مکانیسم آسیب مفصل زانو

رباط متقاطع قدامی (ACL) غالباً حین انجام فعالیتهای ورزشی مانند فوتبال، اسکی، بسکتبال و … دچار آسیب می‌شود ولی این بدان معنی است که امکان آسیب این رباط در شرایط دیگر وجود ندارد بلکه موارد متعددی از این آسیب در تصادفات و سانحه‌های غیر ورزشی نیز مشاهده شده است.

شرایط بروز آسیب

–  تغییر جهت حرکت به‌صورت ناگهانی.

–  کاهش سرعت و ایستادن ناگهانی حین دویدن.

 –  چرخش زانو در حالتی که پا به‌عنوان تکیه گاه روی زمین قرار گرفته مثلاً در ورزش تکواندو.

–  فرود آمدن ناصحیح پس از پرش.

–  ضربه مستقیم به قسمت خارجی زانو و یا ساق در ناحیه زیر زانو

نشانه‌های آسیب رباط

بسیاری از بیماران به یاد می‌آورند که هنگام آسیب صدای بلندی از زانوی خود شنیده‌اند و پای آنها از زانو پیچیده است. پس از ایراد آسیب معمولاً در همان ۲ ساعت اول زانو شدیداً متورم و گرم می‌شود.

آسیب وارده به رباط سبب ایجاد احساس بی‌ثباتی مفصل زانو در بیمار می‌شود و بیمار ممکن است گزارش کند که مخصوصاً هنگام تغییر جهت زانویش خالی می‌کند.

درد و ورم به‌وجود آمده معمولاً ۲ تا ۴ هفته پس از عمل تا حد زیادی از بین می‌رود ولی احساس بی‌ثباتی در مفصل و خالی کردن مفصل کماکان ادامه خواهد داشت.

  تشخیص آسیب رباط متقاطع قدامی (ACL)

شرح حال بیمار و چگونگی ایراد آسیب به مفصل و همچنین معاینه مفصل توسط پزشک و اجرای تستهای تشخیصی ویژه به‌همراه MRI ، روشهایی هستند که پزشک از آنها جهت تشخیص آسیب رباط استفاده می‌کند.

عمل جراحی پس از آسیب رباط

در افراد میانسال و مسنی که قصد انجام فعالیتهای شدید و یا ورزشی را ندارند، در صورتی که شدت آسیب به حدی نباشد که در انجام فعالیتهای روزانه آنها ایجاد اختلال جدی کند ممکن است با تشخیص پزشک جراح، احتیاج به انجام عمل جرای بازسازی رباط نداشته باشند و تنها از طرف پزشک به فیزیوتراپی ارجاع شدند.

 با انجام تمرینات مخصوص و تقویت عضلات به آنها در انجام بدون مشکل فعالیتهای روزمره کمک شود، همچنین درصورت وجود عفونت در داخل یا اطراف مفصل زانو و یا درصورت وجود سایر بیماریهای مفصلی مثل استئوآرتریت پیشرفته یا آرتریت روماتوئید هم ممکن است پزشک جراح تشخیص دهد که انجام عمل جراحی برای بیمار ضروری نمی‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *