آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

 عمل جراحی تعویض مفصل زانو  در غالب موارد بدون بروز عارضه خاصی انجام شده و بیمار پس از عمل می تواند زندگی فعالی داشته باشد. با این حال مانند هر عمل جراحی دیگر تعویض مفصل زانو ممکن است با عوارضی احتمالی همراه باشد. وقوع این عوارض سیر بهبودی بیمار را طولانی کرده و می تواند مشکلات جدیدی را برای بیمار بوجود بیاورد.

aaaaaaaaaaaaaaaaaa

عوارض جراحی زانو برای تعویض مفصل عبارتند از:

1- عفونت مفصل زانو

گر چه احتمال عفونت مفصل مصنوعی زانو بعد از تعویض مفصل زانو یا آرتوپلاستی کمتر از دو درصد است ولی به علت اینکه در صورت وقوع بسیار خطرناک است اقدامات سخت گیرانه زیادی صورت میگیرد تا ایجاد نشود با این حال احتمال عفونت در کسانی که زخم های پوستی دارند، در کسانی که عفونت ادراری یا تنفسی دارند، در کسانی که مشکلات و عفونت های دهانی و دندانی دارند و در بیماران دیابتی و روماتیسمی بیشتر است. اگر سیستم دفاع ایمنی بدن فرد ضعیف باشد (مانند بیماری های مزمن کبدی یا کلیوی یا سرطان …) احتمال عفونت بعد از جراحی زانو بیشتر است.

2- لخته شدن خون در پا

شایعترین عارضه که بالقوه میتواند بسیار خطرناک باشد لخته شدن خون در رگ های اندام تحتانی و لگن است. احتمال این عارضه در هر عمل جراحی بزرگی که در اندام تحتانی انجام میشود وجود دارد. خطر این عارضه اینست که در صورت وقوع، لخته خون میتواند به طرف ریه و قلب حرکت کرده و در کارکرد آنها اختلال ایجاد کند. برای پیشگیری از وقوع این لخته ها از داروهای خاصی استفاده میشود. استفاده از بانداژ و پوشش های مخصوص متصل به پمپ هم از دیگر اقدامات مورد استفاده است. بیمار باید مرتبا مچ پاها را حرکت دهد. با این کار عضلات ساق مرتبا فعالیت کرده و گردش خون در ساق بیشتر میشود و احتمال لخته شدن خون در ساق ها کمتر میشود.

3- تغییر طول اندام تحتانی

ممکن است طول اندام های تحتانی بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو تغییر کند.

4- محدودیت حرکتی

انتظار میرود زانو بعد از عمل جراحی تعویض مفصل زانو بتواند حدود 110 درجه خم شود ولی ممکن است به علت چسبندگی بافت های نرم اطراف زانو بعد از عمل جراحی  و یا محدودیت حرکتی شدیدی که بیمار از قبل از عمل جراحی داشته است، حرکت زانو بعد از عمل جراحی به این حد نرسد.

5- آسیب عروق و اعصاب

عوارض دیگر مثل آسیب اعصاب یا عروق ناحیه زانو یا شکستگی استخوان ها ممکن است در حین عمل جراحی بوجود بیاید.

6- باقی ماندن درد زانو

ممکن است مقداری از دردی که بیمار قبل از جراحی احساس میکرده است بعد از جراحی باقی بماند و یا ممکن است زانو درد جدیدی در ناحیه بوجود آید.

7- خراب شدن مفصل مصنوعی

با گذشت چند سال ممکن است مفصل مصنوعی دچار سائیدگی شود یا اجزاء آن اتصالشان را با استخوان ران یا ساق بیمار از دست داده و لق شوند.

8- تخریب استخوان اطراف مفصل مصنوعی

ممکن است با گذشت چند سال کم کم قسمت های از استخوان اطراف مفصل مصنوعی زانو جذب شده و از بین برود. این روند را استئولیز مینامند که میتواند در نهایت موجب لق شدن  مفصل مصنوعی زانو شود.

بينندگان عزير براي مطالعه ي مقالات بيشتر درباره ي “تعويض مفصل زانو ” بر روي لينك هاي زير كليك كنيد

آرتروز و جراحی تعویض مفصل

تمرینات قدرتی و تعویض مفصل زانو

نکات ضروری پس از جراحی تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

منبع:ايران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان