علامت پوکی استخوان

 post_image

مهمترین علامت پوکی استخوان درد است و این درد وقتی ایجاد میشود که استخوان دچار شکستگی میگردد. البته شکستگی ها معمولا بصورت شکستگی های ریز و بدون جابجایی و خفیفی هستند که بدون وارد شدن ضربه شدیدی به اندام ایجاد میشود. پس بیمار بدنبال یک حرکت بدنی که ممکن است قدری متفاوت از حرکات معمول وی باشد دچار شکستگی ریز و بدون جابجایی یا با جابجایی اندک در استخوان میشود.

استخوان پوک شده ضعیف است پس برای شکسته شدن نیازی به نیروی زیادی ندارد. خم شدن بر روی زمین برای بلند کردن یک وسیله یا چرخش ناگهانی کمر میتواند در یک فرد دچار پوکی استخوان موجب شکستگی خفیف شود. از طرف دیگر این شکستگی ها موجب تورم یا تغییر شکل استخوان هم نمیشوند. پس تنها علامت آن درد است.

بیمار میبیند که بدنبال یک فعالیت بدنی دچار درد کمر یا لگن یا دنده شده است و هیچ علامت دیگری هم ندارد. بسیار طبیعی است که فکر کند درد مختصری است که به علت ناپرهیزی و یا سرما خوردگی و یا کهولت سن و یا هر علت دیگری که به ذهنش میرسد ایجاد شده است. اصلا باور نمیکند علت درد شکستگی است. البته این شکستگی معمولا در عرض چند هفته خودبخود خوب شده و درد بیمار هم خوب میشود.

به مروز زمان که سن بیمار بالاتر رفته و استخوان وی پوک تر میشود تعداد و تکرر این شکستگی ها بیشتر میشوند. هر بار بیمار میبیند که درچار درد کمر یا لگن یا دنده یا مچ دست شده و بعد از چند هفته خوب میشود. ممکن است به پزشک های متفاوتی هم مراجعه کند ولی ممکن است چیزی بیش از مسکن و یا چند داروی تقویتی دریافت نکند.

در ستون فقرات این شکستگی های مکرر در مهره ها موجب تغییر شکل مهره میشوند. بتدریج و با هر بار شکستگی، ارتفاع مهره کم شده و مهره بجای استوانه ای بودن شکل گوه پیدا میکند. این تغییر ارتفاع مهره ها موجب میشوند تا بتدریج ارتفاع ستون مهره کم شده و قد فرد کوتاه شود. از طرف دیگر تغییر شکل مهره موجب میشود تا ستون فقرات انحنا پیدا کرده و گوژپشتی ایجاد شود.

انواع شکستگی ها

شکستگی های ناشی از پوکی استخوان آنهایی هستند که افراد سالم به آن دچار نمی شوند.

شکستگی های مهره ای ،شکستگی های لگنی و شکستگی خارجی بازو .
شکستگی مهره ای منجر به درد مزمن و خمیدگی پیکر می شود . شکستگی استخوان های دراز به شدت حرکت را تحت تاثیر قرار میدهد و ممکن است جراحی لازم شود به خصوص در شکستگی لگن که احتمال آن خیلی کم است
اگرچه پوکی استخوان در مردان ممکن است رخ دهد اما مشکل قطعی در زنان یائسه است .ریسک فاکتور های پوکی استخوان ممکن است به دو دسته قابل اصلاح و غیر قابل اصلاح تقسیم شوند :

پوکی استخوان غیر قابل اصلاح

سابقه شکستگی در بزرگسالی ، سابقه خانوادگی شکستگی ،جنس زن ، افزایش سن ، نژاد سفید پوست ، دیوانگی.

پوکی استخوان قابل اصلاح و تعدیل

مصرف تنباکو ، نوشیدنی های غیر الکلی (حاوی فسفریک اسید ) ، کم بودن وزن بدن ( کم تر از ۵۸ کیلو گرم ) کمبود استروژن
یائسگی زود رس (کم تر از ۴۵ سال ) یا برداشتن تخمدان ها ، نبود یا به تاخیر افتادن قاعدگی ( بیش از یک سال ) دریافت کم کلسیم ، مصرف الکل ، کاهش بینایی با وجود تصحیح کافی ، سقوط دوباره ، فعالیت فیزیکی ناکافی ، سلامت ضعیف یا سستی (ضعف )

علت

کمبود استروژن به دنبال یائسگی موجب کاهش سریع BMD میشود .
علاوه بر این افزایش خطر کاهش BMD وابسته به سن نیز همراه است که منجر به شکستگی مچ دست ، مهره ها و لگن میشود .
کاهش هورمون های دیگر نیز ممکن است علت پوکی استخوان باشد مانند : کاهش تستوسترون ، گلوکوکورتیکوئید ، یاافزایش تیروکسین که منجر به پوکی استخوان میشود . بالاخره کاهش کلسیم و یا ویتامین D ناشی از سو تغذیه خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش میدهد .

بیماری هایی ناشی از پوکی استخوان

بیماری های غدد درون ریز

سندرم کوشینگ ، پرکاری پاراتیروئید ، پر کاری تیروئید دیابت شیرین وابسته به انسولین، اکرومگالی ، ناتوانی کلیه.

تغذیه و بیماری های گوارشی

 سوءتغذیه ، تغذیه غیر دهانی (لوله،سرم) سندرم سوء جذب گاسترکتومی ،بیماری شدید کبد ، آنمی کشنده.

درمان

بیمارانی با ریسک فاکتور پوکی استخوان به عنوان مثال استفاده کنندگان از استروئید ها معمولا با ویتامین D و مکمل کلسیم درمان می شوند در بیماری های کلیوی از فرم دیگر ویتامین D یعنی D3 استفاده می شود چون کلیه نمیتواند به مقدار کافی ویتامین D3 تولید کند .
در پوکی استخوان یا در صورت خطر جدی داروهای بیس فسفونات تجویز می شوند معمول ترین آن ها که تجویز میشود سدیم استرونات (فوسماکس) ۱۰ میلی گرم در روز یا ۷۰ میلی گرم در هفته است .
داروهای معمول دیگر که استفاده میشوند عبارتند از :
ریسدرونات (اکتونول) و رالوکسی فین (اویستا) و در پایان تری پاراتید (فورستو یا خورمون ترکیبی پارا تیروئید) که اثرمفید شان در پوکی استخوان مشخص شده است اگر چه تنها مصرف شوند یا با استرونات .
استرونیوم رانلات خوراکی نیز میتواند استفاده شود که موجب افزایش استخوان هم می شود حتی بیشتر از حالت اولیه و سالم .

برای مطالعه بیشتر درمان پوکی استخوان کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *