آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

عفونت در ستون فقرات

عفونت در ستون فقرات ممکن است از جریان خون به دلیل پخش شدن میکروب‌ها ناشی شود. این عارضه معمولاً به عوامل داخلی مانند عفونت‌های پروستات، روده، ریشه دندان و سینوس‌ها، که از طریق جریان خون به ستون فقرات منتقل می‌شوند، و یا عوامل خارجی مانند آسیب‌های ناشی از سوانح رانندگی، مرتبط است. این عفونت‌ها ممکن است با درد و ناحتی همراه باشند.

علائم عفونت در ستون فقرات می‌تواند شامل کمر درد، تب، اختلالات حرکتی و خشک شدن کمر باشد. درمان این عارضه بسته به تشخیص پزشک و شدت آن متفاوت است.

در صورتی که عفونت در ستون فقرات به موقع تشخیص داده شود، معمولاً با تجویز آنتی‌بیوتیک، استراحت کامل و استفاده از کمربندهای طبی در طول ۶ ماه قابل درمان است. اما اگر به موقع تشخیص داده نشود، ممکن است منجر به چرک، آبسه و فرسایش بین مهره‌ها شود که در این صورت، جراحی به عنوان راه‌حل درمانی مطرح می‌شود.

دردها

ستون مهره‌های ما نه تنها باید وزن بخش بالایی بدن را تحمل کند، بلکه اغلب همچنین ناچار است دوام مقدار زیادی از فشارهای روحی رابیاورد. برای ۹۰ درصد از دردهای ستون فقرات و کمر، هیچ علت جسمی مشخص وجود ندارد. افکار و روحیه انسان‌ها در این رابطه نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند.

در ستون فقرات ما، با قوسی زیبا و انعطاف پذیر، مهره‌ها، مرتب و منظم، در یک خط دنبال یکدیگر جای گرفته‌اند. این ستون مهره‌ها در عکس‌های رادیوگرافی یک پدیده دیدنی است، اما از زمانی که انسان‌ها روی دو پا راه می‌روند، ستون فقرات تا حد زیادی تحت فشار قرار دارد و باعث دردهای این ناحیه شده است. این ارگان باید تمامی وزن قسمت بالایی بدن را متحمل کند، در حالی که ساختمان ستون مهره‌ها بسیار حساس است. تا زمانی که اجداد ما در علفزارها به شکار و جمع‌آوری غذا مشغول بودند، ستون مهره‌ها تاب تحمل همه چیز را می‌آورد، زیرا ماهیچه‌های ورزیده همانند یک کرست آن را در فرم خود مستحکم می‌ساختند. اما در زمان حال، ما بیشترین ساعات روز را در حالت نشسته به سر می‌بریم و اینجاست که ستون مهره‌ها دیگر تاب تحمل این فشارها را نمی‌آورد.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که اغلب افراد بالای ۳۰ سال دچار آسیب‌ها و مشکلات در ناحیه کمر خود می‌شوند، اما با این حال همچنان فعال و سالم هستند، حتی اگر دارای یک دیسک خفیف باشند. از سوی دیگر، ۴۰ درصد از افرادی که از مشکلات دیسک کمر رنج می‌برند، با وجود اقدامات درمانی مانند جراحی یا مصرف داروهای مسکن و فیزیوتراپی، همچنان از درد ستون فقرات رنج می‌برند.

هر فرد به شیوه‌ای خاص با درد و مشکلات در ستون فقرات خود مواجه می‌شود، اما مساله این است که هر روشی برای مقابله با این مشکلات و درمان دردها مناسب نیست. برخی افراد از این بیماری‌ها هراس دارند و سعی در دوری از آنها دارند. این افراد تمایل دارند که هر مشکل را یک فاجعه بزرگ می‌دانند و هنگامی که در یک نقطه از بدنشان ناراحتی احساس می‌کنند، به جای اینکه فعالیت خود را ادامه دهند، به خود محدود می‌شوند. اما این واکنش کاملاً غلط است؛ زیرا با کاهش تحرک بدن، ماهیچه‌ها تضعیف می‌شوند و ستون مهره‌ها بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرد.

برای آشنایی بیشتر دردهای ستون فقرات و درمان آن روی لینک مربوطه کلیک کنید

مقالات مرتبط

ارتوپدی

ارتوپدی

ارتوپدی Orthopedics شاخه ای از جراحی است که در حیطه سیستم حرکتی بدن فعالیت دارد. سیستم حرکتی شامل استخوان ها،

مطالعه »

انواع ارتز و وسایل کمکی

فهرست مطالب1 2 تقسیم‌بندی ارتزها3 ۲ـ ارتزهای زیر زانو4 3ـ ارتزهای ستون فقرات5 4-ارتزهای اندام فوقانی تقسیم‌بندی ارتزها   1-ارتزهای

مطالعه »

بریس زانو

بریس ارتروز زانو می‌تواند زانوی آسیب‌دیده را کمک کند تا از آسیب بیشتر جلوگیری کند، یا به پیشگیری از آسیب

مطالعه »
مشاوره رایگانمشاوره رایگان