آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

علل قابل کنترل پوکی استخوان

2Q==

هر ساله شکستگی های ناشی از پوکی استخوان در زنان بسیار شایعتر از سکته، حمله قلبی و سرطان سینه رخ می دهد.

بر اساس اطلاعاتی که انجمن ملی پوکی استخوان آمریکا اعلام کرده است بیش از نیمی از زنان بالای ۵۰ سال در طول زندگیشان، یکبار شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می کنند. پوکی استخوان می تواند بر روی استقلال و سلامتی فرد تاثیر بگذارد، بطوریکه حتی ساده ترین فعالیتها می تواند فرد را در معرض شکستگی قرار دهد.

یک خانم طی شش سال اول بعد از یائسگی ممکن است یک سوم توده استخوانی در ناحیه ستون مهره ها را از دست بدهد .

بعضی آمار گیری ها نشان داده در بین زنان بالای ۵۰ سال از هر ۱۰ نفر ، ۷ نفر کاهش توده استخوانی شدید یا متوسط دارند.

1-   ورزش نکردن:

بی تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی باعث تسریع در کاهش توده استخوانی می شود. ورزش و فعالیت های مناسب فیزیکی اگر مرتب و روزانه انجام شود به افزایش توده استخوانی کمک می کند.

۲-   کمبود کلسیم در برنامه غذایی:

کلسیم باعث قوی شدن استخوانها می شود « کمبود ذخیره کلسیم» در بدن می تواند به علت کاهش کلسیم در بافتهای بدن در زمان کودکی یا بزرگسالی باشد، در این صورت بدن سلولهای استخوانی را تخریب می کند تا کلسیم مورد نیاز خود را بدست آورد.

۳-   کمبود ویتامین D:

ویتامین D برای جذب کلسیم لازم است و مانند کلیدی است که در قفل شده روده ها را به طرف جریان خون باز می کند و اجازه می دهد تا کلسیم مواد غذایی از روده ها، وارد جریان خون شود و از آنجا به استخوانها برسد. یکی از منابع طبیعی ویتامین D تماس مستقیم با نور خورشید می باشد. ( شیشه پنجره، کرمهای ضد آفتاب مانع از جذب ویتامینD توسط پوست می شود).

۴-   سیگار کشیدن:

افرادی که سیگار می کشند بیشتر از آنهایی که یسگار نمی کشند دچار پوکی استخوان می شوند. مصرف سیگار در دورۀ نوجوانی، احتمال ادامه آن را در بزرگسالی افزایش داده و باعث کاهش مواد معدنی استخوانها شده و خطر شکستگی را زیاد می کند.

۵-   آشامیدن الکل:

مشروبات الکلی نیز باعث بروز پوکی استخوان می شود.

۶-  داروها:

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان