آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

علائم و درمان شکستگی شست دست

علائم

درد شدید در محل شکستگی شست دست مهمترین علامت است. شدت این درد با فشار مستقیم به محل شکستگی بیشتر می شود. دیگر علائم شامل تورم، ناتوانی در حرکت دادن شست، تغییر شکل ظاهری شست دست  و گاهی احساس گزگز انگشت است. تشخیص قطعی توسط پزشک ارتوپد با استفاده از رادیوگرافی ساده امکانپذیر است.

درمان

انتخاب نوع درمان شکستگی شست دست توسط پزشک ارتوپد و با در نظر گرفتن محل شکستگی، شکل شکستگی، شدت شکستگی، جابجایی یا عدم جابجایی آن و متغیرهای دیگر انجام می‌شود. در موارد شکستگی‌های داخل مفصلی، جااندازی بسیار دقیق قطعات شکسته شده بسیار حائز اهمیت است تا مفصل شست بعداً دچار استئوآرتریت نشود.

در مواردی که شکستگی بدون جابجایی باشد، درمان شکستگی شست دست با استفاده از گچ‌گیری خاص به نام اسپیکای کوتاه شست (Short thumb spica) انجام می‌شود که توسط آن، پزشک انگشت شست را در وضعیت مناسب در گچ قرار می‌دهد.

اگر شکستگی همراه با جابجایی باشد، پزشک معالج آنرا جااندازی کرده و در صورت پایدار بودن شکستگی، ممکن است دست را مدتی در گچ اسپیکا قرار دهد. جوش خوردن شکستگی شست دست معمولاً به چهار تا هفت هفته وقت نیاز دارد و معمولاً دست به همین مدت در گچ باقی می‌ماند. ممکن است پزشک ارتوپد در طول این مدت عکسبرداری از دست شما انجام دهد تا مطمئن شود شکستگی جابجا نشده است.

شکستگی های داخل مفصلی شست دست

در موارد شکستگی های داخل مفصلی یا شکستگی های بنت، جراح ارتوپد در اتاق عمل و معمولاً با استفاده از بیهوشی موضعی، به جااندازی بسته شکستگی می‌پردازد. پس از جااندازی شکستگی، محل شکستگی با استفاده از پین فیکس شده و پس از جراحی، معمولاً دست برای مدتی در آتل گچی یا گچ اسپیکا قرار می‌گیرد. اگر جااندازی بسته شکستگی موفقیت‌آمیز نباشد، پزشک معالج به جااندازی باز شکستگی و سپس ثابت کردن محل شکستگی با استفاده از پین، پیچ یا پلاک می‌پردازد.

درمان شکستگی شست دست، چه بدون جراحی و چه با عمل جراحی، پس از خروج دست از آتل گچی یا گچ، ممکن است دست به خوبی خم و راست نشود. بنابراین، بیمار باید حتماً به مدت چند هفته، حرکات خاصی که پزشک معالج یا فیزیوتراپ به او آموزش داده‌اند، را به درستی انجام دهد تا حرکات شست دوباره به وضعیت طبیعی برگردد. یکی از حرکات خوب، قرار دادن دست در آب گرم و انجام حرکات چرخشی با شست یا تلاش برای نزدیک شدن نوک شست به نوک انگشت کوچک است. تقویت عضلات دست و شست با استفاده از توپ لاستیکی کوچک یا خمیر اسباب‌بازی نیز بسیار مفید است.

عوارض شکستگی

از مهمترین عوارض شکستگی شست دست، استئوآرتریت یا آرتروز مفصل بین متاکارپ شست و استخوان تراپزوئید Trapezuid در مچ دست است. این عارضه در شکستگی های داخل مفصلی بنت و هنگامی که شکستگی خوب جااندازی نشده و بعدا بد جوش میخورد بوجود میاید. استئوآرتریت میتواند موجب درد و محدودیت حرکتی در این مفصل شود. در صورت شدید بودن علائم، درمان  با جراحی بصورت جوش دادن دو استخوان ( متاکارپ شست و استخوان تراپزیوم) و یا خارج کردن استخوان تراپزیوم از مچ دست انجام میشود.

برای آشنایی با نقش فیزیوتراپی در درمان شکستگی استخوان روی لینک کلیک کنید

مقالات مرتبط

عارضه پوکی استخوان

اگر به روماتیسم(آرتریت روماتوئید، التهاب مفاصل جوانان،لوپوس یا اسپوندیلیت آنکیلوزان) مبتلا هستید، خطر ابتلا به عارضه پوکی استخوان در شما بیشتر است.

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان