آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

مردان هم پوكی استخوان می گیرند

سه دلیل اصلی استئوپروز ثانویه در مردان شامل مصرف الکل، گلوکوکورتیکوئید و هیپوگنادیسم عامل ۵۰ درصد استئوپروز در مردان محسوب می‌شود. این در حالی که تعداد زیادی از آنها از استئوپروز اولیه رنج می‌برند.

معمولا در مهره های سینه ای و کمری, پوکی استخوان ایجاد میشود. مهره هایی که بیشتر دچار پوکی استخوان می گردند آنهایی هستند که در قسمت وسط و پایین مهره های سینه ای و نیز قسمت بالایی مهره های کمری قرار دارند. شکستگی ستون فقرات در پوکی استخوان ممکن است به علت زمین خوردن و سقوط ایجاد شود اما در اکثر موارد بطور خودبخودی یا بر اثر فعالیتی مثل سرفه کردن، خم شدن، بلند شدن یا چرخیدن ایجاد می گردند.

با استناد به اطلاعات بدست آمده از میان سه هزار داوطلب مرد كه به پرسشنامه هایی در این خصوص پاسخ داده اند تاكید شده است پزشكان با توجه نتایج این پرسشنامه و گرداوری اطلاعات درباره سن ، وزن و تاریخچه بیمارهای ریوی می توانند مردانی را كه در معرض خطر پوكی استخوان قرار دارند شناسایی كنند و با انجام آزمایشهای اشعه ایكس ، پوكی استخوان را تشخیص دهند .
علت پوكی استخوان در مردان هنوز بطور كامل برای پژوهشگران مشخص نشده است .
در زنان پوكی استخوان با یائسگی و پایین آمدن سطح هورمون استروژن كه بطور طبیعی محافظ استخوانها محسوب می شود ، ربط داده می شود .
مردانی كه در جوانی اسكلتی به مراتب بزرگتر و قویتر دارند در مقایسه با زنان ، در سنین بالاتر دچار پوكی استخوان می شوند .

مقالات مرتبط

شکستگی مچ پا

اگر فرد بعد از پیچ‌خوردگی مچ پا قادر به گذاشتن پا بر روی زمین نباشد یا تغییر شکل شدیدی در

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان