیمار نظارت داشته باشد.

نقش درمان های مبتنی بر تحریک مغزی در سکته

مطالعات مختلف نشان داده است که هرگاه یک سیستم مغزی آسیب دیده، وادار به به فعالیت گردد، بهبودی و کارایی آن افزایش می یابد. در سکته مغزی فعالیت سلول های عصبی در ناحیه مورد آسیب و یا نواحی مجاور و حتی دوردست دچار کاهش یا افزایش می گردد.

افزایش یا کاهش فعالیت مغز دارای پیامد های مشخصی در اندام های بدن همچون عدم تعادل حرکتی، اسپاستیسیتی، فلج بخشی از دست یا پا ، ناتوانی در گفتار و غیره می شود. این پیامد های ناشی از سکته و یا به عبارت بهتر بدکاری مغز را می توان از طریق تکنولوژی های نوینی چون TMS، tDCS، بیوفیدبک و نوروفیدبک تنظیم نمود و با افزایش میزان انعطاف پذیری سلول های عصبی روند بهبود را تسریع کرد.

ضرورت فیزیوتراپی بعد از سکته مغزی

– انعطاف پذیری سیستم عصبی بعداز سکته هدایت شده و کنترل شده نیست.فیزیوتراپیست خاصیت انعطاف پذیری(نروپلاستیسیتی) سیستم عصبی بعد از آسیب را در جهت صحیح هدایت می کند

-در زمان های اولیه آسیب(به ویژه شش ماه اول), نروپلاستیسیتی بیشتر است.

-فیزیوتراپیست باعث بهبود انعطاف پذیری در مفاصل(جهت جلوگیری از کوتاهی های عضلانی و خشکی مفاصل به علت بی حرکتی) براساس اصول علمی می گردد.

-درمان فیزیوتراپی و بازتوانی سکته مغزی براساس ارزیابی های اولیه و مجدد بیماران صورت می گیرد.ازنظر یک فیزیوتراپیست هر بیمار سکته مغزی منحصر به فرد بوده و به درمان خاص خود نیاز دارد

-فیزیوتراپیست به دلیل آگاهی از آناتومی عضلات اندام های فوقانی,تحتانی و تنه نقش مهمی در تنظیم یک برنامه درمانی موثر دارد.

-ارزیابی قدرت عضلات اندام ها به صورت فعال,به فیزیوتراپیست این امکان را می دهد که با توجه به وضعیت بیمار,او را از یک سطح پایین تر به یک سطح بالاتر ارتقائ دهد

-فیزیوتراپیست به دلیل آشنایی با علم نوروآناتومی,نوروفیزیولوژی و علوم اعصاب, با دیدگاه علم کنترل حرکتی(Motor Control)به بیمار می نگرد.علم کنترل حرکتی علاوه بر سیستم عضلانی,اهمیت ویژه ای برای سیستم عصبی درنظر می گیرد.

-فیزیوتراپیست موفق,برنامه اصلی خود را با توجه به وضعیت بیمار بر آموزش های حرکتی و تمرینات متمرکز می کند.سطح تمرینات با پیشرفت بیمار گسترده تر می شود

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس