آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

علت و علائم آرتریت انگشتان دست

3155 orig

علت آرتریت انگشتان دست

آرتریت به معنای التهاب مفصل است و یکی از شایع‌ترین علل آرتریت انگشتان دست، آرتریت دژنراتیو یا همان استئوآرتریت یا آرتروز مفصلی است. در این نوع از آرتریت، غضروف مفصل آسیب دیده و خراب می‌شود، که معمولاً ناشی از ضرباتی است که به انگشت وارد می‌شود. این ضربات می‌توانند منجر به شکستگی مفصل، رگ به رگ شدن مفصل و یا آسیب مستقیم غضروف مفصلی شوند. شکستگی انگشت و ورود آن به داخل مفصل می‌تواند منجر به ساییده شدن سطح مفصلی و تخریب غضروف آن شود. همچنین، رگ به رگ شدن مفصل می‌تواند منجر به آسیب رباط‌های مفصل شود و در صورتی که این پارگی خوب ترمیم نشود، می‌تواند تغییراتی در بیومکانیک مفصل ایجاد کند و نیروهای وارده به مفصل را تغییر دهد.

گاهی اوقات، آرتروز مفاصل انگشت‌ها به صورت ایدیوپاتیک یا بدون علت خاصی رخ می‌دهد. علاوه بر این، روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید نیز از علل دیگر آرتریت انگشتان دست است که یک بیماری پیشرونده است و منجر به تخریب غضروف مفاصل و تغییر شکل آن‌ها می‌شود.

علائم آرتریت انگشتان دست

آرتریت مفاصل انگشتان دست معمولاً با درد همراه است که یکی از مهمترین علامت‌های آن است. محل درد ممکن است در هر یک از مفاصل اینترفالانژیال، متاکارپوفالانژیال و یا مفصل کارپومتاکارپ شست دست حس شود.

درد معمولاً زمانی ایجاد می‌شود که فرد شروع به انجام کاری با دست می‌کند و انگشتان خود را حرکت می‌دهد. با ادامه فعالیت، درد کمی کاهش می‌یابد و پس از اتمام فعالیت و شروع استراحت، ممکن است درد مجدداً شروع شود.

در صورت شدت بیشتر آرتریت، درد حتی در حالت استراحت هم ممکن است حاضر باشد. در مورد آرتریت مفصل کارپومتاکارپ شست دست، محل درد در نقطه اتصال شست به مچ دست قرار دارد. شدت درد این مفصل هنگام مشت کردن دست بیشتر شده و ممکن است بیمار در این فعالیت دچار ضعف شود.

مقالات مرتبط

فتق دیسک

هر انسان معمولاً 26 مهره در ستون فقرات خود دارد. مهره ها بوسیله صفحات انعطاف پذیری به نام دیسک بین

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان