بینی یکی از مهمترین اجزاء چهره بوده و شکل و هماهنگ بودن آن با سایر اجزاء صورت تأثیر بسزایی در زیبایی ایفا می کند. علاوه بر آن بینی بعنوان راه هوایی، در مرطوب کردن و گرم کردن هوا و فراهم نمودن مقدارکافی هوای تنفسی نقش بسیار مهمی دارد. از بین تمام اعمال زیبائی ، جراحی بینی ( رینوپلاستی ) از ویژگی‌های خاصی برخوردار است. درواقع لازمه انجام جراحی بینی چیزی بیشتر از مهارت جراحی است به عبارت دیگر جراحی بینی تلفیقی از علم و هنر است. برای آنکه عمل جراحی نتایج موفقیت آمیزی داشته باشد جراح بینی می بایست به آناتومی و فیزیولوژی بینی احاطه کامل داشته باشد . یک جراح بینی هیچگاه بینی را به طور جداگانه در نظر نمی گیرد بلکه آن را درکنار سایر اجزای صورت ارزیابی کرده و تناسب مطلوب را بین اجزای مختلف چهره برقرار می نماید . در مورد بینی این هماهنگی با درنظرگرفتن شکل واندازه ی مناسب برای هر صورت خاص، با برداشتن قسمتهای اضافی و حالت دادن به قسمتهای باقیمانده ایجاد می شود .با ایجاد هماهنگی اجزاء صورت ، چهره ی فرد جذابیت بیشتر یافته و زیباتر میشود.
از بین تمام اعمال زیبائی، جراحی زیبایی بینی ( رینوپلاستی ) از ویژگی‌های خاصی برخوردار است. درواقع لازمه انجام جراحی بینی چیزی بیشتر از مهارت جراحی است به عبارت دیگر جراحی بینی تلفیقی از علم و هنر است. برای آنکه عمل جراحی نتایج موفقیت آمیزی داشته باشد جراح می بایست به آناتومی و فیزیولوژی بینی احاطه کامل داشته باشد . یک جراح زیبایی هیچگاه بینی را جداگانه در نظر نمی گیرد بلکه آن را درکنار سایر اجزای صورت ارزیابی کرده و تناسب مطلوب را بین اجزای مختلف چهره برقرار می نماید . در مورد بینی این هماهنگی با درنظرگرفتن شکل واندازه ی مناسب برای هر صورت خاص، با برداشتن قسمتهای اضافی آن و حالت دادن به قسمتهای باقیمانده ایجاد می شود .با ایجاد هماهنگی اجزاء صورت ، چهره ی فرد جذابیت بیشتری یافته و زیباتر می شود .

کاربرد لیزر در جراحی زیبایی بینی

درسته که لیزر در شاخه‌های دیگر علم پزشکی خیلی پیشرفت کرده، مثلاً در علم چشم پزشکی واقعاً لیزر پیشرفت خارق‌العاده‌ای کرده و همکارای چشم پزشک ما کارایی می کنند که باعث تعجب همه می شود. ولی لیزر در زمینه جراحی بینی هنوز آنقدر پیشرفت نکرده است. یعنی اینکه جراحی زیبایی بینی با لیزر انجام نمیشود. در جراحی بینی، تنها ایجاد چند برش‌ ساده‌ای با لیزر امکان پذیر است. ولی تأثیرگذاری روی استخوان و غضروف و مخاط داخل بینی در حال حاضر به هیچ عنوان با لیزر امکان‌پذیر نیست. این از آرزوهای ما است که روزی با لیزر بینی را عمل کنیم. یعنی بدون اینکه دست به تیغ بزنیم با لیزر بینی را عمل کنیم، ولی در حال حاضر استفاده از لیزر در جراحی فقط نقش تبلیغاتی دارد و بس!

نکات کلیدى که هر فرد متقاضى جراحى زیبایى بینى بایستى  بداند؛

-جراحى زیبایى بینى یکى از دشوارترین جراحیهاى زیبایی است ،تکنیکهاى جراحى ضعیف و نامناسب میتواند به بد شکلى هاى دائمى منجر شود ، پس در انتخاب جراحتان نهایت دقت را داشته باشید.
٢- هیچ عمل زیبایى بینى با نتایج مطلقا کامل وبدون عیب وجود ندارد . تنهابا همراهى یک جراح متخصص در این زمینه است که میتوانید به نتایج ایده ال نزدیک شوید. بدون تجربه ،مهارت هنرمندانه وتسلط بر تمامى تکنیک ها ، رسیدن به نتایج عالى تقریبا” غیر ممکن است.
٣-شاید شما آرزوى فرم خاصى از بینى را داشته باشید ولى بایستى بدانید که بینى که بر روى صورت فردى عالى به نظر میرسد، شاید بر روى چهره شما زننده باشد ، بینى با یک شکل و اندازه مسلماً براى همه ایده ال نیست٠
۴-تمام جراحیهاى بینى با نتایج خوب لا اقل در یک چیز مشترک هستند “ظاهر طبیعى”. جذاب ترین بینى آنست که در هماهنگى با سایر اجزاء صورت شما باشد، “و در صورت شما حل شود نه انکه از ان بیرون بزند .”
۵- داشتن بهترین مهارت ها در جراحى نیز به تنهایى نمیتواند نتیجه اى عالى را تضمین کند ،بافت و پوست مناسب و پاسخ خوب انها به ترمیم براى جراحى بینى موفق ضرورى است. ژنتیک نامناسب بخصوص غضروف هاى ضعیف و پوست بد میتواند نتیجه هر جراحى ماهرانه اى را نیز ضایع کند.
۶- افراد جوان با غضروف ها ى بینى محکم و پوستى صاف وسالم با شرایط بدنى خوب بهترین پیش اگهى را براى بدست اوردن نتایج جراحى موفق دارند.

Rhinoplasty-21-578x270

پیش بینی نتیجه عمل جراحی

هم اکنون نرم افزار‌های متعددی در مورد جراحی زیبایی بینی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان تصویر بینی را تغییر داد و به فرم ایده‌آل درآورد ولی آیا امکان رسیدن به این تصویر مصنوعی در یک فرد واقعی به طور کامل وجود دارد؟ مسلما خیر. در فضای مجازی می‌توان بینی را به هر فرمی در آورد. کامپیوتر اطلاعی از برخی مسایل مثل نوع پوست و یا محدودیت‌های استخوان و غضروف ندارد. البته می‌توان با استفاده از آنها یک نمای کلی از فرم بینی مورد نظر به بیمار نشان داد ولی باید این آگاهی به وی داده شود که امکان دستیابی دقیق و کامل به آن غیر ممکن است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)