آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

موثرترین درمان کمردرد و زانودرد

آب درمانی به عنوان بهترین روش درمانی برای درد زانو و کمر شناخته می‌شود. بیماری‌های مفاصل، به ویژه دردهای زانو و کمر، یکی از مشکلات شایع در دوران ما محسوب می‌شوند و آب درمانی به عنوان یکی از روش‌های موثر درمانی در این زمینه شناخته می‌شود.

درمان این نوع بیماری‌ها بسیار حائز اهمیت است و راهکارهای مختلفی از جمله جراحی، درمان دارویی، طب سوزنی و ماساژ درمانی انجام می‌شود. اما تنها روشی که امروزه تقریباً به صورت گسترده قابل قبول می‌باشد، آب درمانی است. در این روش، فرد در داخل آب به ماساژ درمانی، تقویت عضلات و حرکات مفصلی می‌پردازد.

زمانی که فرد بیمار در آب قرار می‌گیرد، براساس قانون ارشمیدس، فشار بر روی مفاصل کاهش می‌یابد و با حرکاتی که در آب انجام می‌دهد، عضلات تقویت می‌شود. این تقویت باعث کاهش فشار بر روی فضای دیسک و کپسول مفصل می‌شود و در نتیجه باعث کاهش شدت بیماری می‌گردد.

ورزش شنا، علاوه بر تقویت عضلات ناحیه کمر، عضلات ناحیه شکم را نیز تقویت می‌کند. در روش فیزیوتراپی، هر دو عضله باید به طور جداگانه تقویت شود.

یکی از علل درد کمر، افتادگی شکم است که ورزش شنا می‌تواند از این افتادگی جلوگیری کند.

بنابراین، افرادی که شنا می‌کنند، علاوه بر تقویت عضلات باسن و ران‌ها، وضعیت چاقی و افتادگی شکم خود را بهبود می‌بخشند. تقویت عضلات باسن و ران‌ها باعث بهبود راه رفتن بیمار و در نتیجه کاهش درد می‌شود.

معمولاً پس از انجام عمل جراحی در ناحیه کمر، ورزش شنا به عنوان یکی از روش‌های اساسی برای تسریع فرایند بهبودی بیمار و کاهش دوره نقاهت توصیه می‌شود. همچنین، ورزش شنا برای بهبود سلامتی و افزایش عملکرد قلبی و ریوی بیماران نیز پیشنهاد می‌شود.

منبع :کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی دکتر فروغ

مقالات مرتبط

ورزش دیسک کمر

 در حالت کلی منظور از بیماری دیسک کمر ، در رفتگی با بیرون زدگی قسمت مرکزی یا هسته دیسک می‌باشد

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان