آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

فلج بل یا فلج ایدیوپاتیک صورت

 علائم فلج صورت

این بیماری ایجاد دفرمیتی در صورت می‌کند. یک فرد بالغ با شکایت از بیحسی مراجعه می‌کند. احساس پری یا تورم، درد یا تغییر در سایر حس‌ها در یک سمت صورت؛ لبخند کج، کشیدگی دهان به سمتی یا ضعف بدون‌قرینه عضلات صورت؛ چشم تحریک‌شده، خشک یا با اشک‌ریزش؛ آب‌ریزش از گوشه‌دهان، یا تغییر در شنوایی یا چشایی. معمولاً یکی دو هفته قبل یک بیماری ویروسی داشته است.

 فلج بل یا فلج ایدیوپاتیک صورت

با نگاه اول می‌توان فهمید که بیمار هوشیار و اورینته است و فلج بل یکطرفه صورت دارد که یک سمت پیشانی را هم شامل می‌شود.
معاینه‌فیزیکی اعصاب کرانیال و بالای گردن، و قدرت عضلات را انجام داده و هرگونه درگیری را مشخص کنید، و آیا درگیری یکطرفه یا دوطرفه است. از بیمار بخواهید تا پیشانی خود را چروک بیندازد، چشمانش را رویهم فشار دهد، لبخند بزند، گونه‌هایش را باد کند و سوت بزند، و بدقت صورت را از نظر عدم‌قرینگی مشاهده کنید.
ضایعات سنترال یا سربرال در پیشانی علامت ناچیزی دارند. اشک‌ریزش، توانایی بستن چشم‌ها، corneal dessication، شنوایی و چشایی را چک کنید. کانال گوش را از نظر وزیکولهای هرپتیک و پرده تمپان را از نظر علائم اوتیت مدیا یا کلستئاتوم معاینه کنید.

بیمارانی که همراه با فلج صورت دچار اوتیت مدیای حاد، بیماری گوش میانی چرکی مزمن، اوتوره یا اوتیت اکسترنال هم هستند باید توسط متخصص ENT دیده شوند.
اگر قرنیه خشک است یا دراثر ناتوانی بیمار در ترشح اشک و بستن پلک آسیب دیده است، یک پچ روی آن گذاشته و ببندبد، اگر پچ لازم نیست، توصیه کنید عینک بزند و بطور مرتب درطول روز از قطره اشک مصنوعی استفاده کند و در شب پماد بزند.
اگر سابقه‌ای از ضربه به سر می‌دهد، CTاسکن از سر بگیرید (شامل skull base) و شکستگیاستخوان تمپورال را رد کنید.

درصورتیکه تشخیص واضح است و فلج عصب کرانیال ایدیوپاتیک بوده و علتی ندارد یا همراه با تروما، عفونت یا دیابت نیست، علائم را با یک دوره کوتاه‌مدت کورتیکواستروئید (مانند پردنیزون ۶۰mg qd، بعداز ۵ روز taper شود) درمان کنید.
درصورت در دسترس بودن، یک نمونه خون برای تعیین تیتر فاز حاد بیماری لایم بفرستید. چون آختلال قابل درمانی است که می‌تواند بصورت نوروپاتی فاشیال تظاهر کند. درنواحیی که بیماری لایم اندمیک است، یک دوره ۱۰ روزه از تتراسیکلین یا داکسی‌سیکلین اندیکاسیون دارد.

منبع : دکتر لیلا بیدکی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان