آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

علل و درمان گردن درد

علل گردن درد

عوامل متعددی باعث ایجاد درد در گردن و متعاقب آن دردهای تیر کِشنده و جان فرسایی در دست ها می شود از جمله این عوامل: التهاب بافت های نرم اطراف مفصل های مهره ای خشکی مفاصل، وضعیت نامناسب سر و شانه ها، تغییر شکل مهره ها به طور اولیه یا ثانویه ، آرتروز، دیسک و بیماری های ناشی از گرفتگی های عضلانی، و کشیدگی های لیگامانی است.

کشیدگی لیگامانی می تواند در اثر وارد شدن فشار زیاد به گردن به دلیل قرار گرفتن گردن در وضعیت نامناسب مانند بد نشستن در جلوی کامپیوتر ایجاد شود.

همچنین درد در پشت گردن و ناحیه بین دو کتف از مهمترین علائم اسپاسم عضله گردن است. افرادی که در ساعات روز مدت زیادی در یک حالت خاص قرار می‌گیرند مثل نشستن طولانی پشت میز کامپیوتر بیشتر به گردن درد مبتلا می شوند.
اسپاسم عضلات انقباضات غیرارادی عضلات بدن است. گرفتگی و اسپاسم عضله عمدتاً در نواحی گردن و بین دو کتف رخ می‌دهد که به علت استفاده بیش از حد از عضله‌ای خاص، خونرسانی سبب تجمع مواد اضافی در عضله شده و این مواد سبب اسپاسم عضله می‌شوند.
درد در پشت گردن و ناحیه بین دو کتف را از مهمترین علائم اسپاسم عضله گردن دانست و افزود: افرادی که در ساعات روز مدت زیادی گردن در یک حالت خاص قرار می گیرد (مثل نشستن طولانی پشت میز کامپیوتر) بیشتر به گردن درد مبتلا می شوند.

درمان گردن درد

ورزش های تقویت کننده قدرت عضلانی در درمان این گرفتگی موثر است. ماساژ، اعمال کشش روی عضله دچار اسپاسم و همچنین استفاده از بالشت مناسب موجب کاهش فشار به گردن می‌شود.

انجام ورزش‌های کششی تأثیر بسزایی در پیشگیری از اسپاسم عضله دارد. بهتر است افراد روزی سه مرتبه و هر نوبت 10 حرکت گوش خود را به شانه‌ها بچسبانند، این دستورالعمل تا حد زیادی از اسپاسم عضله گردن پیشگیری می‌کند.

منبع: ایسنا، خبر نامه کامپیوتر و وب

مقالات مرتبط

ورزش برای مفاصل

فهرست مطالب1 ورزش مچ دست2 ورزش قوزک پا3 ورزش گردن4 ورزش پشت5 ورزش ران6 ورزش زانو7 برای آموزش ورزش های

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان