عصب کشی یا نه؟

تا هنگامی که پوسیدگی به پالپ دندان ( که عوام به آن عصب دندان میگویند ) نرسد میشود دندان را بدون درمان ریشه ( که عموما به آن عصب کشی دندان میگویند ) پر کرد و این ربطی به عمق پوسیدگی ندارد. پس بهتر است هرچه زودتر دندانهای پوسیده را پر کرد تا پوسیدگی به عصب نرسد.البته پوسیدگی دندان تنها عامل مسبب عصب کشی نیست و ضربه و مشکلات لثه و شکستگی دندان نیز می تواند باعث اسیب عصب دندان شود

پرکردن دندان

فرآیند پوسیدگی با خارج کردن بخش پوسیده دندان و پر کردن آن متوقف می شود. در مواقعی که پوسیدگی وسیع باشد، به طور موقت دندان پر می شود تا حساسیت دندان نسبت به درمان مشاهده شود.اگر بعد از چند روز علائم نامطلوبی وجود نداشت، ترمیم موقت برداشته شده و ترمیم دائمی جایگزین می شود.
نوع ماده ای که برای پر کردن استفاده می شود؛ به محل و نوع دندان بستگی دارد. دندان های آسیای بزرگ بیشترین عمل را انجام می دهند و فشار زیادی را در جویدن متحمل می شوند بنابراین نسبت به دندان های جلویی به ماده با دوام تری نیاز دارند. مواد پرکننده برای دندان های جلویی باید به رنگ دندان باشد.
000

چرا برخی ترمیم‌ها سیاه دیده می‌شوند؟

ترمیم‌هایی که به طور مستقیم در دندان‌ها انجام می‌گیرند به ۲ دسته تقسیم می‌شوند؛ یکی مواد غیر همرنگ یا آلیاژ فلزی است به نام آمالگام که حدود ۱۰۰ سال است برای پرکردن دندان‌ها به روش مستقیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوالی که بسیاری از بیماران می پرسند این است که اگر دندانم معالجه ریشه شده است ، چرا هنوز درد دارم؟

در مرحله ابتدائی درمان ریشه به علت قطع نمودن و خارج کردن عروق و اعصاب از کانال ریشه ، یک زخم و التهابی در اطراف ریشه دندان در استخوان ایجاد می گردد و مانند هر جای دیگری از بدن که اگر عضوی قطع و مجروح شود ، محل آن تا مدتی دردناک و ملتهب خواهد بود ، در مورد دردهای بعد از درمان ریشه هم علت درد ، زخم و التهاب ناحیه قطع عصب در استخوان اطراف ریشه دندان ( و نه در کانال ریشه تمیز شده و پرشده ) می باشد . بنابراین وجود دردهای احتمالی بعد از درمان موجب نگرانی شما نشود . حالت درد بر اساس شدت التهاب ، عفونت قبلی کانالها ، تعداد کانالها و …. در افراد مختلف فرق می کند .

– درمان ریشه دندانها در بیش از ۹۰ % موارد با موفقیت همراه است و عدم موفقیت آن گاه با انجام عصب کشی مجدد و قطع ریشه قابل نگهدار ی است.

-دندان عصب کشی شده بعلت نداشتن عصب به پوسیدگی ، سرما و گرما حساس نبوده و در صور ت بهداشت ضعیف براحتی پوسیده می گردد و بعلت خارج کردن عصب و محتویات پالپ دندان مرده همانند یک دندان زنده و محکم نبوده و باید از خوردن غذاهای سفت و شکننده اجتناب کرد . چنانچه پر کردگیهای تاج بسیار وسیع باشد جهت جلوگیری از شکستگی و عود پوسیدگی دندان باید روکش شوn

مراقبت های پس از عصب کشی

برای چند روز اول پس از درمان ( میانگین ۱۰ روز ) دندان درمان شده امکان دارد دردهای کم یا زیادی داشته باشد ؛ به طوریکه این دردها در روزهای اولیه ( ۲ تا ۳ روز اول ) بیشتر بوده و به صورت دردهای خود به خود و ضرباندار و حساسیت دندان به لمس و فشار ، خود را نشان می دهد و پس از این مدت ، دردهای خود به خود به تدریج کمتر شده و فقط به هنگام ضربه ( غذا خوردن یا برخورد دندان به دندان فک مقابل ) درد می گیرد و در نهایت دردها کاملاً از بین می رود . در مواردی به علت وجود التهاب شدید و یا عفونتهای قبل از درمان ، این دردها می توانند حادتر و شدیدتر بوده و گاه همراه تورم باشد که جای نگرانی نداشته ، واکنش طبیعی بدن به تحریک و درمان انجام شده می باشد که با کمک داروها و گذشت زمان ، این حالت حاد از بین می رود . بنابراین لازم است داروهای تجویز شده را مطابق دستورالعمل مصرف نمائید .

دندانی که نیاز به درمان ریشه دارد ، اغلب شدیداً خراب و دیواره های ضعیف و شکننده ای دارد ، بدین لحاظ لازم است در در طی دوران پانسمان بسیار احتیاط نمائید و از غذا خوردن معمول با دندان پانسمان شده اجتناب نمائید . فقط مواد غذایی نرم . در صورت تخلیه کامل پانسمان حتماً برای تجدید پانسمان مراجعه کنید ؛ ولی در صورتی که تنها قسمت سطحی پانسمان تخلیه شده باشد و عمق آن دست نخورده باشد ، نیازی به مراجعه ندارید .

 

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)