آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

علل،علائم وتشخیص پوکی استخوان

Osteoporosis Web MD1 148729

تشخیص پوکی استخوان

انجام تست سنجش تراکم استخوان معمولاً برای افرادی انجام می شود که احتمال زیادی برای ابتلا به پوکی استخوان دارند. بنابراین نیاز است که افراد با پزشک خود برای ضرورت انجام این تست مشورت کنند.

ممکن است پزشک با در نظر گرفتن تاریخچه پزشکی و وضعیت بالینی فرد نیازی به انجام این تست نبیند و درمان پوکی استخوان را شروع کند. در جدول شمارۀ ۳ شما می توانید تقسیم بندی افراد با توجه به نتایج حاصل از اسکن دگزا و نمرۀ T آن ها و راهنمایی جهت درمان هر گروه را ملاحظه نمائید.

زنانی که بعد از یائسگی درمان جایگزینی هورمون را شروع کرده اند معمولاً نیازی به انجام این تست ندارند. روش های ارزیابی دیگری نیز وجود دارد ولی به ندرت استفاده می شوند. آزمایشات ادراری و انجام سونوگرافی های ویژه که نیاز به تجهیزات خاص دارد، تنها برای استفاده در مرکز کاملا تخصصی و در صورت صلاح دید پزشک متخصص توصیه می شود.

جدول شماره ۳ : تقسیم بندی توسط نتایج اسکن دگزا و راهنمایی درمان

نوع درمان لازم

احتمال شکستگی

T-score

توصیه های لازم برای نوع زندگی صحیح ( تغذیه سالم، ورزش و تحرک و … )

کم

۱-< T نُرمال

توصیه های لازم برای نوع زندگی صحیح درمان: درمانهای هورمونی (بخصوص در زنان بین ۵۰ تا۶۰ سال)/ بیس فوسفوناتها، درمانهای غیر هورمونی/ کلسی تونین و مکمل های کلسیم و ویتامین D

بالاتر از حد میانگین

توده استخوانی کم

توصیه های لازم برای نوع زندگی صحیح، کنترل درد و از بین بردن علل ثانویه درمان: درمانهای/ بیس فوسفوناتها، داروهای غیر هورمونی کلسی تونین و مکمل های کلسیم و ویتامین D یا کلسی تریول جهت کنترل، ارجاع مکرر بیمار در نظر گرفته شود.

بسیار بالا

پوکی استخوان شدید ۵/۲- > T و داشتن یک یا تعداد بیشتری شکستگی، در سوابق بیماری

علل و علائم پوکی استخوان

لازم است به مردم یادآوری شود که پوکی استخوان بیماری سیستم استخوانی است و مشخصه آن کاهش توده استخوانی، تخریب ساختمان و بافت استخوانی است که منجر به شکنندگی و در نتیجه افزایش خطر شکستگی می شود. سه عامل مهم که زمینه ساز شکنندگی استخوان می شوند  عبارت است از :

۱-    کاهش توده استخوانی
۲-    اشکال در روند ترمیم آسیب های جزئی که به صورت طبیعی در اثر کشیدگی و ساییدگی استخوان ایجاد می شود.
۳-    افتادن یا سقوط از جایی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان