آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

علائم و درمان آرتروز انگشتان دست

علایم آرتروز انگشتان دست

۱- درد در سطح انگشتان دست که با فعالیت بیشتر می شود.

۲- کاهش دامنه حرکتی بندهای انگشتان دست

۳- تورم و گره های استخوانی بر روی بندهای انگشتان دست

 درمان آرتروز انگشتان دست

تداوم درمان با داروهای ضد التهابی و کاهنده درد، فیزیوتراپی و لیزر درمانی می‌تواند به کاهش التهاب، کاهش خشکی مفاصل و افزایش دامنه حرکتی کمک کند. همچنین، ورزش‌هایی که به انگشتان انجام می‌دهید می‌تواند از خشک شدن مفاصل بندهای آن‌ها جلوگیری کند. اثبات شده است که کاهش وزن نیز با برخی از نوع‌های آرتروز، مانند آرتروز زانو یا لگن، و حتی آرتروز انگشتان دست، ارتباط مستقیم دارد.

در صورتی که این اقدامات منجر به کاهش درد بیمار نشود، تزریق داروهای حاوی کورتیکوستروئید به توسط پزشک در درون مفصل می‌تواند به مدت چند ماه مشکلات بیمار را کاهش دهد. اگر این روش نیز موثر نبود، پزشک متخصص آرتروز، که در زمینه طب فیزیکی و توانبخشی تخصص دارد، ممکن است تصمیم به انجام عمل جراحی بگیرد. در این مورد، سه نوع جراحی برای کاهش درد آرتریت انگشتان دست انجام می‌شود.

خشک کردن مفاصل انگشتان دست

جراحی خشک کردن مفصل یا فیوژن (Fusion) یا آرترودز (Arthrodesis) به معنای اتصال دو استخوان تشکیل دهنده مفصل به یکدیگر است. این روش باعث از بین رفتن حرکت کامل مفصل می‌شود، اما در عوض، درد بیمار کاهش می‌یابد. خشک کردن مفصل انگشتان دست بیشتر در مفاصل اینترفالانژیال (Interphalangeal) استفاده می‌شود. در این نوع مفاصل، جراحی خشک کردن بهتر و با نتایج قابل اطمینان‌تر از جراحی تعویض مفصل است. عمل جراحی خشک کردن مفصل بیشتر در افراد جوان و فعال انجام می‌شود که نیاز دارند تا فعالیت‌های سنگینی را با دست‌های خود انجام دهند.

 تعویض مفاصل انگشتان دست

بعضی جراحان از عمل جراحی تعویض مفصل یا آرتروپلاستی Arthroplasty در درمان آرتریت مفاصل انگشتان دست استفاده میکنند. این نوع عمل جراحی بیشتر در افراد مسن بکار برده میشود. در این افراد فرد فشار زیادی به مفاصل خود وارد نمیکند و نیاز به پایداری زیادی در مفصل ندارد ولی در عوض به حرکت مفصل نیارمند است.

 بازسازی مفاصل انگشتان دست

در یک نوع از عمل جراحی بازسازی مفصل که به آن Excisional arthroplasty معروف است، پزشک سطوح خراب شده غضروفی را از دو سر استخوان مورد نظر حذف کرده و سپس در محل مفصل، بافت نرمی مانند قسمتی از یک تاندون را قرار می‌دهد. این جراحی باعث حفظ حرکات مفصل می‌شود و در عین حال، درد آن را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. از این روش بازسازی مفصل به طور گسترده در آرتریت مفصل کارپومتاکارپ شست استفاده می‌شود.

لطفاً توجه داشته باشید که در صورت وجود علایم التهابی مانند قرمزی، گرمی، تورم شدید، دفورمیتی یا کج شدن انگشتان و درد شدید، حتماً پزشک متخصص آرتروز را مطلع سازید تا از نظر سایر علل آرتریت (تورم مفاصل) شما را بررسی کند. این علایم ممکن است نشانه‌های آرتروز انگشتان دست باشند.

منبع :دکتر یزدانی ، ایران ارتوپد

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان