آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

فیزیوتراپی زانو درد در تهران

منیسک‌ها دو غضروف هستند که در دو طرف زانو قرار گرفته‌اند. هر زانو یک منیسک داخلی و یک منیسک خارجی دارد.منیسک، سطح مفصل استخوان را می‌پوشاند و باعث استقامت و پایداری زانو می‌شود. با توجه به اینکه سطح فوقانی غضروفی استخوان ساق پا که در ساختمان زانو شرکت می‌کند مسطح است و قسمت غضروفی استخوانی ران که در ساختمان زانو شرکت می‌کند گرد است، برای تطبیق بهتر این دو سطح، غضروف‌ها نقش اساسی دارند و باعث می‌شوند قسمت غضروفی ران و ساق پا در یک وضعیت مناسب با هم حرکت کنند.

در زانو 4 نوع رباط اصلی داریم؛ رباط‌های ضربدری که به صورت قدامی و خلفی هستند و دو رباط داخلی و خارجی.

در مجموع رباط‌ها به کمک منیسک‌ها، عضلات و تاندون باعث مقاومت مفصل زانو می‌شوند.

 آسیب های مینیسک زانو:

دو نوع آسیب منیسک زانو داریم؛ یک نوع در جوان‌های زیر 35 سال و به دنبال صدمات و آسیب‌های ورزشی و تصادفات اتفاق می‌افتد و میزان پارگی آن به شدت آسیب بستگی دارد و نوع دیگر در افراد میانسال و از سن 45 تا 50 سالگی به بعد دیده می‌شود و به شدتآرتروز زانو بستگی دارد.

 گاهی خوردگی تدریجی مفاصل باعث پارگی منیسک زانو و رباط‌ها می‌شود و زانو درد ایجاد می‌کند.

پارگی‌های خفیف شاید با زانو درد چندانی همراه نباشند، ولی پارگی منیسک با احساس گرفتگی، قفل شدن یا صدایی مثل تق‌تق همراه است، یعنی زانو قفل می‌شود و با یک صدا قفل‌شدگی برطرف می‌شود.اگر پارگی در منیسک داخلی زانو رخ داده باشد، قسمت داخلی و میانی زانو و اگر در منیسک خارجی زانو باشد، در قسمت خارجی و میانی زانو هنگام نشستن، راه‌رفتن، ایستادن و چرخیدن زانو درد شدیدی ایجاد می‌شود.

 در پارگی رباط، زانو هنگام راه رفتن بسیار ناپایدار است. از این حالت به خالی شدن تعبیر می‌شود و فرد احساس می‌کند هر لحظه ممکن است تعادل خود را از دست بدهد و زمین بخورد.

 گاهی فقط به زانو ضربه وارد می‌شود و پارگی رخ نمی‌‌دهد.التهاب پرده داخل زانو باعث تورم و زانو درد موقتی می‌شود، ولی با معاینه پزشک و درمان‌های دوره‌ای، زانو درد و علایم به طور کامل فروکش می‌کند.در مورد میانسالان، نشستن دو زانو روی زمین و بلند شدن سریع ممکن است باعث پارگی منیسک شود.

در پارگی منیسک، علایم بالینی و پرسش از بیماران به ما در تشخیص کمک می‌کند. بیشتر بیماران از درد و قفل شدن زانو شاکی هستند. گاهی هم زانو  متورم است. عضله چهار سر ران معمولا به دلیل پارگی و زانو درد ضعیف و لاغر می‌شود. چه پارگی باشد چه نباشد، از همان بدو ورود بیمار زانو درد به کلینیک، تقویت عضلات چهار سر ران که به درد هم حساس است، شروع می‌شود تا مراحل تشخیص قطعی طی شود.

درمان مینیسک زانو با فیزیوتراپی زانو درد در تهران:

فیزیوتراپی زانو درد در تهران، عضله چهار سر ران را تقویت می‌کند و بیمار می‌تواند حرکات مفصل را بعد از کاهش درد، شروع کند.معاینه‌های مختلفی برای پی بردن به پارگی منیسک و رباط‌ها وجود دارد، ولی تشخیص قطعی و نهایی با MRI و آرتروگرافی (عکس رنگی) است. برای تشخیص پارگی رباط‌ها از MRI استفاده می‌کنیم، ولی در پارگی منیسک‌ها، آرتروگرافی بسیار کمک‌کننده است.

  منیسک‌ها و رباط‌های آسیب‌دیده باید ترمیم شوند. نقش منیسک در زانو بسیار مهم است.در گذشته برای درمان پارگی‌ها، جراحی باز انجام می‌دادند و منیسک را به‌طور کامل برمی‌داشتند، اما امروزه دیگر جراحان حق چنین کاری را ندارند.با استفاده از آرتروسکوپی، 2 یا 3 سوراخ 4 تا 5 میلی‌متری در اطراف زانو ایجاد می‌‌شود و با یک دوربین داخل زانو کاملا مورد بررسی قرار می‌گیرد و پارگی به راحتی ترمیم می‌شود.

تجربه نشان داده در افراد میانسالی که منیسک کاملا از بین رفته و له شده و زانو درد شدیدی هم دارند، با برداشتن منیسک درد تا 80 درصد کاهش می‌یابد، ولی تا آنجا که ممکن است سعی می‌کنیم بافت را ترمیم کنیم.در بیماران میانسال (55 تا 60 سال به بالا) با توجه به نقش منیسک، فقط قسمت پاره شده برداشته می‌شود، اما استثناء‌ دیگری هم داریم و آن ورزشکاران حرفه‌ای هستند.بعد از ترمیم منیسک لازم است بیمار حدود شش ماه استراحت کند، اما برای ورزشکاران حرفه‌ای که باید سریعا به تمرین تیم برگردند، جراح به ناچار قسمت پاره‌شده را برمی‌دارد.

عضلات در بدن همانند كمك‌ فنرها در ماشين عمل كرده و مانع از ايجاد فشار روي اسكلت استخواني و مفاصل بدن مي‌شوند، براي همين تقويت عضلات چهار سر ران و عضلات پشت ران، هماهنگي در تقويت عضلات، كاهش وزن، تغذيه صحيح، تحرك مناسب و انجام ورزش‌هاي درست  با نظارت متخصصينفیزیوتراپی زانو درد در تهران( کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید) از جمله راهكارهاي پيشگيرانه و درماني زانو درد است.

_____________________________________

دیگر مطالب:

زانو درد

درد پشت زانو و درمان آن

درمان های زانو درد

درد زانو

علل زانو درد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان