آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

مراقبت از عصب سیاتیک و درمان با طب سوزنی

اگرچه تنها در 5 درصد موارد علت كمردرد، سیاتیک است، اما اگر دچار آن شوید، واقعاً آزارتان می‌دهد.

انجام اعمال زیر می‌تواند نقش کلیدی در مراقبت از کمر شما در برابر آسیب به عصب سیاتیک داشته باشد:

  1. 1. ورزش کردن به طور منظم: مهم‌ترین کاری که بر سلامت کمرتان در مقابل بیماری سیاتیک و البته سلامت کلی بدنتان می‌توانید انجام دهید،ورزشکردن است. در طی ورزش، بهتر است تمرکز شما بیشتر بر روی عضلات شکم و کمرتان باشد، زیرا این عضلات جهت راست ایستادن و قرار گرفتن شما در وضعیت مناسب بدنی ضروری هستند.
  2. 2. انجام ورزش‌هایی نظیر یوگا: استفاده از دوچرخه‌های ثابت و تردمیل به قوی نگاهداشتن عصب سیاتیک کمک می‌کنند. البته می‌توانید دوچرخه‌سواری را در خارج از منزل هم انجام دهید، ولی ابتدا باید مطمئن شوید که صندلی و دستگیره‌های دوچرخه در وضعیت مناسبی برای بدن شما تنظیم شده‌اند.
  3. درست بنشينيد: يك صندلي خوب بايد بتواند به‌خوبي از قوس كمري شما در مقابل سیاتیک حمايت كند. اگر چنين نيست، براي حفظ اين قوس در هنگام نشستن، بهتر است از يك بالش نرم در پشت كمرتان استفاده كنيد. سعي كنيد در فواصل بين فعاليت‌هاي نشستنتان حتما به‌طور تناوب استراحت كنيد، حتي اگر استراحت كردن شما فقط به‌صورت راه ‌رفتن در اداره باشد. در حين رانندگي هم سعي كنيد صندلي شما وضعيت مناسبي داشته باشد و وضعيت آن را طوري تنظيم كنيد كه لازم نباشد جهت دسترسي به پدال گاز، پاي خود را به سمت آن پرتاب كنيد!
  4. برای حفظ سلامت کمرتان در برابر سیاتیک، باید به وضعیت بدنی مناسب دقت کنید. آگاهی از نحوه صحیح ایستادن، خوابیدن و بلند کردن اجسام سنگین تأثیر زیادی بر حفظ و نگهداری کمرتان در برابر سیاتیک دارد.
  5. اگر برای مدت طولانی بایستید، سعی کنید به‌طور متناوب بر روی یک پایتان تکیه کنید و به پا دیگر استراحت دهید. همچنین، اگر در حالت ایستاده چیزی را می‌خوانید، بهتر است به جلو خم شوید و کتاب را بلند کرده و جلوی چشمانتان بیاورید.
  6. برای حفظ بهترین حالت خوابیدن، بهتر است روی یک تشک سفت بخوابید و از بالش‌ها برای حمایت از کمرتان استفاده کنید. اما از بالش‌هایی که باعث ایجاد زاویه تند در گردن شما می‌شود، استفاده نکنید.
  7. در مورد بلند کردن اجسام سنگین، ابتدا تصمیم بگیرید که آن را کجا می‌خواهید قرار دهید و چگونه قصد دارید آن را به آن نقطه برسانید. برای بلند کردن اجسام سنگین، کمرتان را خم کنید و زانوهای‌تان را خم نکنید و آن جسم را بلند کنید. همچنین، جسم سنگین را نزدیک به بدنتان حمل کنید و هیچ‌گاه بر روی کمرتان نچرخید. هنگامی که خسته هستید، از حرکت دادن اجسام سنگین جدا خودداری کنید، زیرا خستگی موجب می‌شود با سختی و رنج بیشتری حرکت کنید. هرگز سعی نکنید جسمی را بلند کنید که احساس می‌کنید سنگین‌تر از توانایی شماست، زیرا این موضوع می‌تواند منجر به آسیب به عصب سیاتیک شود.

درمان بیماری سیاتیک بوسیله طب سوزنی امکان پذیر است.برای  درمان سیاتیک به وسیله ی طب سوزنی، قسمت هایی از ستون فقرات به وسیله ی طب سوزنی تحریک می شود. با طب سوزنی، حرکت و بهبود عملکرد و کاهش درد سیاتیک در ستون فقرات دیده می شود.

درمان طب سوزنی برای سیاتیک در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی امید صورت می گیرد.

علائم،درمان و عوارض سیاتیک

طب سوزنی و درد سیاتیک

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان