آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

علل و درمان دارویی پوکی استخوان

پوکی استخوان
پوکی استخوان

استخوانهای بدن دائماً در حال تغییر هستند. هر روزه، سلول های استخوانی بنام استئوبلاست ها۲، کلسیم را به داخل استخوان حمل کرده و باعث قوی شدن آنها می شوند. سلول های استخوانی دیگری بنام استئوکلاست ها۳، باعث خروج کلسیم از استخوان شده و آنها را ضعیف و شکننده می سازند.

انسان در سن ۲۰ سالگی قوی ترین استخوانها را دارد. اگر به عنوان ورزش، وزنه های سنگین بردارید، با افزایش سن استخوان های محکمی خواهید داشت.

ولی با افزایش سن، فعالیت استئوکلاست ها( استخوان خوارها) بیشتر از استئوبلاست ها ( استخوانسازها) می شود و باعث کمبود کلسیم در استخوان می شود.

بعضی افراد به شدت دچار پوکی استخوان می شوند، طوری که با کوچکترین ضربه استخوانشان شکسته و عوارض ناشی از آن باعث مرگشان می شود.

پوکی استخوان بیشتر در مچ دست ، لگن و ستون فقرات دیده می شود.شکستگی لگن خاصره یکی از مهمترین عوامل معلولیت شدید در سالخوردگان است وتا یک پنجم کسانی که دچار این شکستگی می شوند، ظرف مدت یکسال فوت می کنند.

علل پوکی استخوان

عواملی مانند کمبود کلسیم ،دریافت بیش ازحد یا کم پروتئین، بی تحرکی،سیگار کشیدن، مونث بودن، یایسگی،افزایش سن،کمی وزن، نژاد، ژنتیک و مصرف داروهایی مثل کورتیکو استروییدها و … می توانند باعث پوکی استخوان شوند.

درمان دارویی پوکی استخوان

یکی از داروهایی که برای درمان این بیماری استفاده می شود،آلندرونیت است که استفاده این دارو همراه با کلسیم و ویتامین Dهمراه با ورزش منظم ،باعث افزایش تراکم استخوان بخصوص در ناحیه لگن و ستون فقرات می گردد. آلندرونیت،استِئوکلاستهای موجود در سطوح تازه جذب شده استخوانی را مهار می نماید. در نتیجه تشکیل استخوان بر جذب آن پیشی گرفته و جرم استخوان افزایش می یابد.این دارو را حتما با یک لیوان پر از آب مصرف کنید وتا سی دقیقه از خوابیدن یا دراز کشیدن پرهیز کنید. ورزش منظم داشته باشند و مصرف سیگار قطع گردد.

مقالات مرتبط

درد عضلات

بعضی اوقات شما بعد از ورزش، احساس درد عضلانی می كنید. اگر شما چند روز پشت سر هم مسافتی را

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان