آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

فیزیوتراپی برای دیسک کمر

کمردردهای ناشی از اختلالات ديسک به علت افزايش زندگی شهرنشينی و کم تحرکی رو به افزايش است. پشت ميزنشينی و کم تحرکی بيش از حد روی سيستم اسکلتی تاثير می گذارد و آن را از حالت تعادل خارج می کند.

اين مساله در دراز مدت می تواند موجب آرتروز و فرسودگی ستون فقرات و مهره ها شود. اين دردها گاهی به صورت حاد و گاهی به صورت مزمن می توانند ساليان دراز به همراه فرد باشند. اما ديسک بين مهره ای زمانی بيرون می زند که فشار بيش از حدی به آن بيايد. فشارهای نرمال باعث بيرون زدگی ديسک نمی شوند.

ديسک بين مهره ها مثل يک واشر عمل می کند و فشارها را جذب می کند تا به مهره ها فشار بيش از حد نيابد. اگر اين فشار بيش از حد باشد ديسک بيرون می زند. در اين حالت ديسک يا به سمت کانال نخاع می آيد و يا به سمت ريشه های عصب، اگر به سمت کانال نخاع بيايد علائمی مثل گزگز، مورمور، خواب رفتگی ، ضعف اندام و خستگی زودرس ايجاد کرده و فرد را در فعاليت های روزمره اش محدود می کند. اما اگر به طرف ريشه عصب بيايد علامت آن بيشتر درد است. فرد ديگر احساس بی حسی و کرختی نمی کند و به همراه درد التهاب را نيز تجديد می کند که اين دردها به صورت انتشاری تا ناحيه لگن، باسن و حتی نوک انگشتان نيز می آيد.

درمان ديسک کمر با فيزيوتراپی

در ابتدا بايد فشار وارد شده به ستون فقرات را کاهش داد، يعنی فشاری که از دو طرف به ديسک وارد شده و باعث بيرون زدگی آن شده است. اگر ما بتوانيم کاری بکنيم که ديسک تا حدی به جای اولش برگردد که فشار از کانال نخاعی برداشته شود ، علائم بيمار (گزگز ،مورمور و … ) کاملا” از بين می رود بنابراين با اين روش ما می توانيم ديسک بيرون زده را به جای اولش هدايت کنيم.

در واقع ما فضای بين دو مهره را افزايش می دهيم که اين کار توسط دستگاه مخصوصی انجام می شود. وقتی اين فضا افزايش يافت، فشار در آن منطقه کم می شود. معمولا” اين کار در کلينيک بين 20 تا 30 جلسه طول می کشد، منتهی اين قسمت اول درمان است ما بايد ببينيم چرا چنين فشاری به ديسک آمده و باعث بيرون زدگی اين است که عضلاتی که بايد مسئوليت حمايت ستون فقرات را داشته باشند درست عمل نکرده اند. بنابراين عضلات آن منطقه بايد تقويت و بالانس شوند. اين کار با حرکت درمانی در راستای کار با دستگاه صورت می گيرد. يعنی به بيمار حرکات خاصی آموزش داده می شود، البته اين حرکات بر حسب بيمار متفاوتند. در حين ايجاد فضا برای ديسک، عضلات اطراف منطقه نيز تقويت می شوند. درمان دیسک کمر با فیزیوتراپی در کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید انجام می شود.

منبع: isaarsci

مقالات مرتبط

درد لگن در مردان

دردهای لگنی مردان همیشه به علت پروستاتیت نیست و معمولا درد لگن در مردان منشأ عضلانی دارد. دردی که مردان

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان