آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

فیزیوتراپی آسیب های ورزشی در پارگی ACL

آسیب رباط صلیبی قدامی(ACL)

 بروز آسیب ها و صدمات در ورزش اجتناب ناپذیرند، اما خوشبختانه این حوادث به ندرت تهدیدکننده­ی حیات اند. تأثیر مهم این آسیب ها بر کارایی و توانایی ورزشکار در انجام تمرینات و شرکت در مسابقات است و هدف  اصلی در فیزیوتراپی ورزشی بازگرداندن ورزشکار به شرایط انجام ورزش و امید کسب مدال در مسابقات است .

روند کار فیزیوتراپی ورزشی به صورت کاملا تخصصی بوده و بر اساس نوع ورزش حرفه­ای و نوع آسیب فرد ورزشکار و مدت زمان طی شده پس از آسیب متفاوت میباشد. هدف نهایی آن بهبود هرچه سریعتر ورزشکار و توانایی انجام فعالیتهای ورزشی به شرط سلامتی کامل فرد می باشد.

بازگرداندن آسیب شاید به تنهایی مهمترین جنبه در توانبخشی آسیبهای ورزشی است .اگر تورم درمراحل ابتدایی و حاد آسیب کنترل شود ، زمان مورد نیاز برای انجام فیزیوتراپی و توانبخشی فرد به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد .
هدف از فیزیوتراپی و بازتوانی ورزشی باز گرداندن ورزشكار پس از اقدامات درمانی به سطحی از آمادگی است كه قبل از آسیب و صدمه ورزشی داشته است.

درد زانو و آسیبهای ورزشی زانو در ورزشکاران شایع است. زانو بعد از مچ پا شایع ترین محل صدمات ورزشی است. صدمات رباط صلیبی قدامی یکی ازعلل شایع زانو درد حاد و مزمن است. جراحات این رباط مهم زانوعمدتاً ناشی از کاهش ناگهانی سرعت در هنگام دویدن و صدمات ورزشی تماسی که جزء چرخشی روی زانو دارند، می باشد. همچنین ورزشهای تماسی می توانند ثانویه به کشیده شدن زانو، اعمال نیروهایی از سمت خارج به داخل زانو و یا باز شدن بیش از اندازه زانو (Hyper extension)  سبب صدمه دیدگی رباط صلیبی قدامی (ACL) شوند. صدمه دیدگی رباط ACL در سطح یکسانی از فعالیت در زنان بیشتر رخ می دهد و درصد قابل ملاحظه ای از صدمات زانو را تشکیل میدهد. حداقل 50% از افراد با آسیب ACL دچار آسیب همراه در منیسک زانو می شوند که منیسک خارجی مستعدتر به آسیب دیدگی است(البته در آسیب دیدگی حاد). در آسیب های مزمن رباط ACL معمولاً منیسک داخلی است که دچار آسیب همراه می شود.  رباط صلیبی قدامی زانو برای پایداری مفصل زانو در هنگام دویدن، پرتاب پا و … بسیار حیاتی است.

منبع:کلینیک فیزیوتراپی امید

 

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان