آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

فواید ورزش یوگا

یوگا واژه ای است سانسکریت به معنای وصل کردن . وصل کردن ذهن به جسم، احساسات به منطق و وصل کردن توجه به عمل. یوگا به معنای واقعی خودش یک ورزش است. ورزش یعنی ورز آوردن، آماده کردن. یوگا ورزش کاملی برای جسم و ذهن است. تکنیک هایی در یوگا وجود دارد که هم بدن را ورزش می دهد و هم ذهن را به تکاپو و فعال بودن وادار می کند.

یوگا از دو بعد جسمی و ذهنی تشکیل شده و هیچ وقت تمرین های بدنی از تمرین های ذهنی جدا نیست. برای انجام تمرین های بدنی یوگا از تمام کفایت های ذهنی مثل توجه، دقت و تمرکز استفاده می شود، همین طور برای انجام تمرین های ذهنی یوگا مثل مراقبه کردن، درست به همان اندازه که از ذهن استفاده می کنیم بدن را هم به کار می گیریم، چون وضعیت بدن و حالت نشستن در ایجاد تمرکز فکر و جایگاه “حضور” نقش مهمی دارد. در هر تمرین یوگا این تاکید به وصل کردن وجود دارد.

فواید ورزش یوگابرای استخوان ها:

افرادی که به پوکی استخوان مبتلا هستند باید از ورزش‌های شدید و پرش‌های ناگهانی پرهیز کنند.ورزش‌های سخت و شدید برای مفاصل آنها ضرر دارد و به افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند یا اختلالات تعادلی یا اختلالاتی که در زانو، مچ و پا هستند این ورزش توصیه نمی‌شود.

ورزش‌های با تمرکز ذهنی مانند یوگا می‌تواند به سالم نگه‌داشتن استخوان‌ها کمک کند.ورزش‌های شدید مانند پریدن در هنگام کشش عضلات، کشش‌های سریع با آمادگی بدنی نامناسب در افراد مبتلا به پوکی استخوان می‌تواند منجر به شکستگی‌های فشاری ستون فقرات و شعله‌ور شدن مشکلات موجود درد استخوان‌ها و مفاصل شود.به طور کلی افراد باید از فعالیت‌هایی که با حرکات چرخشی شدید یا خم شدن قسمت فوقانی ستون فقرات همراه است پرهیز کنند. همچنین از انجام فعالیت‌هایی که قسمت فوقانی بدن به شدت می‌چرخد یا خم می‌شود که می‌تواند موجب افزایش خطر شکستگی‌های فشاری مهره شود باید خودداری کنند.

افراد مبتلا به پوکی استخوان باید از خم کردن بیش از حد گردن به سمت عقب خودداری کنند به دلیل اینکه این فعالیت می‌تواند به طور بالقوه روی شریان‌های مهره‌ای فشار آورد و جریان خون مغز را قطع کند و منجر به غش کردن یا سکته مغزی شود.

یوگا مسکن کمر درد:

اگرکمر درد مزمن مدتی است شما را رها نمی‌کند و هرچه دکتر می‌روید و دارو می‌خورید فایده‌ای به حال دردتان ندارد، بد نیست زیر نطر پزشکتان یوگا و ورزشهای کششی را امتحان کنید. محققان به تازگی  اعلام کرده‌اند یوگا و ورزشهای کششی می‌تواند نیاز به مسکن را در کسانی که کمردردهای مزمن دارند کم کند.

البته فکر نکنید با یکی دو جلسه یوگا می‌توانید به نتیجه برسید متخصصان معتقدند دست کم 12 جلسه  هفتگی لازم است تمرینات یوگا را داشته باشید تا بتوانید کم شدن علائم کمردردتان را احساس کنید. این تسکین تا 6 ماه بعد از شروع تمرینات یوگا هم ادامه پیدا می‌کند و بنابر این در کنار تمرینات یوگا شما کمتر به مسکن نیاز خواهید داشت. جالب است بدانید محققان در این بررسی اختلافی در تاثیر یوگا و ورزشهای کششی در بیماران ندیدند و با اینکه انتظار داشتند یوگا بیشتر در تسکین دردها کمک کند متوجه شدند که تاثیر یوگا هم بیشتر جسمی است و با تمرینات کششی یوگا و تغییر طول عضلات می‌تواند به کم شدن کمردردهای مزمن با شدت متوسط کمک کند.

تاثیر یوگا برکمردرد

ورزش یوگا و درمان کمردرد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان