آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

طب سوزنی

فواید و خطرات طب سوزنی


بر طبق نظریه سنتی چینی، طب سوزنی روشی است که توسط آن، جریان انرژی یا نیروی زندگی که به qi یا Chi معروف است، در بدن به توازن می رسد.


طب سوزنی، وارد کردن سوزن هایی بسیار نازک در نقاط خاصی از بدن است. منشأ آن منسوب به کشور چین است و قدمتش به هزاران سال می رسد. اما این طب در دهه های اخیر، محبوبیت قابل توجهی در ایالات متحده و اروپا پیدا کرده است.

 بر طبق نظریه سنتی چینی، طب سوزنی روشی است که توسط آن، جریان انرژی یا نیروی زندگی که به qi یا Chi معروف است، در بدن به توازن می رسد.

طب سوزنی کانال ها و مجراهای عبور انرژی را تنظیم می کند که منجر به تعادل انرژی در بدن می شود.

 در مقابل، پزشکان غربی، طب سوزنی را روشی مفید و موثر برای تحریک اعصاب و بافت های همبند می دانند. پزشکان غربی معتقدند که این تحریکات، باعث افزایش مسکن های طبیعی بدن و بهتر شدن جریان خون می شود.

 طب سوزني که به زبان چيني به آن جن جيو ZHEN JIU گفته مي‌شود روشي است که با فروکردن سوزن هاي بسيار نازک به نقاط خاصي از بدن باعث تسکين درد و يا درمان مشکل خاصي از بيمار مي‌شود. براساس تئوري طب سوزني، اين نقاط خاص بر روي مريدين هايي MERIDIANS قرار دارند که يک نوع انرژي حياتي به نام “چي” QI در آنها جريان دارند. گرچه از اواخر قرن بيستم ميلادي بر روي طب سوزني تحقيقات علمي زيادي صورت گرفته‌است اما هنوز نحوه اثر آن به درستي مشخص نشده‌است و بحث هاي زيادي در مورد آن بين دانشمندان در جريان است.

گزارش هايي که از طرف سازمان بهداشت جهاني، مرکز ملي طب مکمل آمريکا و انجمن پزشکي ايالات متحده آمريکا اعلان شده‌است همگي از مؤثر بودن طب سوزني در درمان بسياري از بيماريها حکايت مي‌کنند. يک توافق کلي بين دانشمندان وجود دارد که همگي آنها معتقدند که طب سوزني اگر از طرف يک متخصص طب سوزني انجام شود و سوزنهاي استريل مورد استفاده قرار گيرند روش بي خطري در درمان بعضي از بيماريها مي‌باشد.

 طب سوزنی و بیماری ها

تاثیرگذاری طب سوزنی برای دردها و بیماری های زیر بیشتر است:

– تهوع ناشی از شیمی درمانی

-سردرد

– فیبرومیالژی (درد مزمن عضلات)

دردزایمان

درد کمر

-قاعدگی دردناک

-میگرن

-آرتروز

درد دندان

– بیماری آرنج تنیس بازان

پزشکان غربی، طب سوزنی را روشی مفید و موثر برای تحریک اعصاب و بافت های همبند می دانند

هنوز به طور دقیق مشخص نشده که طب سوزنی چرا و چگونه میزان درد را کاهش می دهد.

مطالعات متعدد نشان داده است که طب سوزنی بر روی برخی افراد، اثر کمی دارد و یا بی اثر است. هر چند که نوع درمان استفاده شده برای برخی افراد نیز موثر بوده است.

 خطرات طب سوزنی

چنانچه شما برای شروع درمان با طب سوزنی، نزد یک پزشک متخصص بروید، خطرات استفاده از این روش درمانی بسیار کم است. اما لازم است از برخی خطرات و عوارض جانبی احتمالی آن نیز آگاه باشید:

 – درد، خونریزی یا کبودی  در بخش های سوزن خورده

 – صدمه به اعضای داخلی همچون ریه (در صورتی که سوزن با فشار و به صورت عمیق وارد شود)

 -بیماری های عفونی مانند هپاتیت و ایدز (در صورت استفاده از سوزن های آلوده و استفاده شده)

بدن هر فرد، برای درمان، به نوع خاصی از طب سوزنی پاسخ مثبت می دهد. اما شرایطی وجود دارد که ممکن است عوارض را در بعضی افراد افزایش دهد:

 – چنانچه از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، ممکن است کبودی بیشتری داشته باشید و حتی دچار خونریزی شوید.

 – در برخی از انواع طب سوزنی، پالس های خفیف الکتریکی از طریق سوزن به بدن منتقل می شود که ممکن است در عملکرد قلب برخی افراد که از ضربان ساز استفاده می کنند، تداخل و اشکال ایجاد کند.

– زایمان زور درس ، عارضه ای است که در اثر تحریکات برخی از انواع طب سوزنی بر خانم های باردار ظاهر شده است.

طب سوزني و اعتياد

از جمله بيماريهايي که کاربرد طب سوزني در آن به اثبات رسيده است کنترل علايم ترک موادمخدر و کاهش وسوسه آنها ميباشد که کارايي اين شاخه طب به تأييد سازمان بهداشت جهاني رسيده است. در حال حاضر دو مکتب عمده درماني در جهان در اين زمينه متداول ميباشد.

يک شيوه در کشور چين مرسوم است که پس از کارگذاري سوزنها در نقاط مشخص و شناخته شدن بدن با اتصال الکتريسيته، با ولتاژ ثابت ولي آمپراژمتناوب علايم ترک را به حداقل ميرسانند. اين شيوه توسط يک متخصص نوروسرجريست بنام دکتر هان براي کنترل دردهاي مزمن عضلاني اسکلتي ابداع شده بود، که با توجه به کارايي فوق العاده آن در کنترل مصرف مواد مخدر، در حال حاضر خط مقدم درمان اعتياد در کشور چين ميباشد. و بنا بر ادعاي رفرانسهاي آکادميک چيني معضل اعتياد در اين کشور با اين شيوه کنترل شده است.

مکتب شايع ديگر شيوه مرسوم در آمريکاست که توسط انستيتو NADA ابداع شده است. در اين روش با زدن پنج نقطه در هر گوش سبب کاهش وسوسه و تمايل به مصرف مواد مخدر در مراجع ميشوند. اين شيوه نيز که طرفداران زيادي در سطح جهان از جمله ايران دارد و داراي پشتوانه علمي قابل توجهي ميباشد که در مقالات علمي متعددي مورد استناد قرار گرفته است.

منبع : drshojae و تبیان 

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان