با افزایش سن ، به دلیل تغییراتی که در استخوانها و عضلات بوجود می آید ؛ شکل بدن تغییر می کند . پشت خمیده می شود . شکم به طرف جلو برجسته شده و گودی کمر بیشتر میشود . که این تغییرات میتواند موجب کمردرد در دوران سالمندی شود .

کمردرد در دوران سالمندی شایع است و علل متعددی باعث ایجاد آن می‌شود. کمردرد در سنین بالای ۵۰ سالگی نیاز به معاینه و  بر اساس معاینه انجام آزمایشات مختلفی دارد. لذا در صورت درد مشاوره با به پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ضروری است .

باید توجه داشته باشید که اعمال روزانه شما به طور مستقیم بر روی ستون مهره های کمرتان اثر میگذارد . لذا انجام اعمال روزانه به نحو صحیح میتواند از ابتلاء به ضایعات کمری جلوگیری کرده و در صورت وجود ضایعه آنرا بهبود بخشد در اینجا فقط به چند مورد جهت پیشگیری و کاهش کمردردهای دوران سالمندی می‌پردازیم:

۱) برای پیشگیری از دردهای دوران سالمندی از بلند کردن جسم سنگین خودداری گردد. در آغوش گرفتن و بلند کردن کودکان می‌تواند باعث شکستگی ناگهانی مهره کمری شود. در افرادی که توانائی حرکت کمر و زانو،  حفظ شده است، برای بلند کردن اجسام  بجای خم کردن کمر ، زانوها خم شوند. بطور کلی خم شدن از کمر باعث فشار به ستون فقرات کمری می گردد.

۲) قبل از عطسه یا سرفه عضلات شکم سفت شوند. این کار باعث می‌شود فشار کمتری به عضلات کمر وارد شود و همچنین در پیشگیری از کمردردهای دوران سالمندی موثر می باشد.

۳) در دوران سالمندی ورزشهای کمر به طور مرتب انجام گردد.

۴) برای کاهش فشار به کمر هنگام خوابیدن روی تخت ابتدا در لبه تخت نشسته سپس کمی روی لگن چرخیده، سپس زانوهای بالا آورده شود و بعد به آرامی کمی خم شده و بالا تنه توسط بازوها بالا کشیده شود. برای خارج شدن از تخت این کارها برعکس انجام می شود.

۵) برای پیشگیری از کمردردهای دوران سالمندی در صورت نیاز به نشستن طولانی مدت، هر بیست دقیقه بلند شده و کمی به کمر کشش ملایم داده شود.

۶- در صورت وجود سائیدگی کمر هنگام رانندگی هر بیست دقیقه تا نیم ساعت از اتومبیل پیاده شده و چند قدم راه رفته و به کمر کشش ملایم داده شود. هنگام پیاده شدن از اتوموبیل از دستها کمک گرفته شود.

۷٫ برای خوابیدن ، بالش کوتاه زیر سر بگذارید و از تشک سفت استفاده کنید ؛ بطوری که تشک ، در ناحیه کمر فرو نرود . می توانید از دو یا چند لایه پتو به جای تشک استفاده کنید .

خوابیدن در حالت طاقباز یا به پهلو برای کمر بهتر است . در حالت طاقباز اگر زانو درد ندارید ، برای راحتی بیشتر می توانید یک بالش کوتاه را زیر زانو بگذارید . در حالت خوابیده به پهلو ، پایی که بالا قرار گرفته است را به داخل شکم جمع کنید . بهتر است روی شکم نخوابید.

جهت پیشگیری از کمردردهای دوران سالمندی برای بلند شدن از رختخواب ، ابتدا به یک پهلو بچرخید . سپس با سفت کردن عضلات شکم و با کمک دستها بنشینید و بعد بایستید. برای دراز کشیدن این مراحل را برعکس انجام دهید.

۸٫ یکی از عوامل ایجاد کننده خستگی و کمردرد در دوران سالمندی، نشستن به مدت طولانی و در وضعیت نامناسب است . در موقع نشستن بر روی زمین به نکات زیر توجه کنید :

۱-۸ . به مدت طولانی یک جا ننشینید . هر ۲۰ دقیقه یکبار بلند شوید و حداقل یک دقیقه راه بروید .

۲- ۸ . صاف بنشینید . به جایی تکیه کنید . عضلات شکم را تو ببرید و منقبض کنید . در حین انقباض نفس خود را حبس نکنید .

۳- ۸ . برای راحتی بیشتر ، یک بالش کوچک پشت کمر قرار دهید . در صورتی که دردی در ناحیه زانو یا کمر دارید ، بهتر است روی زمین ننشینید و روی صندلی بنشینید .

۹٫ جهت پیشگیری از کمردردهای دوران سالمندی سعی کنید همیشه صاف بایستید . شکم را منقبض کنید تا شکم تو رفته و گودی کمر کمتر شود . شانه ها را صاف نگه دارید.

تا جایی که ممکن است از بی حرکت ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید . ولی اگر برای انجام کارهای روزانه ، مثل اتو کردن لباس و شستن ظرفها مجبور به ایستادن در یک جا هستید چهار پایه ای به بلندی ۲۰ سانتی متر را زیر یک پا قرار دهید و پس از هر ده دقیقه ، جای پاها را عوض کنید . اگر در خارج منزل و در جایی مجبور به ایستادن هستید که چهار پایه وجود ندارد ، پا ها را جابجا کنید و یا به نوبت ، هر چند لحظه روی یک پا بایستید .

برای مطالعه ” ورزش در دوران سالمندی ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonتماس