آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

كمردرد در سالمندی

Low Back Pain in the Elderly

با افزایش سن ، به دلیل تغییراتی که در استخوانها و عضلات بوجود می آید ؛ شکل بدن تغییر می کند . پشت خمیده می شود . شکم به طرف جلو برجسته شده و گودی کمر بیشتر میشود . كه این تغییرات میتواند موجب كمردرد در دوران سالمندی شود .

كمردرد در دوران سالمندی شایع است و علل متعددی باعث ایجاد آن می‌شود. كمردرد در سنین بالای 50 سالگی نیاز به معاینه و  بر اساس معاینه انجام آزمایشات مختلفی دارد. لذا در صورت درد مشاوره با به پزشك متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ضروری است .

باید توجه داشته باشید كه اعمال روزانه شما به طور مستقیم بر روی ستون مهره های كمرتان اثر میگذارد . لذا انجام اعمال روزانه به نحو صحیح میتواند از ابتلاء به ضایعات كمری جلوگیری كرده و در صورت وجود ضایعه آنرا بهبود بخشد در اینجا فقط به چند مورد جهت پیشگیری و کاهش كمردردهای دوران سالمندی می‌پردازیم:

1) برای پیشگیری از دردهای دوران سالمندی از بلند كردن جسم سنگین خودداری گردد. در آغوش گرفتن و بلند كردن كودكان می‌تواند باعث شكستگی ناگهانی مهره كمری شود. در افرادی که توانائی حرکت کمر و زانو،  حفظ شده است، برای بلند کردن اجسام  بجای خم کردن کمر ، زانوها خم شوند. بطور کلی خم شدن از کمر باعث فشار به ستون فقرات کمری می گردد.

2) قبل از عطسه یا سرفه عضلات شكم سفت شوند. این كار باعث می‌شود فشار كمتری به عضلات كمر وارد شود و همچنین در پیشگیری از كمردردهای دوران سالمندی موثر می باشد.

3) در دوران سالمندی ورزشهای كمر به طور مرتب انجام گردد.

4) برای كاهش فشار به كمر هنگام خوابیدن روی تخت ابتدا در لبه تخت نشسته سپس كمی روی لگن چرخیده، سپس زانوهای بالا آورده شود و بعد به آرامی كمی خم شده و بالا تنه توسط بازوها بالا كشیده شود. برای خارج شدن از تخت این كارها برعكس انجام می شود.

5) برای پیشگیری از كمردردهای دوران سالمندی در صورت نیاز به نشستن طولانی مدت، هر بیست دقیقه بلند شده و كمی به كمر كشش ملایم داده شود.

6- در صورت وجود سائیدگی كمر هنگام رانندگی هر بیست دقیقه تا نیم ساعت از اتومبیل پیاده شده و چند قدم راه رفته و به كمر كشش ملایم داده شود. هنگام پیاده شدن از اتوموبیل از دستها کمک گرفته شود.

7. برای خوابیدن ، بالش کوتاه زیر سر بگذارید و از تشک سفت استفاده کنید ؛ بطوری که تشک ، در ناحیه کمر فرو نرود . می توانید از دو یا چند لایه پتو به جای تشك استفاده كنید .

خوابیدن در حالت طاقباز یا به پهلو برای کمر بهتر است . در حالت طاقباز اگر زانو درد ندارید ، برای راحتی بیشتر می توانید یک بالش کوتاه را زیر زانو بگذارید . در حالت خوابیده به پهلو ، پایی که بالا قرار گرفته است را به داخل شکم جمع کنید . بهتر است روی شکم نخوابید.

جهت پیشگیری از كمردردهای دوران سالمندی برای بلند شدن از رختخواب ، ابتدا به یک پهلو بچرخید . سپس با سفت کردن عضلات شکم و با کمک دستها بنشینید و بعد بایستید. برای دراز کشیدن این مراحل را برعکس انجام دهید.

8. یكی از عوامل ایجاد كننده خستگی و کمردرد در دوران سالمندی، نشستن به مدت طولانی و در وضعیت نامناسب است . در موقع نشستن بر روی زمین به نكات زیر توجه كنید :

1-8 . به مدت طولانی یك جا ننشینید . هر 20 دقیقه یكبار بلند شوید و حداقل یك دقیقه راه بروید .

2- 8 . صاف بنشینید . به جایی تكیه كنید . عضلات شكم را تو ببرید و منقبض كنید . در حین انقباض نفس خود را حبس نكنید .

3- 8 . برای راحتی بیشتر ، یك بالش كوچك پشت كمر قرار دهید . در صورتی كه دردی در ناحیه زانو یا كمر دارید ، بهتر است روی زمین ننشینید و روی صندلی بنشینید .

9. جهت پیشگیری از كمردردهای دوران سالمندی سعی کنید همیشه صاف بایستید . شکم را منقبض کنید تا شکم تو رفته و گودی کمر کمتر شود . شانه ها را صاف نگه دارید.

تا جایی که ممکن است از بی حرکت ایستادن به مدت طولانی خودداری کنید . ولی اگر برای انجام کارهای روزانه ، مثل اتو کردن لباس و شستن ظرفها مجبور به ایستادن در یک جا هستید چهار پایه ای به بلندی 20 سانتی متر را زیر یک پا قرار دهید و پس از هر ده دقیقه ، جای پاها را عوض كنید . اگر در خارج منزل و در جایی مجبور به ایستادن هستید که چهار پایه وجود ندارد ، پا ها را جابجا کنید و یا به نوبت ، هر چند لحظه روی یک پا بایستید .

برای مطالعه ” ورزش در دوران سالمندی ” کلیک کنید .

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان