آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

علل و علائم پارگی تاندون آشیل (دردپشت ساق پا )

 

2647 orig

بیماری در پشت ساق پا

پارگی تاندون پا صدمه‌ای است که به پشت ساق پا وارد می‌شود. این صدمه‌ اغلب برای کسانی که ورزش‌های تفریحی و ناگهانی انجام می‌دهند اتفاق می‌افتد.

تاندون آشیل ، عضلات پشت ساق را به پاشنه متصل می‌کند. اگر این تاندون بیش از حد کشیده شود پاره می‌شود. پارگی تاندون آشیل می‌تواند جزئی یا کامل باشد. 

اگر تاندون پایتان پاره شود شما احساس یک ضربه خوردن یا ترکیدن و تیر کشیدن پشت مچ پا و ساق پامی‌کنید که درست راه رفتن را غیر ممکن می‌کند این حس مثل این است که پایتان به شدت لگد شده یاحتی تیر خورده‌اید. جراحی معمولاً بهترین راه درمان پارگی تاندون است.

علل پارگی تاندون آشیل

تاندون آشیل به شما کمک می‌کند که پایتان را به سمت پایین بکشید، روی انگشتان پایتان بایستید و وقتی که راه می‌روید پایتان را به سمت عقب هل دهید. شما عملاً هر زمانی که پایتان را حرکت می‌دهید از تاندون آشیل استفاده می‌کنید. در اغلب موارد پارگی تاندون آشیل در نقطه‌ای از پا اتفاق می‌افتد که جریان خون در آن قسمت کمتر است. این قسمت از تاندون، با بالا رفتن سن ضعیف‌تر هم می‌شود. 

اغلب موارد پارگی تاندون آشیل در پی وارد آمدن یک استرس ناگهانی اتفاق می‌افتد. 

تاندون آشیل به شما کمک می‌کند که پایتان را به سمت پایین بکشید. روی انگشتان پایتان بایستید و وقتی که راه می‌روید پایتان را به سمت عقب هل دهید. شما عملاً هر زمانی که پایتان را حرکت می‌دهید از تاندون آشیل استفاده می‌کنید.

علائم و نشانه‌های پارگی تاندون آشیل

• درد احتمالاً بسیار شدید و تورم نزدیک پاشنه پا.
عدم توانایی در خم شدن رو به پایین و درد شدید پا هنگام قدم برداشتن. 
عدم توانایی در ایستادن روی انگشتان پای آسیب دیده

اغلب افراد اظهار می‌کنند هنگامی که آسب رخ می‌دهد صدایی مانند صدای ترکیدگی یا ضربه می‌شنوند. اگر پارگی جزئی باشد شما تا حدودی قادر به راه رفتن هستید و تورم و درد کمتری خواهیدداشت.

 

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان