آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

مراقبت از پا

222

ما روی پاهای خود می ایستیم. به کمک پاها ست که تعادل خود را حفظ می کنیم و راه می رویم. پاها هستند که وزن بدن را تحمل می کنند.بسیاری از مواقع خستگی و ناراحتی ما به دلیل وجود مشکل در پاها ست.

مشکلات پاها

خشکی پوست، ترک خوردن پاشنه، شکسته شدن ناخن‌های پا و عفونت قارچی در لای انگشتان از مشکلات شایعی هستند که می‌تواند پاها را تحت تأثیر قرار دهد. پاها به دلیل قرار گرفتن در معرض بیشتری به خطرات و آسیب‌ها نسبت به سایر قسمت‌های بدن هستند. زخم‌ها و جراحات پا، به خصوص در ناحیه کف پا، ممکن است دیرتر از سایر نقاط بدن بهبود یابند. بنابراین، مراقبت و توجه ویژه به پاها بسیار حیاتی است.

نظافت پاها

مراقبت از پاها بسیار مهم است تا از مشکلاتی مانند شکسته شدن ناخن‌ها، ترک خوردن پاشنه، خشکی پوست و عفونت قارچی در لای انگشتان جلوگیری شود. در اینجا چند نکته برای مراقبت از پاها ذکر شده است:

1. شستشوی پاها: هر روز پاها، بخصوص لای انگشتان، با آب ولرم بشویید. شستشوی پاها با آب ولرم از خستگی آنها می‌کاهد.

2. کوتاه کردن ناخن‌ها: وقتی ناخن‌ها نرم باشند، کوتاه کردن آنها آسان‌تر است. برای این کار می‌توانید قبل از کوتاه کردن ناخن‌ها، به مدت 20 تا 30 دقیقه پاها را در یک ظرف آب گرم قرار دهید و یا بعد از حمام کردن ناخن‌ها را کوتاه کنید. هنگام کوتاه کردن ناخن‌های پا دقت کنید: لبه ناخن‌ها را گرد نکنید و بگذارید به شکل صاف بمانند. ناخن‌ها را خیلی از ته نکنید؛ زیرا باعث زخم شدن ناخن می‌شود.

3. چرب کردن پاها: بعد از شستشوی پاها بهتر است با استفاده از وازلین یا سایر کرم‌های نرم کننده، پوست پا و بخصوص پاشنه را چرب کنید. این کار به خشکی پوست و ترک خوردن پاشنه جلوگیری می‌کند.

با رعایت این نکات، می‌توانید به بهبود و سلامت پاهای خود کمک کنید.

مقالات مرتبط

تمرینات کششی

یكی از راه‌های پیشگیری از كمردرد، انجام روزانه ی برخی تمرینات کششی است. این تمرینات در شروع روز و قبل از

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان