post_image

ماساژ نقاط طب سوزنی، اساس طب فشاری

ماساژ نقاط طب سوزنی اساس طب فشاری است. از این روش معمولاً در اختلالات و بیماری های خفیف استفاده می شود. از زمان های قدیم، این روش درمانی به عنوان روشی برای مراقبت از خود توسط بیماران مورد استفاده قرار می گرفت.

در صورتی که ماساژ به صورت فشارهایی عقب و جلو شونده در امتدار کانال باشد، جریان درون کانال تشدید می شود، به ویژه هنگامی که درد در امتداد کانال حس می شود، ماساژ در طول کانال و در جهت آن بسیار مؤثراست. هنگامی که نقاط ماساژ روی اعصاب، اطراف اندام های حسی یا جلوی گردن قرار گیرد و همین طور در آغاز درمان، فشاری که با انگشت وارد می شود باید ملایم باشد. مدت زمانی که فشار باید به کار رود ۳۰ تا ۶۰ ‏ثانیه در نقاط موضعی و ۱ تا ۲ دقیقه در نقاط دیستال است.

کاربرد ماساژ در نقاط طب سوزنی

بیشترین موارد کاربرد عبارتند از: حالت های دردناکی چون سردرد، دندان درد، اسپوندیلیت گردنی و شانه و لومبار. بسیاری از اختلالات روانی را نیز می توان به وسیله طب فشاری در جهت مثبت تحت تاثیر قرار داد، از جمله اختلالات عصبی، تهوع، دریازدگی، یبوست یا اختلالات عادت ماهانه.
در شرایط حاد دردناک، ماساژ ملایم با قسمت نرم نوک انگشتان اشاره یا شست،کاربرد دارد اما در بیماری مزمن، ماساژ قوی توصیه می شود. حرکت چه به صورت چرخشی باشد، چه به صورت عقب و جلو رفتن در امتداد کانال، انگشت باید در جای خود روی پوست بماند.

طب سوزنی و طب فشاری

طب فشاری نیز توسط فشار شست و سایر انگشتان روی نقاط خاصی که در طول مسیرهای انرژی قرار دارند اعمال می شود. این سیستم در واقع بر انرژی حیاتی یا چی تاثیر می گذارد.
نقاط انرژی مکانهایی هستند که در آنجا کانالهای انرژی یا مریدینها به نزدیکی سطح بدن می رسند. با دستکاری این نقاط، می توان انرژی را تقویت کرد، آن را پخش نمود و آرامتر کرد تا در نهایت به آسانی و نرمتر در بدن جریان پیدا کند. بدین ترتیب، یک رابطة متعادل و موزون بین بدن و ذهن ایجاد می شود که این دستاورد، خود باعث کاهش یا از بین بردن نشانه ها و عوارض بیماری می شود.

از طب فشاری می توان به عنوان یک درمان مکمل در فواصل میان جلسات طب سوزنی یا حتی در طب غربی به عنوان گونه ای خوددرمانی پیش از تشخیص قطعی نیز استفاده کرد.

منبع: دکتر مغاری متخصص طب سوزنی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*
کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی امید
آدرس کلینیک دیباجی: خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک ۱۷

آدرس کلینیک مطهری: خیابانَ ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد (افتخار سابق)،پلاک ۳۴، طبقه همکف

-Share →
آدرس کلینیک دیباجی:

تهران،خیابان پاسداران، خیابان شهید کلاهدوز (دولت)، دیباجی جنوبی، روبروی سنجابی، پلاک 17

آدرس کلینیک مطهری:

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به استاد مطهری، کوچه شهید حسینی راد « کوچه افتخار سابق»،پلاک 34، طبقه همکف


طراحی سایت و سئو