آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

نشانه های سکته مغزی و درمان آن

 

علائم سکته مغزی به طور ناگهانی آغاز می‌شوند به همین خاطر توجه به زمان شروع هر یک از این  پنج علائم در زنان و مردان حائز اهمیت است.

این علائم و نشانه ها عبارتند از:

۱-‌ احساس کرختی یا ضعف که معمولا فقط در یک طرف صورت یا بدن، در یک دست یا پا و بسیار ناگهانی بروز می‌کند.

۲- گیجی که موجب نامفهوم شدن ناگهانی گفتار و دشواری در پیدا کردن واژه‌های مناسب و یا حتی ناتوانی در درک گفته‌های دیگران می‌شود.

۳- مشکل در راه رفتن که ناشی از سرگیجه ناگهانی، از دست دادن تعادل و از دست دادن هماهنگی است.

۴- تاری ناگهانی دید که موجب مشکل در بینایی در یک یا هر دو چشم می‌شود. گاهی نیز فرد دچار دوبینی یا تیره‌شدن کلی دید می‌شود.

۵- سردرد غیرعادی و فوق‌العاده شدید که شبیه به یک ضربه ناگهانی است و گاهی با سرگیجه و حالت تهوع همراه است.

هر چند موارد فوق شایعترین علائم مشترک هشداردهنده سکته در زنان و مردان هستند اما بررسی‌ها نشان می‌دهد در زنان پنج نشانه بیشتر نیز مشاهده می‌شود که این علائم مخصوص جنسیت آنهاست و در مردان اغلب دیده نمی‌شوند.
سکته مغزی در صورتی که باعث مرگ نشود می تواند عوارض طولانی مدت زیادی در پی داشته باشد از جمله فلج یک نیمه بدن، محدودیت حرکتی شدید، عدم تعادل، ضعف در اندامها، بی حسی، از دست دادن حافظه، اختلال تکلم و…

درمان سکته مغزی

مدت زمان ریکاوری بعد از سکته مغزی به اندازه و مکان سکته بستگی دارد. همچنین این که بیمار چند دقیقه بعد از سکته مورد مداوا قرار گرفته نیز بسیار مهم است. هدف فیزیوتراپی در سکته مغزی کاهش عوارض ناشی از سکته مغزی و برگرداندن بیمار به زندگی عادی در خانه و جامعه است. بسته به میزان ناتوانی بیمار برنامه درمانی طولانی مدتی از سوی فیزیوتراپیست طرح می شود که اهداف گفته شده را مد نظر دارد. این برنامه در مانی متناسب با وضعیت بیمار به طور کلی شامل تحریکات الکتریکی، تسهیل عصبی عضلانی از طریق حس عمقی، بیوفیدبک، پوزیشنینگ، آموزش بیمار و خانواده، اصلاح شیوه زندگی بیمار و … است. اما بسته به این که سکته ناشی از اختلال در کدام یک از عروق چهارگانه اصلی مغز است و در کدام ناحیه از مغز صورت گرفته درمان های فیزیوتراپی متفاوتی دارد.

منبع : طب فیزیک و توانبخشی دکتر فرخانی  ،  فیزیوکلینیک

مقالات مرتبط

خطرات ورزش

شایع­ترین خطرات ورزش، کار کشیدن بیش از حد از مفاصل و عضلاتتان است. این مسئله زمانی اتفاق می­افتد که مدت

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان