آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

مراقبت بعد از جراحی ایمپلنت

635226402969128273

برای برخی افراد، استفاده از پل ها و دندان های مصنوعی معمول ساده و راحت نیست یا حتی گاهی اوقات غیر ممکن است. دلیل این موضوع وجود زخم، استخوان بندی ضعیف یا ایجاد محدودیت در عملکرد دهان است. علاوه بر این، پل های قدیمی باید به دندان های کناری در دو طرف دندان های از بین رفته متصل شوند. یک مزیت این روش این است که دیگر نیازی به استفاده از دندان های کناری برای نگه داشتن دندان های جدید جایگزین شده در دهان وجود ندارد. برای کاشت دندان، لازم است که شما لثه های سالمی داشته باشید و استخوان کافی برای کاشت دندان ایمپلنت در دهان وجود داشته باشد. علاوه بر این لازم است که شما این ساختار را سالم نگه دارید. به همین خاطر رعایت مناسب بهداشت دهان و ملاقات منظم با دندان پزشک و متخصص ایمپلنت از عوامل حیاتی در نگهداری و موفقیت بلند مدت این روش می باشد. کاشت ایمپلنت دندان جلو نیز به همین روش انجام می شود.

با توجه به اینکه ایمپلنت ثابت دندانی داخل استخوان فک قرار می گیرند، می توانند یک نقطه اتکای با ثبات برای دندان های مصنوعی باشند. دندان های مصنوعی و پل هایی که بر روی ایمپلنت ها قرار می گیرند لیز نمی خورند یا در دهان شما حرکت نمی کنند و این موضوع یک مزیت با اهمیت بسیار در زمان غذا خوردن و صحبت کردن است. این پایه های محکم به عملکرد دندان های مصنوعی و پل ها و نیز روکش های خاص قرار داده شده بر روی آن ها کمک موثر می کنند و به این ترتیب فرد احساس طبیعی تری در مقایسه با زمانی دارد که از پل ها و دندان های مصنوعی سنتی استفاده می کند.

دلایل کاشت دندان

بسیاری از دلایل با اهمیت برای توجیه لزوم جایگزینی دندان های از بین رفته با ایمپلنت دندان به شرح زیر وجود دارد:

وجود همه دندان ها در دهان می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. به این ترتیب شما دیگر نگران توجه دیگران به دندان های از بین رفته خود نخواهید بود.

هنگامی که دندان ها از بین می رود، ناحیه استخوان فک که این دندان ها را نگه می دارد شروع به از بین رفتن می کند. کاشت دندان به حفظ این استخوان و ظاهر فک شما کمک می کند.

از دست دادن دندان می تواند بر کیفیت جویدن غذا و نوع غذاهایی که شما امکان خوردن آنها را دارید، تاثیر داشته باشد. بعضی افرادی که دندان های آنها از بین رفته است رژیم غذایی ضعیف دارند و به این ترتیب ممکن است سلامت کلی آنها تحت تاثیر قرار گیرد. میوه ها و سبزیجات خام نیازمند جویدن بیشتر هستند. به همین خاطر کسانی که با جویدن مشکل دارند ممکن است از مصرف آنها خودداری کنند. سایر انتخاب ها، همچون مخلوط کردن، پوره کردن و آب گرفتن نیز همواره قابل استفاده نیستند.

از دست دادن دندان ها می تواند وضعیت گاز گرفتن آنها را تغییر دهد. تغییر در وضعیت گاز گرفتن می تواند باعث ایجاد مشکلات خاص برای مفصل فک شود که در اصطلاح تخصصی به آن مفصل گیجگاهی یا تحتانی نیز گفته می شود.

از دست دادن دندان ها می تواند وضعیت صحبت کردن شما را تحت تاثیر قرار دهد و به این ترتیب اعتماد به نفس شما را کاهش دهد.

مراقبت بعد از جراحی ایمپلنت

رعایت بهداشت کامل دهان، از طریق مسواک زدن به روش صحیح و طبق تجویز دندانپزشک، استفاده از مسواک‌های کوچک مخصوص برای تمیز نگه‌داشتن فضاهای بین ایمپلنت‌ها و دندان‌های طبیعی مجاور، جلوگیری از تجمع مواد غذایی در فضاهای ذکر شده و جرم گیری دندان در زمانی که ضرورت داشته باشد نه فقط از تجمع پلاکت‌های باکتریال و تخریب دندان‌های مجاور ایمپلنت و بافت لثه جلوگیری می‌کند، بلکه به انجام موفقیت آمیز پروسه کاشت دندان نیز کمک می‌کند.

تجمع مواد غذایی، رسوب جرم و تشکیل لایه‌ای از رسوبات بر روی دندان‌های طبیعی و همچنین ایمپلنت‌ها موجب تورم و تحریک لثه می‌شود. به این ترتیب، چسبندگی لثه به دندان یا ایمپلنت از بین می‌رود که خود موجب تجمع بیشتر باکتری و تشدید سیر بیماری می‌شود و در ادامه این روند به تحلیل استخوان اطراف ایمپلنت یا دندان طبیعی شده و با پیشرفت زیاد منجر به لقی شود.

اولین اقدام پس از کاشت ایمپلنت ، بهره‌گیری از راهکارهایی برای کنترل عفونت و کاهش درد ناشی از جراحی است و بهتر است در هفته اول بعد از جراحی، مراقبت‌های معمول زخم دهان، استفاده از دهان شویه بخصوص دهان شویه‌های ضد عفونی کننده (مانند کلر هگزیدین)، خودداری از جویدن غذا بر روی ایمپلنت ها و مصرف غذاهای نرم، استفاده از داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک، مصرف نکردن سیگار و مسواک زدن دیگر دندان، غیر از محل ایمپلنت انجام شود.

مهم‌ترین نکته‌ای که بعد از جراحی ایمپلنت باید مورد توجه قرار بگیرد، تمیز کردن دندان متصل شده به ایمپلنت است که برای این منظور حتما باید علاوه بر مسواک از نخ دندان نیز استفاده شود.

برای تسکین درد؛استامینوفن مسکن نسبتاً خوبی است.اگرشما مسکن قوی تری احتیاج داشته باشید،حتماً برایتان تجویز میگردد.دیگرمسکن های قابل استفاده شامل،پروفن،مفنامیک اسیدو…است.

ورم:بطورکلی ورم یکی ازعوارض عمل جراحی بوده ومقداراندک آن نشانه واکنش بدن وشروع ترمیم نسوج درمقابل جراحی است.درصورت بروزتورم بیش ازحد برای بررسی مراجعه نمائید.

حرارت بدن:بعدازجراحی اندکی افزایش حرارت بدن نشانه واکنش طبیعی بدن درهنگام ترمیم است ولی اگرافزایش حرارت زیاد باشد(2یا3 درجه)دلیل برعفونی شدن محل جراحی است که دراین صورت باید باما تماس بگیرید تا دستورات لازم داده شود.

خواب:حتماًزودترازساعت معمول به رختخواب بروید و این عمل را2تا3 شب بعدازجراحی ادامه دهید.

استعمال دخانیات :لطفاً تا48ساعت بعدازجراحی ازاستعمال دخانیات خودداری نمائید.درغیراینصورت ممکن است باعث آسیب های مهمی به درمان شما شود.

مایعات:برای ترمیم زخم درهرناحیه ای ازبدن تعادل مایعات لازم است بدین منظورروزانه 2تا3 لیترمایعات مثل آب،شیر پاستوریزه وپرتقال مصرف نمائید.

رژیم غذایی:معمولاً بهتراست تا یکی دو ساعت بعد از جراحی ایمپلنت ازخوردن غذا خودداری نمائید.رژیم غذایی سرشارازپروتئین برای ترمیم زخم بسیارمناسب بوده وباید همراه با نوشیدن مایعات ذکر شده باشد.

درضمن توجه داشته باشید که ازغذاهای نرم وخنک استفاده کنید.استفاده ازسوپ گوشت(برای تامین پروتئین وسدیم)تاچندروز بعداز جراحی ضروری است.

خونریزی:خونریزی را می توان با گذاردن یک قطعه گازدرناحیه جراحی ووارد نمودن فشار به مدت یکی دو ساعت متوقف نمود.

لازم به ذکر است که مقداری خونابه(اندکی خون مخلوط با بزاق)تا چند ساعت بعد ازعمل طبیعی می باشد.ازخارج کردن مکرر آب دهان بپرهیزید.

حساسیت نسبت به داروهای تجویز شده:پس از مصرف داروهای تجویز شده ممکن است احساس خارش،کهیر وتورم نمائید،که در اینصورت بلافاصله داروی مربوط را قطع وباما تماس بگیرید.همچنین با پزشک خانوادگی خود نیزمشورت نمائید.

خمیرهای پانسمان:برای محافظت ازناحیه جراحی وبعضی مسائل دیگر پس ازجراحی های لثه،خمیرصورتی رنگی درناحیه قرارداده می شودکه بهتراست تا یک هفته درمحل باقی بماند.گاهی این خمیرها شل ولق شده وممکن است احساس درد نمائید.خمیرشل شده را می توانید از روی لثه ها بردارید تا درد کاهش یابد.

ورم درهنگام صبح:بعضی ازبیماران به هنگامی که از خواب بیدارمی شوند احساس می کنند که تورم ناحیه کاشت ایمپلنت بیشتر شده است،این حالت یک واکنش طبیعی است که بعد از یکی دو ساعت خود به خود کاهش پیدا می کند.

تغییر رنگ پوست:اگرتغییررنگی درروی صورت نزدیک به ناحیه عمل مشاهده نمودید،مطلفاً ناراحت ومضطرب نشوید زیرا این حالت یکی ازعوارض جراحی می باشد ودر بعضی از بیماران دیده می شود.

مسواک زدن:غیراز ناحیه مورد عمل سایرنواحی را بطوریکه تعلیم گرفته اید مسواک نمائید.

آب نمک گرم:یک قاشق چایخوری نمک رادریک لیوان آب گرم حل نموده واز آن به عنوان دهانشویه استفاده نمائید.این مطلب پس از افتادن خمیرهای پانسمان ضرورت دارد.

تکلم وخندیدن:حرکات زیاد لب و گونه و زبان بعد از جراحی ایمپلنت باعث افزایش جریان خون شده و ورم را زیاد می کند.لذا کمترازمعمول صحبت نمائید.

رانندگی:ترتیبی دهید تا یک نفرهمراه شما به کلینیک آمده وشما را بعدازعمل به منزل برساند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

مشاوره رایگانمشاوره رایگان