آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

مردان شکم چاق، پوكی استخوان می‌گیرند

محققان با ارزیابی چربی، توده عضلانی و همچنین استحكام استخوان‌ها در ۳۵ مرد چاق با میانگین سنی ۳۴ سال و میانگین شاخص توده بدنی ۵/۳۶ توسط هدایت سی تی اسكن روی آن‌ها، دریافتند چربی شكمی نه تنها فاكتور خطر مهمی برای بروز بیماری‌های قلبی و دیابت است بلكه احتمال وقوع پوكی استخوان را نیز در مردان افزایش می‌دهد.
براساس این گزارش محققان با مشاهده داده‌های حاصل از سی تی اسكن شكم و ران جهت ارزیابی چربی و توده عضلانی و همچنین استفاده از سی تی اسكن با وضوح بسیار بالا از ساعد و بهره‌گیری از یك تكنیك آنالیزی (FEA) برای پیش‌بینی خطر شكستگی استخوان‌ها افزودند استخوان‌های مردان با چربی‌های شكمی بالا، بار شكست و سختی كمتری را تحمل كرده و بیشتر در معرض خطر شكستگی قرار می‌گیرند.
نتایج حاصل از این مطالعه نشان می‌دهد كه چربی احشایی شكم مخل استحكام استخوان‌ها در مردان چاق است و مردان چاق با داشتن مقادیر زیادی از این نوع چربی در مقایسه با مردان چاق با چربی احشایی كمتر ولی BMI مشابه بیشتر در معرض خطر پوكی استخوان هستند. فيزيوتراپي موجب كاهش درد و جلوگيري از پيشرفت بيماري مي‌گردد. در سنين بالاي 40 سال نيز كاهش درد و بازگشت دامنه حركتي مفاصلي كه محدوديت يافته‌اند، از طريق درمان امكان‌پذير مي‌باشد.

اعمال و روشها در فيزيوتراپی

فيزيوتراپی يكی از شاخه های توانبخشی می باشد كه شامل شاخه های زير است :
۱ ) الکتروتراپی
۲ )  حرکت درمانی و مکانو تراپی
۳ ) آب درمانی درمانی یا هیدروتراپی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان