آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ناهنجاریهای جسمانی

هر پدر و مادری به محض راه رفتن یا ایستادن کودک و نوجوان خود از او می خواهند که صاف بایستد و درست بنشیند. ایستادن و نشستن نامناسب نه تنها باعث ایجاد ناهنجاریهای جسمانی از جمله  قوس در ستون مهره ها و افتادگی عضلات می شود بلکه به مرور زمان با علایم کمردرد نیز همراه می شود.

شانه های گرد

در یکی از ناهنجاریهای جسمانی به مرور زمان و با افزایش سن بدن به حالت جنینی باز می گردد. سروشانه و سینه به طرف جلو خم می شود.ستون مهره ها با کج شدن لگن به سمت جلو، شکل C(سی لاتین) را می گیرد. فشار ایجاد شده روی دیسک های محافظ بین استخوان کمر به مرور زمان باعث فشردگی و درد کمر می شود. اگر توجه کنید، درمی یابید که این حالت در افراد بالای ۵۰ سال به خصوص زنان خود را نشان می دهد.

رفع شانه های گرد

برای تصحیح ناهنجاری‌های جسمانی، توصیه می‌شود روزانه چند بار به صورت صاف پشت به دیوار ایستاده و به گونه‌ای که کمر، پاشنه پا، شانه و پشت سر به دیوار چسبیده باشد و در حالی که از دیوار دور می‌شوید، این حالت را حفظ کنید. انجام این تمرین به تکرار باعث تقویت عضلات شکم و کمر و بهبود وضعیت بدن می‌شود. همچنین، برای کشش عضلات سینه، توصیه می‌شود که با نشستن روی صندلی و پاهای باز ورزش کنید.

برای انجام تمرین دیگر، آرنج‌ها را به بدن در دو طرف کمر بچسبانید و دست‌ها را روی پا قرار دهید، به گونه‌ای که کف دست به سمت بالا باشد. سپس گردن را شل کرده و نفس کشیده و سپس به آرامی نفس را بیرون دهید. دوباره نفس کشیده و در حالی که آرنج‌ها کنار کمر قرار گرفته‌اند، دست‌ها را باز کنید. این تمرین‌ها را روزانه چند بار برای تصحیح ناهنجاری‌های جسمانی تکرار کنید.

کف پای باز

علت راه رفتن نامناسب افراد مسن ایجاد تعادل برای راه رفتن است. در واقع با ضعیف شدن عضله دور شکم که ستون فقرات را حمایت می کند، توانایی ثابت ایستادن روی پا کاهش می یابد. بنابراین به طور ناخواسته برای حفظ تعادل پا را به طرف بیرون قرار می دهند. سفت شدن لگن این حالت راه رفتن را به وجود می آورد.

رفع کف پای باز

برای تقویت عضلات شکم، ورزش پیلاتس بهترین گزینه است. برای انجام این ورزش، به طور خوابیده روی زمین دراز بکشید و پاها را کشیده کنید. سپس پیشانی خود را به کف زمین بچسبانید و کف دست‌ها را روی باسن خود قرار دهید. در حین نفس کشیدن، بدن خود را به آرامی از زمین بلند کنید و سپس کمی مکث کنید و دوباره به حالت اول بازگردید. این حرکت را ۳ تا ۵ بار تکرار کنید تا به تقویت عضلات شکم بپردازید.

خمیدگی کمر

گرد شدن کمر به جلو و خمیده شدن شانه ها نشانه پیری است. وارد شدن فشار به مهره پشت باعث خم شدن کمر می شود. پوکی استخوان و شکستگی نیز در این امر موثر است. مشکل دیگر این است که از ۲۵ سالگی، به تدریج توده عضلانی کاهش می یابد و سالانه یک پنجم حدود نیم کیلو گرم عضله را از دست می دهیم. پس از ۵۰ سالگی این روند سرعت پیدا می کند.

رفع خمیدگی پا

برای پیشگیری از قوز کمری، از سنین کم فعالیت نداشته باشید. ورزش به کاهش از دست رفتن استخوان کمک می‌کند. پیاده‌روی، آیروبیک، طناب‌زدن و ورزش‌های مقاومتی با استفاده از کش و توپ ورزشی موجب تقویت رباط‌ها، استخوان و عضلات می‌شود.

ورزش با وزنه می‌تواند به کاهش از دست رفتن استخوان کمک کند. انجام ورزش‌هایی که عضلات را تقویت می‌کنند، به حفظ انعطاف‌پذیری و شکل مناسب ستون فقرات کمک می‌کند. همچنین، حفظ تحرک و نشستن درست نیز می‌تواند به رفع ناهنجاری‌های جسمانی کمک کند. از طرف دیگر، نشستن بیش از ۲۰ دقیقه در یک حالت می‌تواند باعث سفت شدن مفاصل شود. بنابراین، حرکت و تحرک زیاد می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند.

مقالات مرتبط

شکستگی های بدن

درمان شکستگی های بدن عده زیادی از ما حداقل یکبار شکستن استخوان را تجربه کرده ایم. حتی اگر خودمان این

مطالعه »

کمر درد و درمان آن

براساس مطالعاتی که اخیراً در آلمان انجام شده، طب سوزنی به تنهایی و هم به همراه سایر روش‌های درمانی می‌تواند

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان