آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ميگرن

بيش از 90 درصد افراد در طول عمر خود، سردرد را تجربه کرده اند.اکثر سردردها مدت زمان کوتاهي طول مي کشد. براي مثال ، سردردي که به علت يک بيماري عفوني ايجاد مي شود، بعد از بهبود اين بيماري از بين خواهد رفت. اين نوع سردردها معمولا باعث نگراني نمي شوند؛ چون علت ايجاد آنها مشخص است ؛ اما سردردهايي که چنين علت هاي مشخصي ندارند، مي توانند منجر به نگراني و اضطراب شوند. خوشبختانه در اکثر موارد، علت ايجاد سردردها، موارد بدي چون وجود تومور مغزي يا سکته مغزي نيستند، بلکه آنها را مي توان با عنوان سردردهاي خوش خيم عود کننده طبقه بندي کرد اين سردردها مسوول ايجاد حداقل سه چهارم سردردها هستند بنابراين شايع ترين نوع سردردي هستند که پزشکان هر روزه با آن مواجه مي شوند، اما اگر شرح حال درستي به پزشک ندهيد، او از کجا خواهد فهميد که سردرد شما از نوع ميگرن است يا از نوع تنشي و يا بر اثر درد عضلات موضعي سر و گردن ايجاد شده است.بنابراين بهتر است آگاهي کافي از بيماري ميگرن داشته باشيد.

ميگرن را مي توان به صورت سردردهاي دوره اي که از 4 ساعت تا 72 ساعت طول کشيده و همراه با تهوع يا استفراغ است ، تعريف کرد.بعضي حملات ميگرن با يک اورا aver يا پيش درآمد شروع مي شود، که معمولا علايم بينايي هستند. اين نوع ميگرن را ميگرنکلاسيک مي نامند. در بين فواصل حملات ميگرن ، بيمار هيچ گونه سردرد يا ناراحتي ديگري ندارد.سردردهايي که هر روز ايجاد مي شوند، ميگرن نيستند. نام ميگرن از کلمه  Hemicrania گرفته شده که به معني يک طرف سر است ، گرچه بعضي سردردهاي ميگرني مي توانند همه جاي سر را هم درگير کنند.

ميگرن بيشتر از فقط يک سردرد است و سردرد و ميگرن لزوما اصلي ترين مشکل نيست. اکثر افراد هنگام حملات ميگرني ، کاملا بيمار مي شوند و نمي توانند به کارهاي روزمره شان ادامه بدهند.بعضي مبتلايان ميگرن مجبورند در يک اتاق ساکت و تاريک ، بي حرکت دراز بکشند، تا حمله ميگرني پايان يابد. بعضي از بيماران ميگرن نمي توانند حتي فکر غذا خوردن را هم داشته باشند، چون حالشان به هم مي خورد، اما بعضي مبتلايان به ميگرن با غذا خوردن به تهوعشان پايان مي دهند.خواب آلودگي و رخوت ، علامت شايع ميگرن است.

فعاليت و عملکرد طبيعي معده مختل و باعث مي شود داروهايي که براي تسکين ميگرن خورده مي شود، بخوبي جذب نشوند.گاهي اوقات يک حمله ميگرني با استفراغ به پايان مي رسد، اما در اکثر موارد، سردرد بعد از يک خواب خوب يا بتدريج تسکين مي يابد. يک حمله ميگرني مي تواند خيلي وحشتناک باشد.بيماراني که تجربه اختلالات بينايي را به عنوان پيش درآمد حملات ميگرني دارند، از ايجاد دايمي اين اختلالات بينايي هراس دارند. اين افراد همچنين از ايجاد يک تومور مغزي يا سکته مغزي مي ترسند. خوشبختانه وجود چنين موارد خطرناکي نادر است و ساير علايم ممکن است قبل از بروز سردرد اتفاق بيفتد.گرچه علايم ميگرن باعث بروز مشکلاتي مي شوند، اما علايمي نيستند که تهديد کننده حيات باشند و بعد از پايان حملات ميگرني ، بدن دوباره به وضعيت طبيعي خود برمي گردد، تا حمله بعدي دوباره شروع شود.

طول مدت حملات ميگرني :

يک سردرد ميگرني معمولا بعد از 24 ساعت بهبود مي يابد. با اين حال مي تواند مدت آن از 4 ساعت تا 72 ساعت هم طول بکشد.اغلب بعد از بهبود سردرد، يک روز هم طول مي کشد تا بدن به حالت طبيعي برگردد و خستگي اي که در اثر بيماري ايجاد شده از بين برود، با اين حال بعضي افراد، بعد از پايان يافتن يک حمله ميگرني احساس مي کنند حالشان حتي از قبل از بروز سردرد بهتر شده است.کودکان اغلب داراي حملات ميگرني شديد اما کوتاه مدتي هستند که فقط چند ساعت طول مي کشد و بسرعت بهبود مي يابد. با افزايش سن ، از شدت حملات ميگرن کاسته مي شود، اما به طول مدت آن افزوده مي شود و پيش درآمد حملات ميگرني نيز بيشتر مي شود.

تعداد حملات ميگرني:

تعداد حملات ميگرني در افراد مختلف و حتي در يک فرد در زمانهاي مختلف ، تفاوت مي کند. حملات ميگرني مي توانند ماهي يک تا 2 بار اتفاق بيفتند، اما در بعضي افراد ممکن است حملات پشت سر هم ميگرن به صورت هفته اي يک يا 2 بار هم اتفاق بيفتد.اين حملات مي توانند به دنبال چند ماه يا چند سال بهبود کامل هم رخ دهد. به طور کلي بعد از سن 55 سالگي از شدت و تعداد حملات ميگرني کاسته مي شود، با اين حال هميشه هم اين مطلب صدق نمي کند.

عوامل مستعد كننده حملات میگرنی:

با وجود اين که هنوز پزشکان نمي دانند بعضي افراد به ميگرن مبتلا مي شوند، اما مشخص شده است که عواملي در شروع حملات ميگرني دخيل هستند.بسياري از افراد در روزنامه ها يا مجلات خوانده اند يا به آنها گفته شده است که از خوردن موادي مثل پنير، شکلات يا فلفل خودداري کنند.متاسفانه براي اکثر مبتلايان ميگرن ، تنها نخوردن چند ماده غذايي براي جلوگيري از بروز حملات ميگرني کافي نيست.اين امر بدين دليل است که عوامل شروع کننده در طي دوره اي از زنان ايجاد مي شوند و در ترکيب با ساير موارد، باعث بروز حملات ميگرنیمي شوند. بنابراين مثلا وقتي شما از کار روزانه خسته هستيد، اگر اين نوع موادغذايي را مصرف کنيد، دچار حملات ميگرني خواهيد شد. عوامل شروع کننده ميگرن ممکن است طي چند سال تغيير کنند.وقتي شما جوان تر هستيد، ممکن است استرس و بيخوابي از مهمترين علل شروع کننده حملات ميگرني باشند، اما وقتي سن شما بيشتر مي شود، مشکلاتي همچون گردن درد و پشت درد مي توانند نقش مهمي را در بروز حملات ميگرني ايفا کنند.

تغذیه در افراد ميگرنی:

حدود 20 درصد افراد مبتلا به ميگرن ، اظهار مي کنند که خوردن بعضي غذاها باعث شروع حملات ميگرني آنها مي شود.بيشترين غذاهايي که باعث اين کار مي شوند، عبارتند از: شکلات ، پنير، ميوه هاي ترش و فلفل.البته اين عدم تحمل بعضي غذاها را نبايد با آلرژي يا حساسيت غذايي اشتباه گرفت.بسياري از افراد بدون اين که بدانند با خوردن اين غذاها دچار حملات ميگرني مي شوند يا خير، از خوردن اين غذاها پرهيز مي کنند.هر کسي که فکر مي کند، ممکن است با خوردن يک غذاي خاص دچار اين نوع حملات شود، بايد به مدت 2 ماه از خوردن آن غذا پرهيز کند و با يادداشت کردن سردردهايش در اين مدت ببيند که آيا با نخوردن آن غذاي خاص تغييري در سردردهايش ايجاد شده است يا خير.اگر تغييري در تعداد حملات ايجاد نشد، او مي تواند از آن غذا استفاده کند و غذاي ديگري را به مدت 2 ماه مصرف نکند و اين عمل را براي آن غذاي خاص نيز تکرار کند.

خوردن غذاي ناکافي در افراد مبتلا به میگرن:

نخوردن يک وعده غذا، کم غذا خوردن يا خوردن غذاي شيرين مي تواند منجر به بروز حملات ميگرني شود. خوردن صحيح صبحانه اهميت زيادي دارد. بعضي مبتلايان ميگرن با خوردن غذاهاي مختصري بين وعده هاي غذايي از بروز حملات ميگرن جلوگيري مي کنند.زيرا آنها مي دانند که گرسنگي مي تواند موجب شروع حملات ميگرني شود.

اهمیت خواب در افراد ميگرنی:

بيخوابي هاي شبانه ، کارکردن بيش از حد و ديرخوابيدن در شب مي تواند باعث خستگي بيش از حد و موجب بروز حملات ميگرني شود. برعکس ، گاهي خوابيدن بيشتر از حد هم مي تواند باعث بروز حملات ميگرنی شود.

تغييرات هورموني در خانمهای مبتلا به ميگرن:

بسياري از خانمها بروز حملات ميگرني خود را به دوره هاي ماهانه قاعدگي شان نسبت مي دهند.خوردن قرصهاي ضدبارداري مي تواند باعث تشديد ميگرن شود. با اين حال ، بعضي خانمها با خوردن اين قرصها از حملات ميگرني شان کاسته مي شود.يائسگي مشکل ترين دوره براي خانمهاي دچار ميگرن است ، اما تحقيقات کمي درباره اثر هورمون درماني در اين خانمها و ارتباط آن باميگرن  انجام شده است.

درد سر و گردن:

کشيدگي و خستگي عضلات گردن و شانه ها، يک مشکل شايع ميگرن است. بخصوص اگر شما کاري داريد که بايد پشت ميز بنشينيد يا اين که مجبوريد مسافت زيادي را رانندگي کنيد.درد موضعي در سر و گردن مي تواند باعث سردرد شود و به عنوان يک عامل شروع کننده در حملات ميگرني مطرح شود. همان طور که بدن شما پيرتر مي شود، در استخوان ها تغييراتي ايجاد مي شود و مفاصل دچار آرتريت مي شوند.در بعضي موارد، مشکلات دندان ها (به خصوص دندان هاي عقل) و مفاصل فک مي تواند باعث تشديد ميگرن شود.

استرس و فشار عصبي وارد بر افراد ميگرنی:

 نگرانی و هيجان ، نقش مهمي را در بروز حملات ميگرني ايفا مي کنند، اما ساير عوامل شروع کننده ميگرن همچون نخوردن يک وعده غذايي يا نخوابيدن به مقدار کافي نيز اغلب همراه با استرس هستند.

تشخيص ميگرن :

از آنجا که هيچ آزمايش خاصي براي ميگرن وجود ندارد و تشخيص براساس شرح حال بيمار و معاينه صورت مي پذيرد، تشخيص ميگرن مشکل است.سوالاتي از قبيل محل سردرد، تعداد دفعات آن ، نوع سردرد و عواملي که باعث شروع سردرد مي شوند، مي تواند به تشخيص صحيح ميگرن کمک کند.ميگرن ، سردرد تنشي و درد عضلات موضعي ، مجموعا 90 درصد سردردهايي را که به پزشکان مراجعه مي کنند، تشکيل مي دهند.وقتي اين سردردها به طور جداگانه رخ مي دهند، تشخيص آنها راحت است ، اما وقتي دو يا بيشتر اين سردردها باهم رخ مي دهند که معمولا نيز اين چنين است تشخيص آنها مشکل مي شود. براي اين که ساير علل سردرد کنار گذاشته شوند، از بيمار تقاضاي انجام سي تي اسکن يا ام.آر.آي MRI مي شود، تا مشخص گردد هيچ علت وخيمي باعث ايجاد سردرد نشده است.

درمان ميگرن:

احساس خستگي ، خميازه کشيدن ، انجام کارها با بي دقتي و تحريک پذيري يا زودرنجي از علايم شايع پيش درآمد ميگرن هستند.ساير علايم عبارتند از: احساس تشنگي ، گرفتگي عضلات گردن و حساسيت بيش از حد نسبت به نور و صدا. بعضي علايم پيش درآمد ميگرن ممکن است به اشتباه به عنوان يک عامل شروع کننده ميگرن فرض شوند.شناسايي اين نشانه هاي پيش درآمد مي تواند بسيار مفيد باشد و با پرهيز از عوامل شروع کننده ميگرن در اين زمان ، مي توان از بروز حمله ميگرن جلوگيري کرد. هميشه چند قرص استامينوفن يا آسپرين همراه داشته باشيد تا در صورتي که فکر مي کنيد حملات ميگرن شروع خواهند شد، آنها را هر چه سريع تر مصرف کنيد.اهميت زيادي دارد که قرصها هر چه زودتر خورده شوند، تا اثر بيشتري داشته باشند. بعد از بروز حمله ميگرني ، از فعاليت معده کاسته مي شود.بنابراين در جذب قرصهايي که آن هنگام خورده مي شود، اختلال ايجاد شده و اين داروها بخوبي جذب نمي شوند.

______________________

مطالب بیشتر:

نشانه‌ها ،علایم و درمان میگرن

علائم میگرن و درمان آن

پیشگیری ،درمان میگرن و سردرد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان