آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

علائم و روش اندازه گیری زانوی پرانتزی

9k=

روش اندازه گیری زانوی پرانتزی

برای اندازه گیری این اختلال فرد بدون کفش و جوراب در حالی که زانوها و ران ها وی دیده می شود بدون هیچ گونه انقباض و تنوس عضلانی غیر طبیعی در عضلات ناحیه ران می ایستد. زانو باید در حالت اکستنشن کامل قرار گرفته و قوزک های دو پا به گونه ای به هم بچسبد که استخوان کشکک زانها به روبرو نگاه کنند.

در این حالت فاصله بین د اپی کندیل داخلی رانها (فوق لقمه داخلی ران) به وسیله متر نواری، خط کش، کولیس و یا کالیپر مخصوص اندازه گیری و ثبت می شود. در برخی متون بیشترین فراوانی بین این دامنه ۲ تا ۴ سانتی متر قید شده است.

بسیاری از نوزادان با توجه به وضعیت قرار گیری در رحم با زانو پرانتزی به دنیا می آیند. معمولا، این مشکل جای هیچ گونه نگرانی ندارد و زانو پرانتزی کودکان با بزرگتر شدنشان، برطرف می شود.

علائم زانوی پرانتزی

–  کوتاهی عضلات ناحیه داخلی، مانند عضلات نیمه غشایی و نیمه وتری، راست داخلی و درشت نئی قدامی

–  کشیدگی رباط ها و کپسول خارجی زانو ( نازک نئی- رانی) و مچ پا ( نازک نئی قاپی) و کوتاهی رباط ها و کپسول جانب داخلی زانو ( درشت نئی- رانی) و مچ پا (دلتوئید)

–  کاهش ارتفاع پایین تنه

–  تغییر زاویه کشگک ها و تمایل آنها به داخل

– آرتروز زودرس

– درد و احساس خستگی زود رس

– سائیدگی بیش از حد کناره خارجی کفش

درمان پای پرانتزی در کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید

عدم راستایی اندام تحتانی به خصوص مفصل زانو که موجب ضربدری شدن زانو (زانوی ضربدری – ژنووالگوس) یا پرانتزی شدن زانو (زانوی پرانتزی – ژنوواروس) می شود فرد را مستعد ابتلا به آرتروز و دردهای مفصلی می کند که در کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید به وسیله درمان های ارتوتیک و حرکات اصلاحی آن را درمان نمود و از ایجاد عوارض پای پرانتزی جلوگیری کرد.

نمونه ای از تمرینات ورزشی (قدرتی)زانوی پرانتزی

–  دروضعیت ایستاده پاها را به ترتیب از یکدیگر دور کنید. دست موافق پای دورشونده با جلوگیری از دور شدن پا می تواند اعمال مقاومت کند.

– در وضعیت ایستاده کنار دیوار با جانب خارجی ساق به دیوار فشار آورده و در دورکردن پا از یکدیگر بکوشید.

–  در وضعیت ایستاده دو به دو، پهلو به پهلوی یکدیگر رانها را از ناحیه جانب خارجی به هم بچسبانید و انها را از یکدیگر دور کنید.

–  در وضعیت ایستاده یک توپ طبی یا وزنه مناسب را با کنار خارجی پا پرتاب کنید.

مقالات مرتبط

طب سوزنی

مشاهده فیلم آموزشی طب سوزنی بر روی لینک زیر کلیک کنید طب سوزنی   مرکز توانبخشی امید  افتخار دارد تا

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان