آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

علل افزایش مایع مفصلی

images?q=tbn:ANd9GcR23yRyzyO

1- آرتریت: علائم افزایش مایع در زانو به دلیل آرتریت شامل ورم و درد است. اگر در هنگام لمس کردن، زانو متورم، قرمز و گرم باشد، ممکن است زانوی شما صدمه دیده و یا عفونت دارد.

2- آسیب زانو ممکن است به دلیل حادثه‌ای و یا استفاده بیش از حد اتفاق بیفتد. صدمات حادثه‌ای شامل شکستگی استخوان‌ها، پاره شدن رباط‌ها و یا پاره شدن غضروف‌ها می‌شود. صدمات ناشی از استفاده بیش از حد در صورت دویدن، کوه‌پیمایی و یا ورزش‌های ایروبیک رخ می‌دهد.

3- عفونت زانو: زیادی مایع در زانو می‌تواند منجر به عفونت شود. عفونت باعث تجمع چرک در مفصل زانو می‌گردد. پزشک ممکن است مقداری از مایع را بردارد و آن را برای آزمایش ارسال کند تا ببیند که چه چیز باعث این مشکل شده است.

4- استئوآرتریت: نوعی بیماری تخریب مفصل می‌باشد. در این حالت، غضروف که زانو را نگه می‌دارد، از بین می‌رود. به این ترتیب، استخوان‌ها به هم برخورد می‌کنند و موجب درد و ورم می‌شوند.

5- افزایش وزن، نقرس، کیست، بیماری شبه نقرس (pseudogout)، تورم کیسه‌های مفصلی (bursitis) و تومور نیز باعث افزایش مایع مفصلی می‌گردند.

راه کارهایی برای کاهش درد زانو

درد زانو ناشی از کاهش غضروف بوجود می‌آید. غضروف مانند یک بالشت بین استخوان‌ها قرار دارد و حرکات را نرم و روان می‌کند. گلوکزآمین سولفات یکی از مواد موجود در غضروف است.

1- گلوکزآمین کندرویتین: این مکمل بسیار مفید برای بهبود خشکی و ناراحتی مفاصل است. این مکمل می‌تواند به بازسازی مفاصل کمک کند.

2- مصرف آب گیلاس: آب گیلاس دارای مواد ضد التهاب است و می‌تواند درد را کاهش دهد و از تغییر شکل عضلات جلوگیری کند.

3- انجام تمرینات ورزشی برای زانو: خم شدن و قرار دادن دستان بر روی زانوها، سپس چرخش آن‌ها به جهت عقربه‌های ساعت و خلاف جهت عقربه‌های ساعت می‌تواند به گرم شدن زانوها کمک کرده و از درد زانو جلوگیری کند.

4- به نزد پزشک متخصص بروید. پزشک می‌تواند با یک سوزن، مایع را از مفصل خارج کند و درد را کاهش دهد. این روش، فقط در مواردی به کار می‌رود که مایع در حفرات مفصل زانو وجود داشته باشد.

5- زانوبند ببندید. زانوبند از کشکک زانو محافظت می‌کند. زانوبند باعث می‌شود که درد کمتری را در حین ورزش کردن داشته باشید.

6- افزایش وزن نیز یکی از علل درد زانو می‌باشد. تحقیقات نشان داده است که به ازای هر نیم کیلوگرم وزن اضافی، فشار وارده بر مفصل زانو به میزان 5 برابر آن (5/2 کیلو) زیاد خواهد شد. در نتیجه سعی کنید وزن خود را در حد طبیعی و نرمال حفظ کنید تا دچار درد زانو نگردید.

7-ورزش کنید، بهتر است همراه با برنامه کاهش وزن، ورزش نیز انجام دهید، زیرا کاهش وزن باعث کاهش درد زانو می‌شود و ورزش باعث تقویت عضلات بالا و پایین مفصل زانو می‌شود.

8-مصرف ویتامین D و کپسول روغن ماهی، جلوگیری از درد مفاصل و استخوان‌ها می‌کند.

9-مصرف میوه‌هایی همچون انار، زغال اخته و گیلاس که حاوی مقدار زیادی ویتامین و آنتی‌اکسیدان هستند می‌تواند باعث کاهش درد مفصل زانو، کاهش تورم و التهاب زانو شود.

10-اگر دردتان با مصرف ایبوپروفن بهبود نیابد، ممکن است پزشک تزریق کورتیزون را توصیه کند. همچنین، تخم شنبلیله آغشته به روغن تخم خردل، ممکن است درمان موثری برای درد زانو باشد. می‌توانید آن را بر روی زانوی خود بمالید و کمی صبر کنید تا خشک شود.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان