ماساژ درمانی

در جامعه پزشکی به عنوان یک درمان معتبر برای انواع بسیاری از درد ها است و بعنوان یکی از درمان های پزشکی پذیرفته شده است. تحقیقات نشان می دهد که ماساژ درمانی دارای مزایای متعددی برای افراد مبتلا به دردها است .افزایش جریان خون به عضلات و بافت ها در بهبود درد عضلانی فعالیت های فیزیکی موثر است اگر اين روزها خسته و كوفته از سر كار به خانه برمي‌گرديد و خنك شدن هوا اين خستگي و كوفتگی را چند برابر كرده پيشنهاد مي‌كنيم براي يك بار هم كه شده ماساژ درمانی ستون فقرات را تجربه كنيد. اين روش يكي از بهترين شيوه‌هاي طبيعي است كه بدون نياز به مصرف دارو خستگي و كوفتگي، تنش‌ها و استرس‌هاي ناشي از زندگي روزمره را از تن‌تان دور می‌كند. اجراي اين روش نه تنها سرحال‌تان مي‌آورد بلكه مقاومت بدن‌تان را نيز در برابر برخي بيماري‌ها بالا مي‌برد.
نکته:
برای افزایش اثرگذاری این ماساژ به جاي روغن زيتون يا بادام تلخ مي‌توانيد از روغن كنجد استفاده كنيد.

گام اول

قطعا شما در منزل‌تان تجهيزات لازم براي ماساژ مانند تخت مخصوص نداريد اما مي‌توانيد به راحتي با كمك ابزاري ساده كه حتما در منزل‌تان پيدا مي‌شود شرايطي را فراهم كنيد تا ماساژ راحت‌تري دريافت كنيد. براي اين كار مي‌توانيد از تختخواب‌تان كمك بگيريد. حتي اگر تختخواب در دسترس‌تان نيست، مي‌توانيد از زمين استفاده كنيد. يك پتو يا تشك را به‌عنوان زيرانداز درنظر بگيريد و با كمك يك بالشت نازك و 2 حوله لوله شده شرايطي را براي گيرنده فراهم كنيد كه در آرامش و راحتي باشد. بالشت را روي تشك قرار دهيد و با ملحفه آن را بپوشانيد و از فرد بخواهيد روي تشك دراز بكشد به‌گونه‌اي كه سينه‌اش روي بالشت قرار بگيرد.

گام دوم

در مرحله بعدي سراغ حوله‌ها برويد. سعي كنيد 2 حوله يك اندازه را انتخاب كنيد. هر 2 را لوله كنيد. يكي از آنها را زير پيشاني فرد قرار دهيد تا جايگاه مناسبي براي سر او فراهم كنيد و ديگري را درست زير پاهايش بگذاريد، به‌گونه‌اي كه پاي او از مچ به پايين روي حوله قرار بگيرد تا زاويه كمر او در اين مرحله صحيح و مناسب باشد. در اين حالت از فرد بخواهيد با تصويرسازي طبيعت يا يك خاطره خوش فضاي ذهني مثبتي را براي خود تداعي كند. در اين مرحله روغن زيتون يا بادام تلخ را براي ماساژ ستون فقرات آماده كنيد.

گام سوم

در اين بخش كف هر دو دست را به روغن آغشته كنيد. دست‌ها را به هم بماليد و آنها را روي ستون فقرات قرار دهيد و با حركت دايره‌وار دست‌ها را روي شانه‌ها بچرخانيد. به اين ترتيب عضلات شانه و ستون فقرات را درگير مي‌كنيد. در اين مرحله بعد از تكرار اين حركت به مدت 2 دقيقه عضلات سرشانه و گردن را نيز با كمك سرانگشتان هر دو دست ماساژ دهيد. مراقب باشيد كه فشار دست‌هاي‌تان كنترل شده باشد.

گام چهارم

با كمك انگشت شست و سرانگشتان دست عضلات پشت را به آهستگي به سمت بالا بكشيد. اين حركت را دو تا سه بار براي هر عضله تكرار كنيد و از شانه به سمت پهلوها حركت كنيد. درست مثل خرچنگي كه با چنگال‌هايش عضلات اطراف ستون فقرات را ماساژ مي‌دهد. اين تكنيك را بر عضلات هر دو سوي ستون فقرات تكرار كنيد.

گام پنجم

بعد از حركت پنجه خرچنگ با مشت‌هاي بسته عضلات پشت را از اسپاسم‌ها و گرفتگی ها خالي كنيد. براي اجراي اين تكنيك بايد مراقب باشيد كه از آوردن فشار بيش از اندازه روي بدن خودداري كنيد. بعد از آنكه با مشت بسته به اصطلاح روي عضلات پشت راه رفتيد استخوان‌هاي برآمده مشت بسته را از عضلات شانه به سمت كمر بكشيد.

گام ششم

عضلات ذوزنقه‌اي شانه از ديگر نقاطي است كه به تخليه بار منفي و خستگي عضلات كمك مي‌كند. براي ماساژ اين نقاط كافي است عضلات شانه را با كمك انگشت شست و سرانگشتان‌تان با فشار ملايمي و سعي كنيد تمام عضلات شانه را به خوبي ماساژ دهيد. براي اين كار كافي است بخشي از پوست و عضله را با كمك 4 انگشت و انگشت شست بگيريد و به آرامي چند درجه بچرخانيد. اين روش درمانی به بهبود جريان گردش خون در عروق اين ناحيه كمك مي‌كند

گام هفتم

در اين مرحله براي آزاد كردن تنش عضلات نگه‌دارنده ستون فقرات از انگشتان شست كمك بگيريد. براي اين كار انگشت هر دو شست را در طرفين ستون فقرات قرار دهيد و از پايين گردن به سمت كمر حركت كنيد.

گام هشتم

در مرحله آخر دوباره كف دست‌ها را روي شانه‌ها قرار دهيد و به شيوه حركت نخست دوباره عضلات پشت را از شانه‌ها به سمت كمر ماساژ دهيد. در طول اجراي این روش هر زمان كه احتياج شد دست‌هاي‌تان را به روغن آغشته كنيد و از خاصيت‌های روغن غافل نشويد.
نکته: اجراي تكنيك‌هاي ماساژ ستون فقرات در محيطي آرام كه موسيقي ملايم و آرام‌ پخش مي‌شود توصيه مي‌شود. رعايت اين نكات به افزايش ميزان آرامش و تخليه اسپاسم‌ عضلات كمك مي‌كند.

برای مطالعه فواید ماساژ درمانی کلیک کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس