آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

علائم و درمان هرنی دیسک گردن

در ناحیه گردن, مهره ها وضعیت بسیار جالبی دارند و توانایی حرکت سر در جهات مختلف را برای انسان میسر می سازند. گردن دارای 7 مهره است که مهره های اول و دوم مفصلی ایجاد می کنند که باعث حرکات چرخشی سر می شود. بین مهره اول و دوم بافت دیسک وجود ندارد ولی بین مهره های بعدی دیسک وجود دارد.
در اثر فشار به مهر های گردن و حرکات نامناسب و چرخشی شدید و نیز قرار گرفتن گردن در وضعیت های نامناسب امکان آسیب مهره های گردن وجود دارد . حرکات ناگهانی به سمت جلو و عقب (که خصوصاً هنگام ترمز کردن و سوانح رانندگی ایجاد می شود و یا هنگام سقوط کردن ایجاد می شود.) بسیار برای مهره ها و دیسک گردن مضر هستند. وقتی دیسک گردن آسیب ببیند سبب درد گردن و محدودیت حرکات می شود. ولی اگر دیسک گردن جابجا شود و یا پاره شود (که به آن هرنی دیسک گردن گفته می شود) سبب فشار روی ریشه عصب و یا نخاع می شود. اگر فشار روی ریشه عصب فقط باشد سبب دردهای تیر کشنده در کتف و بازو و ساعد و احساس بی حسی و تغییرات حسی در قسمتی از دست و انگشتان می شود اگر فشار مستقیم روی نخاع ایجاد شود که بسیار خطرناک است, سبب اختلال در دست ها و پاها و مشکل حرکت و نیز سفتی اندام ها می شود.(که به آن میلو پاتی گفته می شود.)

درمان

در صورتی که علائم بیمار فقط درد گردن و دست باشد در مرحله اول درمان طبی و محدود کردن حرکات گردن و استفاده از گردنبند طبی است. در صورت عدم پاسخ به درمان طبی درمان جراحی توصیه می شود.
ولی در مواردی که فشار روی نخاع باشد و میلوپاتی ایجاد کند جراحی ضروری است.

منبع : دکتر مسعود شیروانی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان