آدرس: جنوب به شمال خیابان ولیعصر، نرسیده به مطهری، کوچه حسینی راد، پلاک 34

نوبت دهی مرکز : 88801800 – 021

طب سوزنی و ماساژ نقاط طب سوزنی

ماساژ نقاط طب سوزنی، اساس طب فشاری

ماساژ نقاط طب سوزنی اساساً یک شکل از طب فشاری است که معمولاً برای اختلالات و بیماری‌های خفیف استفاده می‌شود. این روش درمانی از زمان‌های قدیم به عنوان یک روش مراقبت از خود توسط بیماران مورد استفاده قرار می‌گرفت.

وقتی ماساژ به صورت فشارهایی عقب و جلو شونده در امتداد کانال اعصاب انجام شود، جریان درون کانال تشدید می‌شود، به ویژه هنگامی که درد در امتداد کانال حس می‌شود. ماساژ در طول کانال و در جهت آن بسیار مؤثر است. هنگامی که نقاط ماساژ روی اعصاب، اطراف اندام‌های حسی یا جلوی گردن قرار می‌گیرند، فشاری که با انگشت وارد می‌شود باید ملایم باشد، به ویژه در آغاز درمان. مدت زمانی که فشار باید به کار رود 30 تا 60 ثانیه در نقاط موضعی و 1 تا 2 دقیقه در نقاط دیستال است.

کاربرد ماساژ در نقاط طب سوزنی

طب فشاری یک روش درمانی است که با استفاده از فشار و ماساژ روی نقاط خاصی از بدن، به بهبود بیماری ها و اختلالات مختلف کمک می کند. این روش بر انرژی حیاتی در بدن تأثیر می گذارد و می تواند در درمان بیماری های مختلف مؤثر باشد.

بیشترین موارد کاربرد طب فشاری عبارتند از درد های مزمن مانند سردرد، دندان درد، اسپوندیلیت گردنی و شانه و لومبار. همچنین، این روش می تواند در بهبود اختلالات روانی مانند اختلالات عصبی، تهوع، دریازدگی، یبوست و اختلالات عادت ماهانه نیز مؤثر باشد.

در شرایط حاد دردناک، ماساژ ملایم با قسمت نرم نوک انگشتان اشاره یا شست،کاربرد دارد اما در بیماری مزمن، ماساژ قوی توصیه می شود. حرکت چه به صورت چرخشی باشد، چه به صورت عقب و جلو رفتن در امتداد کانال، انگشت باید در جای خود روی پوست بماند.

طب سوزنی و طب فشاری

طب سوزنی نیز یک روش درمانی است که با استفاده از سوزن های نازک و برنده، روی نقاط خاصی از بدن قرار داده می شوند تا به بهبود بیماری ها کمک کنند. این نقاط انرژی مکانهایی هستند که در آنجا کانالهای انرژی به نزدیکی سطح بدن می رسند و با دستکاری این نقاط، انرژی را تقویت کرد، آن را پخش نمود و آرامتر کرد تا در نهایت به آسانی و نرمتر در بدن جریان پیدا کند.

به طور کلی، طب فشاری و طب سوزنی می تواند بهبودی در بیماری ها و اختلالات مختلف ایجاد کنند و با ایجاد یک رابطه متعادل بین بدن و ذهن، می تواند به کاهش یا از بین بردن نشانه ها و عوارض بیماری ها کمک کند.

از طب فشاری می توان به عنوان یک درمان مکمل در فواصل میان جلسات طب سوزنی یا حتی در طب غربی به عنوان گونه ای خوددرمانی پیش از تشخیص قطعی نیز استفاده کرد.

منبع: دکتر مغاری متخصص طب سوزنی

مقالات مرتبط

مشاوره رایگانمشاوره رایگان