اهمیت روز افزون ورزش در زندگی ماشینی عصر حاضر و همه گیر شدن آن در سنین مختلف در میان ملت ها، ایجاد کلاس ها، باشگاه ها و کلوپ های ورزشی نوجوانان و سوق دادن آنها به طرف ورزش های قهرمانی و حرفه ای، افزایش روز افزون داوطلبان ورزش در سنین بالا و از طرفی مصرف روز افزون داروهای محرک و خطرناک در میان بسیاری از ورزشکاران، باعث گردیده تا علم پزشکی به عنوان مدافع سلامت جسمی و روحی افراد جامعه بشری، تمامی مراحل و جزء به جز موارد فوق را در جهت رعایت اصول صحیح و بازدهی کمی و کیفی حرکات ورزشی و پیشگیری از صدمات و درمان سریع آسیب های احتمالی تحت نظر بگیرد.
مجموعه فعالیت های پزشکی ، طب ورزشی یا اسپورتز مدیسین نامیده می شود.
طب ورزشی، شامل فیزیولوژی ورزش، داروشناسی ورزشی، بررسی اثرات ورزش روی قلب، عروق و دستگاه تنفس، بررسی وضعیت استخوان ها، مفاصل و عضلات و درمان طبی و جراحی و توانبخشی صدمات ورزشی می شود.

طب ورزشی تخصصی است که به پیشگیری، تشخیص و درمان آسیب هایی که درتمرینات و مسابقات ورزشی رخ داده اند،مخصوصا صدمات مربوط یه چرخش و پیچش مفصلی که منجر به آسیب عضلات،تاندون ها(زردپی)،لیگامانها(رباط)،منیسک(مینیسک)،استخوان و خود مفاصل میشود،میپردازد.

طب ورزشی شاخه ای از پزشکی، در ارتباط با تناسب فیزیکی و همچنین تشخیص و درمان آسیب های ناشی از فعالیتهای ورزشی است،پزشکی ورزش شاخه ی متنوع و گسترده ای از پزشکی است که نه تنها به درمان و توان بخشی بلکه بر پیشگیری نیز تاُکید دارد.

کلینیک امید بهترین متخصص طب ورزشی در تهران است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس