آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

مور مور شدن دست و پا

در زیر پوست گیرنده های بسیار ریزی وجود دارند که به لمس و فشار حساس هستند و تحریک آنها موجب تولید جریان خفیفی از الکتریسیته میشود. این جریان الکتریکی توسط رشته های بسیار باریکی به نام آکسون  از پوست دور میشوند. آکسون های متعددی در کنار هم قرار گرفته و یک دسته را میسازند و سپس دسته های آکسون ها هم در کنار هم قرار میگیرند تا چیزی را بسازند که ما به آن عصب حسی میگوییم. این عصب ها سپس به سمت نخاع و مغز میروند.

پس عصب حسی مسئول انتقال حس لامسه از پوست به مغز است. این عصب ها از پوست شروع شده و بعد از پیوستن به هم در طول اندام به سمت بالا حرکت کرده و پس از طی مسیری در نخاع عاقبت به مغز میرسند. تحریک این اعصاب در پوست بصورت حس لمس در مغز تفسیر میشود. عصب حسی میتواند در طول مسیرش از پوست تا مغز در هر ناحیه ای دچار اختلال شود و این اختلال میتواند موجب بروز احساس گزگز و مورمور گردد. در این وضعیت عصب نمیتواند پیام حسی را به درستی به مغز منتقل کند. مغز این پیام ناقص و پر اعوجاج را بصورت گزگز و مورمور تفسیر میکند.

علل مور مور دست و پا:

آکسون ها رشته های بسیار ریز میکروسکوپی هستند که از گیرنده های حسی در پوست منشا گرفته و پیام حسی آن را به نخاع و سپس مغز میرسانند. در اطراف آکسون غلافی به نام میلین وجود دارد که از آن نگهداری و حفاظت میکند. در بعضی از بیماری ها آکسون و یا غلاف میلین اطراف آن خراب شده و در نتیجه عصب نمیتواند پیام حسی را به درستی به مغز منتقل کند. مغز این پیام ناقص و پر اعوجاج را بصورت گزگز و مورمور تفسیر میکند.

•ام اس یا اسکلروز متعدد  یک بیماری التهابی سیستم عصبی مرکزی است و شاخص اصلی آن وجود حداقل دو اختلال عصبی است که در دو مکان متفاوت یا در دو زمان مختلف ایجاد میشوند. ضایعات در ام اس در مغز و نخاع ایجاد شده و در صورتی که رشته های حسی را گرفتار کند میتواند موجب بروز احساس گزگز و مورمور و سوزن سوزن شدن در دست و پا شود.
•بیماری گیلن باره که به علت حمله سیستم ایمنی بدن انسان به غلاف میلین عصب ها ایجاد میشود. این بیماری معمولا بصورت ضعف عضلانی در اندام تحتانی است که بتدریج شدت میابد. این ضعف عضلانی میتواند همراه با گزگز در دست ها یا پاها باشد.

مقالات مرتبط

ورزش درد کتف

در صورتی که پزشک شما را به فیزیوتراپ ارجاع داد، فیزیوتراپ باید به شما در مورد روش درمانی که استفاده

مطالعه »

فیزیوتراپی تهران

فهرست مطالب1 ماهیت فیزیوتراپی2 ماهیت فرایندهای فیزیوتراپی3 بررسی (Assessment)4 تشخیص (Diagnosis)5 برنامه ریزی (Planning)6 مداخلات (Intervention)7 ارزیابی(Evaluation)8  ویژگی‌های فیزیوتراپی9 فیزیوتراپی(پیشگیری،

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان