عصب کشی دندان که همان درمان کانال ریشه است مانند هر نوع مراقبت و اقدام  زمان مناسبی دارد که زودتر و دیرتر انجام شدن ان می تواند سلامت دندان ها را به خطر بیاندازد. این نوع درمان روی کانالهای ریشه توسط دندان پزشک انجام می شود .

درمان کانال ریشه که در اصطلاح عام عصب کشی دندان نامیده می‌شود، به وسیله دندان‌پزشک روی کانال‌های ریشه که داخل دندان‌های طبیعی قرار دارند، انجام می‌شود.

 

invisalign-dentist

دندان معالجه ریشه شده است ، چرا هنوز درد دارم؟

در مرحله ابتدائی درمان ریشه به علت قطع نمودن و خارج کردن عروق و اعصاب از کانال ریشه ، یک زخم و التهابی در اطراف ریشه دندان در استخوان ایجاد می گردد و مانند هر جای دیگری از بدن که اگر عضوی قطع و مجروح شود ، محل آن تا مدتی دردناک و ملتهب خواهد بود ، در مورد دردهای بعد از درمان ریشه هم علت درد ، زخم و التهاب ناحیه قطع عصب در استخوان اطراف ریشه دندان ( و نه در کانال ریشه تمیز شده و پرشده ) می باشد . بنابراین وجود دردهای احتمالی بعد از درمان موجب نگرانی شما نشود . حالت درد بر اساس شدت التهاب ، عفونت قبلی کانالها ، تعداد کانالها و …. در افراد مختلف فرق می کند .

– درمان ریشه دندانها در بیش از ۹۰ % موارد با موفقیت همراه است و عدم موفقیت آن گاه با انجام عصب کشی مجدد و قطع ریشه قابل نگهدار ی است.

-دندان عصب کشی شده بعلت نداشتن عصب به پوسیدگی ، سرما و گرما حساس نبوده و در صور ت بهداشت ضعیف براحتی پوسیده می گردد و بعلت خارج کردن عصب و محتویات پالپ دندان مرده همانند یک دندان زنده و محکم نبوده و باید از خوردن غذاهای سفت و شکننده اجتناب کرد . چنانچه پر کردگیهای تاج بسیار وسیع باشد جهت جلوگیری از شکستگی و عود پوسیدگی دندان باید از روکش دندان استفاده شود.

لزوم درمان ریشه و معالجه عصب

در صورت عدم معالجه ریشه دندان سیر بیماری نهایتاً منجر به کشیدن و یا از دست دادن دندان خواهد شد. عوارض عدم درمان شامل آبسه، درد، عفونت شدید و نهایتاً از دست دادن دندان خواهد بود. اگر پالپی که آلوده شده و ملتهب و دردناک است خارج نشود و به عبارتی معالجه انجام نگردد، معمولاً درد آن بیشتر شده و بیمار را اذیت می‌کند، ولی مواردی وجود دارد که درد فروکش می‌کند. باید توجه داشت که از بین رفتن درد دندان نشانه بهبودی پالپ دندان نیست و عفونت به سیر خود ادامه می‌دهد. سرایت عفونت به استخوان انتهای ریشه باعث ایجاد گرانوم، کیست و یا آبسه می‌گردد که خود درد و ناراحتی ثانویه‌ای را به دنبال دارد. و در صورت معالجه عصب و در واقع ریشه دندان، دندان حفظ می‌شود. و همچنین وجود دندان باعث حفظ استخوان نگهدارنده آن می‌گردد.

عوامل موثر در موفقیت معالجه ریشه دندان

مهارت دندانپزشک، تعداد ریشه‌ها قطر و انحنای آنها، وجود ریشه‌ها و کانالهای اضافی و جانبی، نوع و قدرت بیماری زایی میکروبها، دفاع بدن و نوع بیماری پالپ در پیش آگهی درمان مؤثرند. معالجه ریشه اکثر دندانها را می‌توان در یک جلسه انجام داد ولی بعضی از دندانها ممکن است به دو یا چند جلسه زمانی نیاز داشته باشند که در این موارد دندانها در پایان جلسات معمولاً پانسمان موقت می‌گردند. این بستگی به عوامل مختلف از قبیل تعداد ریشه‌های دندان و نوع بیماری آن دارد. ولی بطور کلی این عمل در یک الی سه جلسه ۳۰ دقیقه تا یک ساعت انجام می‌شود. در صورتی که درمان ریشه بطور کامل و استاندارد انجام شود از موفقیت بالایی برخوردار است. علاوه بر اشکالات تکنیکی و اتفاقات حین کار، انحنای زیاد ریشه‌ها، وجود کانالهای جانبی، دفاع بدن و … ممکن است معالجه ریشه دندان را به خطر اندازد و باعث عدم موفقیت در درمان ریشه گردد. بعد از انجام درمان ریشه و ترمیم نهایی آن، ضروری است جهت ارزیابی موفقیت درمان در طولانی مدت، ظرف ۶ ماه تا یکسال آینده مجدداً ویزیت بعمل آید. در این ویزیت دندانپزشک موفقیت درمان، سلامت بافت لثه و ترمیم نهایی را ارزیابی می‌کند.

مراقبت های پس از عصب کشی

برای چند روز اول پس از درمان ( میانگین ۱۰ روز ) دندان درمان شده امکان دارد دردهای کم یا زیادی داشته باشد ؛ به طوریکه این دردها در روزهای اولیه ( ۲ تا ۳ روز اول ) بیشتر بوده و به صورت دردهای خود به خود و ضرباندار و حساسیت دندان به لمس و فشار ، خود را نشان می دهد و پس از این مدت ، دردهای خود به خود به تدریج کمتر شده و فقط به هنگام ضربه ( غذا خوردن یا برخورد دندان به دندان فک مقابل ) درد می گیرد و در نهایت دردها کاملاً از بین می رود . در مواردی به علت وجود التهاب شدید و یا عفونتهای قبل از درمان ، این دردها می توانند حادتر و شدیدتر بوده و گاه همراه تورم باشد که جای نگرانی نداشته ، واکنش طبیعی بدن به تحریک و درمان انجام شده می باشد که با کمک داروها و گذشت زمان ، این حالت حاد از بین می رود . بنابراین لازم است داروهای تجویز شده را مطابق دستورالعمل مصرف نمائید .

دندانی که نیاز به درمان ریشه دارد ، اغلب شدیداً خراب و دیواره های ضعیف و شکننده ای دارد ، بدین لحاظ لازم است در در طی دوران پانسمان بسیار احتیاط نمائید و از غذا خوردن معمول با دندان پانسمان شده اجتناب نمائید . فقط مواد غذایی نرم . در صورت تخلیه کامل پانسمان حتماً برای تجدید پانسمان مراجعه کنید ؛ ولی در صورتی که تنها قسمت سطحی پانسمان تخلیه شده باشد و عمق آن دست نخورده باشد ، نیازی به مراجعه ندارید .

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)