آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

ماساژ ستون فقرات

ماساژ درمانی

در حوزه پزشکی، ماساژ درمانی به عنوان یک روش معتبر برای درمان انواع مختلف دردها شناخته شده است و به عنوان یکی از روش‌های پزشکی مورد قبول قرار گرفته است. تحقیقات نشان می‌دهد که ماساژ درمانی دارای مزایای متعددی برای افراد مبتلا به دردها است. افزایش جریان خون به عضلات و بافت‌ها می‌تواند در بهبود درد عضلانی و فعالیت‌های فیزیکی موثر باشد.

اگر این روزها از سر کار خسته و کوفته به خانه برمی‌گردید و خنک شدن هوا این خستگی و کوفتگی را چند برابر می‌کند، پیشنهاد می‌شود یک بار هم که شده ماساژ درمانی ستون فقرات را تجربه کنید. این روش یکی از بهترین روش‌های طبیعی است که بدون نیاز به مصرف دارو، خستگی، کوفتگی، تنش‌ها و استرس‌های ناشی از زندگی روزمره را از بدنتان دور می‌کند. اجرای این روش نه تنها سرحالی شما را افزایش می‌دهد، بلکه مقاومت بدن شما را نیز در برابر برخی بیماری‌ها افزایش می‌دهد.

نکته:
برای افزایش اثرگذاری این ماساژ به جاي روغن زيتون يا بادام تلخ مي‌توانيد از روغن كنجد استفاده كنيد.

گام اول

قطعا شما در منزل‌تان تجهيزات لازم براي ماساژ مانند تخت مخصوص نداريد اما مي‌توانيد به راحتي با كمك ابزاري ساده كه حتما در منزل‌تان پيدا مي‌شود شرايطي را فراهم كنيد تا ماساژ راحت‌تري دريافت كنيد. براي اين كار مي‌توانيد از تختخواب‌تان كمك بگيريد. حتي اگر تختخواب در دسترس‌تان نيست، مي‌توانيد از زمين استفاده كنيد. يك پتو يا تشك را به‌عنوان زيرانداز درنظر بگيريد و با كمك يك بالشت نازك و 2 حوله لوله شده شرايطي را براي گيرنده فراهم كنيد كه در آرامش و راحتي باشد. بالشت را روي تشك قرار دهيد و با ملحفه آن را بپوشانيد و از فرد بخواهيد روي تشك دراز بكشد به‌گونه‌اي كه سينه‌اش روي بالشت قرار بگيرد.

گام دوم

در مرحله بعدي سراغ حوله‌ها برويد. سعي كنيد 2 حوله يك اندازه را انتخاب كنيد. هر 2 را لوله كنيد. يكي از آنها را زير پيشاني فرد قرار دهيد تا جايگاه مناسبي براي سر او فراهم كنيد و ديگري را درست زير پاهايش بگذاريد، به‌گونه‌اي كه پاي او از مچ به پايين روي حوله قرار بگيرد تا زاويه كمر او در اين مرحله صحيح و مناسب باشد. در اين حالت از فرد بخواهيد با تصويرسازي طبيعت يا يك خاطره خوش فضاي ذهني مثبتي را براي خود تداعي كند. در اين مرحله روغن زيتون يا بادام تلخ را براي ماساژ ستون فقرات آماده كنيد.

گام سوم

در این مرحله، می‌توانید هر دو دست خود را به روغن ماساژ آغشته کنید. سپس دست‌ها را به هم ببندید و آنها را روی ستون فقرات قرار دهید و با حرکت دایره‌وار، دست‌ها را روی شانه‌ها بچرخانید. این کار باعث درگیر شدن عضلات شانه و ستون فقرات می‌شود. سپس بعد از تکرار این حرکت به مدت 2 دقیقه، عضلات سرشانه و گردن را نیز با کمک سرانگشتان هر دو دست ماساژ دهید. در این مرحله مراقب باشید که فشار دست‌هایتان کنترل شده باشد.

گام چهارم

با كمك انگشت شست و سرانگشتان دست عضلات پشت را به آهستگي به سمت بالا بكشيد. اين حركت را دو تا سه بار براي هر عضله تكرار كنيد و از شانه به سمت پهلوها حركت كنيد. درست مثل خرچنگي كه با چنگال‌هايش عضلات اطراف ستون فقرات را ماساژ مي‌دهد. اين تكنيك را بر عضلات هر دو سوي ستون فقرات تكرار كنيد.

گام پنجم

بعد از حركت پنجه خرچنگ با مشت‌هاي بسته عضلات پشت را از اسپاسم‌ها و گرفتگی ها خالي كنيد. براي اجراي اين تكنيك بايد مراقب باشيد كه از آوردن فشار بيش از اندازه روي بدن خودداري كنيد. بعد از آنكه با مشت بسته به اصطلاح روي عضلات پشت راه رفتيد استخوان‌هاي برآمده مشت بسته را از عضلات شانه به سمت كمر بكشيد.

گام ششم

می‌توانید عضلات ذوزنقه‌ای شانه را نیز ماساژ دهید تا به تخلیه بار منفی و خستگی عضلات کمک شود. برای ماساژ این نقاط، کافی است با کمک انگشت شست و سرانگشتان با فشار ملایم، تمام عضلات شانه را به خوبی ماساژ دهید. برای این کار، بخشی از پوست و عضله را با کمک 4 انگشت و انگشت شست بگیرید و به آرامی چند درجه بچرخانید. این روش درمانی به بهبود جریان گردش خون در عروق این ناحیه کمک می‌کند.

گام هفتم

در اين مرحله براي آزاد كردن تنش عضلات نگه‌دارنده ستون فقرات از انگشتان شست كمك بگيريد. براي اين كار انگشت هر دو شست را در طرفين ستون فقرات قرار دهيد و از پايين گردن به سمت كمر حركت كنيد.

گام هشتم

در مرحله آخر دوباره كف دست‌ها را روي شانه‌ها قرار دهيد و به شيوه حركت نخست دوباره عضلات پشت را از شانه‌ها به سمت كمر ماساژ دهيد. در طول اجراي این روش هر زمان كه احتياج شد دست‌هاي‌تان را به روغن آغشته كنيد و از خاصيت‌های روغن غافل نشويد.
نکته: اجراي تكنيك‌هاي ماساژ ستون فقرات در محيطي آرام كه موسيقي ملايم و آرام‌ پخش مي‌شود توصيه مي‌شود. رعايت اين نكات به افزايش ميزان آرامش و تخليه اسپاسم‌ عضلات كمك مي‌كند.

برای مطالعه فواید ماساژ درمانی کلیک کنید.

مقالات مرتبط

نرمش های مچ پا

تمرینات کششی و حرکات نرمشی از جمله روش‌های مهم در درمان بیماری‌ها و مشکلات مربوط به مچ پا هستند. در

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان